2019 August 25 - يکشنبه 03 شهرويور 1398

فرار مالیاتی پزشکان، تقصیر سازمان امور مالیاتی است! دولت مطب پزشکان را با بازار صرافان اشتباه گرفته است
کد خبر: ١٥٩٠٩١ تاریخ انتشار: ٠٢ بهمن ١٣٩٧ - ١٨:٢٥
صفحه نخست » آخرین اخبار
فرار مالیاتی پزشکان، تقصیر سازمان امور مالیاتی است! دولت مطب پزشکان را با بازار صرافان اشتباه گرفته است

در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون تلفیق، مصوبات مختلفی در حوزه‌های متعدد داشته است؛ از جمله مصوباتی در حوزه مالیات. در این بین، دو مصوبه‌ی مالیاتی این کمیسیون ـ که با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان تدوین شده ـ در صورت بردباری و ایستادگی مقابل لابی‌گری‌های پزشکان، می‌تواند سرآغازی برای جلوگیری از فرار مالیاتی نجومی‌بگیرانِ حوزه درمان باشد.

 در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون تلفیق، مصوبات مختلفی در حوزه‌های متعدد داشته است؛ از جمله مصوباتی در حوزه مالیات. در این بین، دو مصوبه‌ی مالیاتی این کمیسیون ـ که با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان تدوین شده ـ در صورت بردباری و ایستادگی مقابل لابی‌گری‌های پزشکان، می‌تواند سرآغازی برای جلوگیری از فرار مالیاتی نجومی‌بگیرانِ حوزه درمان باشد.

به گزارش «تابناک»؛ پزشکان گروه بزرگی از «نجومی‌بگیران» را تشکیل می‌دهند؛ نجومی بگیرانی که با بهره‌مندی از قوانین تبعیض‌آمیز وزارت بهداشت در بخش بیمارستانی و عدم شفافیت مالی در بخش مطبی، توانسته‌اند ثروت انبوهی جمع کنند؛ ثروت انبوهی که تا امروز بخش اعظم آن از مالیات فرار کرده است.

دوم شهریور ماه، نماینده شورای حل اختلاف مالیاتیِ سازمان امور مالیاتی کشور، از فرار مالیاتی ۸۰ درصدی در جامعه پزشکان خبر داد. سیاوش غیبی‌پور، ضمن اشاره به اینکه پزشکان در سه بخش مالیات پرداخت می‌کنند، افزود: هم اکنون ۴۶ هزار پزشک مطب شخصی دارند که این گروه مالیات شغلی پرداخت می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت: طبق آمار رسمی، سرجمع مالیات شغلی که این گروه در سال گذشته پرداخت کرده‌اند، ۱۵۰ میلیارد تومان بوده است. نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران گفت: این آمار و ارقام نشان از پرداخت ۲۰ درصدی مالیات واقعی و ۸۰ درصدی فرار مالیاتی پزشکان دارد.

پزشکان در حالی فقط ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخته‌اند که براساس گزارش شماره ۱۶۲۱۹ مرکز پژوهش‌های مجلس درباره لایحه بودجه ۹۸ که اوایل دی ماه منتشر شد، مقدار واقعی مالیات پزشکان در سال حداقل حدود ۶۷۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. در عین حال، برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس مانند احمد امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس، اعتقاد دارند، میزان فرار مالیاتی پزشکان دست کم حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان است.

در همین زمینه، رسول خضری در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: وزارت اقتصاد و دارایی، می‌تواند اطلاعات مالی هر کسی را داشته باشد و به واسطه اینکه به حسا‌ب های بانکی اشخاص و افراد دسترسی دارد، می‌تواند به راحتی آب خوردن این اطلاعات را به دست آورد.

وی گفت: ما مخالف انگ زدن به مردم هستیم؛ بنابراین، اینکه گفته می‌شود فلان قشر در حال پارو کردن پول است، زیاد با شرایط امروز کشور سازگار نیست. البته برخی پزشکان جزو قشرهایی هستند که درآمد نسبتا خوبی دارند و شاید 10 درصد از پزشکان باشند که در رفاه کامل باشند، اما بیش از ۸۰ درصد آن‌ها از قشرهای متوسط هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در سال‌های گذشته، برخی پزشکان به دلایل کم بودن درآمد، مشاغل خود را تغییر داده و وارد کار‌های دیگری شده اند. البته گفته می‌شود، برخی هم به واسطه درآمد‌های نجومی، وارد حوزه‌هایی مانند ساخت و ساز یا تجارت شده اند، اما به نظر من، در میان پیامبران هم جرجیس هست و شاید در این قشر هم افرادی باشند که راه را درست نرفته باشند.
به نظر من، به جای آنکه قشری را متهم بکنیم، باید وزارت اقتصاد و امور دارایی ملزم شود، سازوکار‌های دقیق فرار مالیاتی را پیدا کند، نه اینکه به این و آن انگ بزنیم و دیگران را به فرار مالیاتی و تخلفات قانونی متهم کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این که چرا پزشکان مخالف داشتن کارت خوان در مطب‌ها هستند، گفت: بسیاری از پزشکان کارت خوان دارند، اما برخی‌ها ندارند ولی به هر حال پول را در جایی نگهداری می‌کنند. به نظر من، حمل پول سخت‌تر و خطرناک‌تر است و خلاصه آنکه این پول به بانک واریز می‌شود.
شفاف سازی، لازمه هر کاری در کشور است و اگر باشد بهتر هم هست و تمام شک و شبهه‌ها را از بین می‌برد. عرض من این است که سازمان امور مالیاتی، باید به موضوع ورود کند تا این مشکلات ایجاد نشود. در هر قشری آدم خوب، بد و سالم و ناسالم پیدا می‌شود.
پزشکان هم انسان هستند، اما نکته این است که ما باید مال خود را سفت بچسبیم تا همسایه را دزد نکنیم. به نظر در اینجا سازمان امور مالیاتی مقصر است. چرا باید سازوکار‌های شفاف سازی درست نباشد و کسانی که مالیات می‌دهند، همیشه بیشترین مالیات‌ها را بدهند، ولی عده‌ای که درآمد بالاتری دارند، هرگز مالیات ندهند؟

وی درباره ادعای فرار مالیاتی ۷ هزار میلیاردی نیز گفت: به نظر من، این حرف درست نیست و چرت و پرت است. احتمالا دولت، مطب پزشکان را با بازار صرافان و موضوع را با درآمد‌های نفتی اشتباه گرفته است. در جامعه پزشکی با توجه به اجرای طرح تحول، دیگر هیچ پزشکی این میزان درآمد ندارد و عملا مردم با ویزیت ۳ هزار تومان به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند؛ بنابراین این رقم با عقل جور درنمی‌آید.

خضری افزود: یکی از مشکلات کشور ما در حوزه آمار است. طرف دو تا صفر کم می‌کند و یا دو تا صفر زیاد می‌کند و نمی‌داند، این اعداد چقدر بار منفی در جامعه ایجاد می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل، بهبود بیماری اعتماد بین پزشک و بیمار است. ما با این کار‌ها اعتماد را خدشه دار می‌کنیم. کشوری که این همه نفت دارد، نباید مردمش مالیات پرداخت کنند. کشور ما غنی است و مردم نباید این میزان در عذاب باشند. در بسیاری از کشور‌های عربی، مردم نه پولی به پزشک می‌دهند و نه دولت، پولی به عنوان مالیات از مردم می‌گیرد.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه