2019 January 21 - دوشنبه 01 بهمن 1397

زیر سؤال بردن مغالطه آمیز علامه مصباح به علت حمایت از کاندیدای جبهه پایداری در سایت نزدیک به قالیباف
کد خبر: ٦٣٨٣ تاریخ انتشار: ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ - ١٥:٢٨
صفحه نخست » مطالب وسط
زیر سؤال بردن مغالطه آمیز علامه مصباح به علت حمایت از کاندیدای جبهه پایداری در سایت نزدیک به قالیباف

بحث بر سر تعیین مصداق اصلح برای انتخابات ریاست جمهوری این روزها بسیار داغ است. هرکسی در هر جایی دلیلی برای اصلح بودن نامزد مد نظر خود...

صابرنیوز: بحث بر سر تعیین مصداق اصلح برای انتخابات ریاست جمهوری این روزها بسیار داغ است. هرکسی در هر جایی دلیلی برای اصلح بودن نامزد مد نظر خود می آورد و منهای جبهه پایداری، اغلب گروه ها، ابتدائاً نامزد خود را تعیین می کنند و سپس به سراغ تطبیق معیارهای اصلح بر نامزد مورد نظر خود می روند.

برای مثال برخی معیارهای اجرایی نامزد خود را پررنگ می کنند، برخی دیگر سوابق علمی، برخی دیگر موازین اخلاقی و ... .

اما بحث برای حجیت آراء و نظرهای گروه های مختلف، با توجه به موضع صریح نگرفتن امام خامنه ای به عنوان نائب امام عصر(عج) در حمایت از گروه یا شخصی خاص، بحث بسیار داغی است.

امام خامنه ای در باره انتخابات مجلس نهم در خطبه های نماز جمعه معروف 14 بهمن 1390 می فرمایند: «مردم اگر خودشان نامزدهاى انتخاباتى را ميشناسند، طبق تشخيص خودشان حتماً عمل كنند؛ اگر نميشناسند، از افراد بصير و متدين در گزينشهاى انتخاباتى استفاده كنند.»

همچنین چندی پیش در بیانات ابتدای سال در حرم مطهر آقا علی ابن موسی الرضا (ع) فرموند: «در نهايت، رأی مردم تعیین كننده است. آنچه كه اهمیت دارد، تشخیص شما و رأی شما است. باید خودتان تحقیق كنید، ملاحظه كنید، دقت كنید، از انسانهای مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب كنید»
 

علامه مصباح نیز در جلسه معرفی نامزد اصلح جبهه پایداری فرمودند: «هرچند دوستان شما در جبهه پايداري براي شناسايي اصلح زحمت كشيده‌اند و بر اساس وظيفه خود، او را معرفي كرده‌اند، اما اين امر حجت را بر شما تمام نمي‌كند و شما بايد خودتان براي شناخت فرد اصلح، تلاش و تحقيق كنيد؛ مگر اين‌كه اعتماد شما به اين افراد در حدي باشد كه با گفته آنها براي شما اطمينان حاصل شود. در اين صورت گفته آنها براي شما حجت خواهد بود. شما نيز اگر اصلح را شناختيد، بايد به ديگران معرفي كنيد؛ همان‌گونه كه اگر پزشك متخصص خوبي را سراغ داشته باشيد، به ديگران نيز توصيه مي‌كنيد.»

اما امروز سایت شفاف، در گفت و گو با طلبه ای که وی را کارشناس مسائل سیاسی می داند، مسائلی را مطرح می کند که جای بسی تأمل دارد. در این مصاحبه آمده است:
 

«حمایت آیت الله مصباح یزدی از رقبای آقای قالیباف را چگونه تحلیل می کنید؟

ببینید بنده بر اساس ملاکهای رهبری حرف می زنم و به خودم زحمت تطبیق نظرات آقا با نامزدهای موجود را می دهم و با تایید بزرگان شانه از زیر بار تفکر و تحقیق خالی نمی کنم. اخیرا آیت الله جوادی آملی هم فرمودند ایشان [قالیباف] که شهر را با نگاه کشوری اداره می کنند حتما می توانند کشور را هم اداره کنند. به نظر من این هم حجیت نمی آورد. تمام اینها باید اماره هایی باشند برای رسیدن خودمان به حقیقت. تایید آیت الله مصباح علیرغم جایگاه عظیم علمی و اخلاقیشان به فرموده خود معظم له برای شناسایی نامزد اصلح حجیت آور نیست. ملاکهای رهبری مشخص است؛ سابقه دوستان هم همینطور. شما را به خدا من طلبه بیسواد را با بزرگان در نیندازید!!! اگر تطبیق ملاکها با مصادیق اشتباهی می بینید بمن گوشزد کنید.

یعنی شما می گویید آیت الله مصباح در تعیین مصداق اشتباه کرده است؟

بنده ارادتمند و شاگردی از شاگردان بی شمار آیت الله مصباح در نهمین دوره طرح ولایت هستم. اما نمی توانم فراموش کنم که سال 84 ایشان در تعیین مصداق، آقای احمدی نژاد را معرفی کردند. ما هم تبعیت کردیم. من آن روز دانشجوی سال اخر مکانیک بودم و در کرمان درس می خواندم و از همه جا بی خبر بودم. ولی آیا ایشان نمی دانستند که مثلا احمدی نژاد در همان زمان شهرداری اش، دستور آقا در عزل مشایی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری را اطاعت نکرده است؟ اگر نمی دانسته اند و یا می دانسته اند و باز هم بر ایشان اصرار داشته اند، ایشان را از مرجعیت تعیین مصداق صحیح خارج می کند.

البته آقا ایشان را مطهری زمان دانسته اند...  

احسنت! آقا بسیار دقیق فرموده اند. ایشان واقعا مطهری زمان هستند. واقعا مباحث بی نظیری در فلسفه و عرفان و کلام و... دارند. دقیقا ایشان بروز شده شهید مطهری هستند. اما اسطوره تعیین مصداق در انقلاب شهید مطهری نبوده است. شاید اگر می فرمودند شهید بهشتی زمان می توانستیم این را بگوییم. ایشان مثلا نظریات بسیار دقیقی را امسال در تشریح یک رسانه اسلامی فرمودند که به نظر من باید سرلوحه کار رسانه ها قرار بگیرد. ولی در عالم مصادیق از گفتمانی حمایت می کنند که رسانه اش رجانیوز است که بسیاری از ملاکهای مورد نظر ایشان را ندارد. البته بسیاری از رسانه های ما متاسفانه اینگونه هستند ولی متاسفانه رجانیوز بدجوری دارد ترکتازی می کند. مثلا با یک برداشت سطحی از کلام آقا در مورد تکنوکراسی که آنهم خطاب به کارگزاران است، آن کلام را طعنه به قالیباف می داند. قالیبافی که  از بعد جنگ چندین انتصاب کشوری و استراتژیک از حضرت آقا دارد. یعنی رهبری یک تکنوکرات به معنای اومانیستی آن را در مصدر آن امور مهم گذاشته اند؟ و شاهدید که این رسانه روزی نیست که قالیباف را با این لفظ محکوم به ادامه گفتمان لیبرالیستی نکند. این تعیین مصداق اصلا با آن معیارهای دقیق و کاملا هوشمندانه و عالمانه همخوانی ندارد. البته من غلط بکنم که بخواهم در مورد مقام علمی ایشان حتی حرف بزنم. اما فهم این نکته علم چندانی نمی خواهد و هرکس آن معیارهای حکیمانه و این بی تقواییهای رجانیوز را ببیند به این مساله پی می برد و ما از محضر شاگردان ایشان یاد گرفته ایم که در مواجهه با مسایل عقل را تعطیل نکنیم و عقل ناقص ما این را می گوید. اگر کسی طور دیگری می فهمد بنده از همین الآن از حرفهای خودم استغفار می کنم و آماده شنیدن نظرات مخالف هستم.»

این حرف آخر ایشان را بهانه قرار می دهیم تا شبهات مطرح شده در این گفت و گو را پاسخ بدهیم. اولاً علت اصلی حمایت ها از گفتمان ایت الله مصباح که در جبهه پایداری تجلی یافته است، سخنان حضرت امام خامنه ای درباره شخصیت ایشان است. وقتی حضرت امام خامنه ای در سفر غیر رسمی خود به قم در اواخر سال 89، به خانه علامه مصباح می روند، می گویند: «این سه جهت در ایشان جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا. این سه تا با هم در وجود ایشان خیلی ارزشمند است. خداوند متعال انشاء ‌الله وجود ایشان را برای ما و انقلاب محفوظ بدارد و وجود ایشان را سالم بدارد تا همه بتوانند از برکات ایشان استفاده نمایند.»

علت اصلی مراجعه حامیان ایشان برای تعیین مصداق در انتخابات ها همین «به معنای واقعی کلمه بصیر بودن» ایشان است. این فرموده امام خانه ای هم همانطور که از تاریخش پیداست، بعد از انتخابات 88 و بعد از حمایت های حضرت علامه از احمدی نژاد هم در سال 84 و هم در سال 88 است. چگونه این مهر تأیید امام خامنه ای را نادیده می توان گرفت؟ البته این طلبه اذعان می کند که این گزاره هایی که از سوی علما صادر می گردد (و مثال آیت الله جوادی آملی و قالیباف را می آورد) اماره هایی برای رسیدن به حقیقت است. حال اگر بنا به فرموده خود آیت الله مصباح اگر این اماره برای فردی حجیت داشته باشد چه باید کرد؟ آیا این طلبه جوابی دارد؟ حجیتی که حامیان جبهه پایداری از آن صحبت می کنند، البته در تأییدات علامه مصباح منحصر نیست، بلکه حمایت ها و تأییدات مرحوم حضرت آیت الله خوشوقت (یحشره الله مع خاصّته) -که به رغم بی تقوایی ها و بداخلاقی های مکرر رسانه هایی مانند شفاف سعی بر خدشه وارد آمدن به آن شده است- نیز حجتی دیگر برای حامیان این جبهه است.

اما در مورد اینکه علامه مصباح از مرجعیت تعیین مصداق خارج شده اند، خبری بی سند و مبهم و نامعلوم، آن هم منتسب به رهبر معظم انقلاب آورده می شود که همین نقطه، عامل اصلی بر باد رفتن تمام استدلالات به ظاهر منطقی این طلبه است. از این طلبه می پرسیم سندی دال بر اینکه «آقا» به «احمدی نژاد» گفته بوده که «مشایی» را از سازمان فرهنگی هنری شهرداری بردارد، دارد یا ندارد؟ منبع خبر از کجاست؟ انتشار این اخبار دروغ چه هدفی را دنبال می کند؟ آیا چون نقصی به آیت الله مصباح وارد نشده است، دست به دامان این همه دروغ بافی باید شد؟ البته منظور از نبود نقص، عصمت نیست، منظور طرفداری از اصلح در انتخابات سال 84 و 88 است که وظیفه هر کسی بوده است.

البته به یاد داریم که برخی ها در سال 84، معتقد بودند که حضرت امام خامنه ای، قالیباف را مد نظر دارند! البته سخنان واضح و شفاف ایشان در روز آغازین امسال در حرم رضوی، خط بطلانی پر رنگ بر این گمانه زنی های واهمانه کشید.

مطلب دیگر این است که طبق استدلال این طلبه، خود امام خامنه ای، باید به علت حمایت های بی دریغ از دولت نهم، و تعریف و تمجید های بی سابقه از احمدی نژاد آن روزها، از انواع و اقسام مرجعیت ها ساقط شده باشند! در سال 88 آیا مصداقی غیر از احمدی نژاد از سخنان و رهنمودهای کردستان و 14 خرداد مقام معظم رهبری بیرون می آمد؟ آیا ایشان نبودند که در نماز جمعه تاریخی 29 خرداد 88، نظرات احمدی نژاد را به نظرات خود نزدیک تر اعلام کردند؟ البته هم استدلال این طلبه و هم استدلال این بند، دچار اشکالات فراوان است و معیار قضاوت نیست. فقط به عنوان مثالی در غلط بودن استدلال فوق الذکر این مطالب بیان شد.

از جنبه دیگر، فرض می گیریم این خبر صحت داشته است، حال آیا اگر به سال 84 برگردیم، باید به کسی رأی بدهیم که خرج های میلیاردی تبلیغاتی اش، آنچنان واضح بود که صلاحیت تصدی ریاست جمهوری را نداشت؟ هنوز عکس های کنار هواپیما و ... آن تبلیغات پر زرق و برق از یادمان نرفته است...

مسأله اصلی اینجاست که به قول استاد پناهیان، برخی، اصولگرایان را به علت انجام وظیفه در موقع خود، متهم می کنند.

اما در قسمت دیگری که این طلبه به رسانه ای مانند رجانیوز و تضاد منویات علامه مصباح با مشی این رسانه ارزشی (که به حق خط شکن در برابر هجمه های ناجوانمردانه منتقدان و تخریب کنندگان دولت نهم بود) اشاره می کند، باز هم ناخواسته سیل انتقادها را به جریان خود روانه می دارد. چرا که اگر قضاوت بر اساس رسانه های یک گروه، بخواهد صورت بگیرد، انواع و اقسام اهانت های سایت های حامی قالیباف به لنکرانی (که از قضا خارج از چارچوب نقد منصفانه هم هست و معنایی جز تخریب ندارد) را باید به پای شخص قالیباف بنویسیم!
 
 
 

رسانه های حامی جبهه پایداری، رسانه های مستقلی هستند که از سر دغدغه انقلابی و آرمانخواهی، به حمایت از گفتمان جبهه پایداری می پردازند. و الا تنها پایگاهی که ارتباط ارگانی با جبهه پایداری دارد، پایگاه اطلاع رسانی این جبهه است.

البته در مورد نقد قالیباف، بد نیست به این سایت و این طلبه یادآوری کنیم که خود آقای قالیباف چندی قبل از سخنان حرم رضوی مقام معظم رهبری به تکنوکرات بودن خود (البته با برداشتی ناقص و بدون توجه به ملازمات این نوع تفکر که بیشتر به مغالطه می ماند) اعتراف کردند. حال دیگر چه جای شبهه ای می ماند که بخواهیم آقای قالیباف را از منظر یک نئوتکنوکرات نقد نکنیم؟ شاید آقای قالیباف کارگزارانی نباشد، اما روش های تکنوکراتیک وی در شهرداری تهران که اظهر من الشمس است. کارهای ویترینی فرهنگی، افتتاح پل ها و تونل ها بدون توجه به حواشی و تبصره های فرهنگی آن و موارد دیگر... . هنوز اهالی محترم محله جوادیه از ساخت تنها پل سه پایه دنیا در محله شان گلایه مندند. افتتاح های سیاسی پروژه ها در کنار این ها، البته موردی است که نباید از دیده ها دور بماند. از اقدامات خلاف شرع فرهنگی هنری شهرداری در اعیاد مذهبی، مبنی بر برپایی جشن های مغایر با موازین عفت و شرع هم می گذریم.

البته این طلبه، باز در یک مغالطه، منصوب شدن های بعد از جنگ قالیباف در سمت هایی استراتژیک توسط مقام معظم رهبری را، دلیل بر رد تکنوکرات بودن قالیباف به معنای اومانیستی می داند. باز هم با این استدلال می توان احمدی نژاد و خاتمی و تمام مسئولان ناکارآمد و بعضاً خائنی که از مقام معظم رهبری حکم گرفته اند را تطهیر کرد. البته نمی توان گفت که فرد تکنوکرات اومانیست است، اما می توان گفت تکنوکراسی زاییده اومانیسم است.

Share
1 | حامی | , ایران | ١٦:٤٥ - ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
پوسترهای جدید و فوق العاده با کیفیت از دکتر لنکرانی
saeidjalili.blogfa.com
لطفا در انتشار پوستر ها همکاری نمایید
2 | جابر | , ایران | ١٧:٤٩ - ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
به نظرم وقت گذاشتن برای پاسخگویی به این جور اراجیف از شما بعید است!!
سعی کنید گفتمان امام و حضرت آقا را انعکاس دهید،اینها وسایر دوستان جواب خودشان را می گیرند.یا حق
3 | جابر | , ایران | ١٧:٥٠ - ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
به نظرم وقت گذاشتن برای پاسخگویی به این جور اراجیف از شما بعید است!!
سعی کنید گفتمان امام و حضرت آقا را انعکاس دهید،اینها وسایر دوستان جواب خودشان را می گیرند.یا حق
4 | یک همکلاسی | , ایران | ١٨:٢٣ - ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
با سلام ای آقا تا سال 85 الی 86 در کرمان دانشجوی مکانیک بوده است و کلا 4 الی 5 سال درس طلبگی خونده اصلا معلوم نیست چه طوری عمامه به سر گذاشته
5 | حسان | , ایران | ٢٣:٠٠ - ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
ماشالله چقدر زيبا جواب داديد.
قاليباف دو سه تا پروژه براى افتتاح در آستانه انتخابات گذاشته.
6 | حسن | , ایران | ٠٢:٢٨ - ١٦ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
این استدلالهای این طلبه که بدنبود
چرا اینجوری جواب میدید؟
7 | سید | , ایران | ٠٢:٣٢ - ١٦ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
حامیان دکتر در بوشهر
http://lankarani-boushehr.blogfa.com/
8 | علی | , ایران | ١٩:١٠ - ١٦ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
این طلبه جواناین طلبه جوان! وکم اطلاع!را به مناظره مکتوب بکشید خوب...
9 | امین | , ایران | ٢١:٢١ - ١٦ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
من حامی جبهه پایداری بودم به خاطر وجود آقای مصباح ولی کاملا واضحه که این مصداق جبهه پایداری با مبانی ما نمی خونه !

چطو شد که یهو جلیلی از اصلحیت افتاد ؟

هزار تا سوال درباره جبهه پایداری هست که یکیشون رو جواب نمی دید ولی بدون استدلال حرفای این آقا رو می کوبید

متاسفم !
10 | حسین | , ایران | ٠٢:٣٣ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
باز هم مثل همیشه شروع کرید به فرافکنی و حرف های کلی زدن؟؟ هر وقت یکی بهتون انتقاد میکنه از آیت الله مصباح استفاده ابزاری میکنید و مثل قرآن به نیزه کردن یاران معاویه ایشون رو سپر خودتون میکنید. استدلال های این طلبه بسیار هم متین بود.نمی ئونم با این حرف هاتون راه به کجا می برید؟
11 | بچه جوادیه | , ایران | ٠٢:٣٩ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
این جمله تون واقعا خنده دار بود:
(هنوز اهالی محترم محله جوادیه از ساخت تنها پل سه پایه دنیا در محله شان گلایه مندند.)
از مطلب طنزتون متشکرم
12 | حاج مهتی | , ایران | ١٢:٠٢ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
جواب صابر:
چرا به موضوع تعصبی و افراتی نگاه میکنید .
قطعا حرفهای این طلبه جوان برای بنده همانند حرفهای استاد بزرگوار علامه مصباح حائز اهمیت است .
کاملا حاج آقای مدرس زاده با موضوع منصفانه برخورد کرده اند.
لطفا شما هم نظر ها را گلچین نکنید و نظر قبلی بنده را نیز قرار دهید.
(ما فکر میکردیم فقط رجا نظر ها رو گلچین میکنه؟)
13 | مدرس زاده | , ایران | ١٧:٥٣ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
با تشکر از منتقد محترم مصاحبه بنده و دوستانی که کامنت گذاشتن
خصوصا برادر همکلاسی
ضمنا از سال 85 تا الآن 7 سال میگذره و با 6سال درس طلبگی معمم میشن
ای کاش بیشتر طاقت شنیدن نظرات هم رو داشتیم
خاک پای استاد مصباح یزدی
مدرس زاده
14 | محمدعلی | , ایران | ٢٠:٠٢ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله
باسلام ما ازحامیان جبهه پایداری هستیم و خداوند دلهای همه مردم مومن را به رضایش رهنمود کند. خواهشمندم فقط دستور آیت الله خوشوقت که دستور شرع اسلام است فراموش مان نشود. خواهشمندم اگر هرچه قدر دیگر رسانه ها اهانت و بی تقوایی کردند حتی یک بار هم شما ذره ای مرتکب خلاف نشوید حتی ذره ای.یقینا خداوند نصرت خواهد کرد...یاعلی مدد
15 | دلتنگ | , ایران | ١٨:٤٨ - ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
خیلی واضحه که وظیفه ی اقامصباح وحتی مردم درانتخابات 84و88حمایت از احمدی نژادبوده فقط کافیه یه نگاه به لیست کاندیداها بکنید ببینید بین چه کسانی احمدی نژادمطرح شد خداوکیلی هم 4سال اولش خوب کارکرده بود...ثانیا ملاک فقط حزب اللهی بودن شخص نیست اون که از ملزومات رییس جمهوریه!سابقه جبهه اهمیتی نداره نه برا لنکرانی ونه قالیباف...
ثالثااقا مصباح سال 88 فرمودندمن شدیدا از احمدی نژاد حمایت میکنم ...مشخصه که وظیفه مااونموقع چی بوده....درضمن ازاون جایی که حقیر جزطلاب روسیاه امام صادق علیه السلام هستم
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه