2018 December 15 - شنبه 24 آذر 1397

همکاری کیفی رسانه ملی با نمازجمعه تهران حداقلی است/سردرگمی مردم در هر بار تغییر مکان نماز جمعه/کدام یک از نمایشگاه هایی که در مصلی برگزار می شود همان کارکردهای فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری را دارد
کد خبر: ١٥١٧٤١ تاریخ انتشار: ٠٤ آبان ١٣٩٦ - ١١:٥٣
صفحه نخست » مصاحبه و گفتگو
رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران در گفتگوی تفصیلی با صابرنیوز؛
همکاری کیفی رسانه ملی با نمازجمعه تهران حداقلی است/سردرگمی مردم در هر بار تغییر مکان نماز جمعه/کدام یک از نمایشگاه هایی که در مصلی برگزار می شود همان کارکردهای فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری را دارد

کدامیک نمایشگاه های که در مصلی برگزار می شود انصافا همان کارکردهای فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری را دارد و کدام ها ندارد و اقایان می گویند مصلی قرار نیست که فقط روزهای جمعه فعال باشد


 
 
گروه فرهنگی صابرنیوز: نماز جمعه که به دلیل اهمیتش در نظام اسلامی بارها مورد تأکید قرار گرفته و نماز جمعه تهران نیز به خاطر حضور افراد مختلف و تأثیر گذار بسیار مورد توجه رسانه ای داخلی و خارجی و افکار عمومی است .
برای آنکه از چگونگی عملکرد نماز جمعه در تهران بیشترم lطلع شویم خبرنگار سرویس فرهنگی
صابرنیوز با دکتر پیش نمازی رئیس ستاد نماز جمعه استان تهران  مصاحبه تفصلی انجام داده که به شرح زیر می‌باشد .


صابرنیوز:نحوه بازخورد مردم از نماز جمعه چگونه است

در این مدت که توفیق خدمت داشتم تلاشمان این بود که : اولاً : بازخورد گیری کنیم ، دیدگاههای مردم را و نمازگزاران محترم را هم به کمک سازمان صدا وسیما یک نظرسنجی در تهران ، و در بین نمازگزاران انجام شد و هم از مهرماه پارسال یک سامانه پیامکی تعریف کردیم که مردم راحت بتوانند نقد و نظر و پیشنهاد و هر حرف و حدیثی که دارند را منتقل بکنند و این کمک زیادی کرد که ما اشکالات کار را بیشتر متوجه بشویم و نقاط ضعف و قوت را بشناسیم .
پیامک ها در زمینه های مختلف است از خطبه های خطیب محترم گرفته تا انتظامات و نظم و نظافت و ایده های فرهنگی بعضی هایش در حیطه ی ماست بعضی ها هم در حیطه مسئولین بالا دستی است .صابرنیوز: راهکارهای مدریتی و فرهنگی جنابعالی  برای جذب کودکان ونوجوانان به نماز جمعه چیست؟

بحث خانواده و کودک از یک جهاتی مشترک است تکریم کودکان و تأمین وسایل بازی در اطراف محل برگزاری نماز جمعه برای آنها و هم پذیرایی از کودکان و تدارک امانت کتاب و دیگر اینکه برای پسران عبا و برای دختران کوچک چادر امانت می دهیم و خود این یک نوع احساس کرامت و فضاسازی معنوی برای انها است . این قبیل اقدامها باعث شد که آمار حضور بچه ها 15ماه پیش به این طرف 5 برابر شده .
مقوله ای به نام "دوست نماز جمعه ای" اتفاق افتاده است . اینها یک دوست مدرسه ای ، دوست محلی  ویا دوست فامیلی داشتند اما دوست نمازجمعه ای که در محیط نماز جمعه هم را می بینند و دوست می شوند و هفته های بعد هم خود این بچه ها مشوق هستند برای پدر و مادر برای امدن به نماز جمعه و ما این صحنه ها را میبینیم در نماز جمعه که خیلی از والدین می آیند کنار بچه ها و از همانجا خطبه ها را گوش می دهند یعنی هم حضور و هم نظارت و مراقبت دارند .
 
 

صابرنیوز: تدابیرتان برای جذاب تر شدن محتوای نماز جمعه چیست؟

در بخش جاذبه تریبون 90درصدش به خطیب محترم برمی گردد که تا حدودی از حیطه ما خارج است 10درصد دیگرش به عهده ماست که جاذبه ها را ایجاد کنیم . سعی مان این بوده که برنامه ها را از طولانی بودن خارج کنیم و لذا خطبه ها را از بعد اذان اوردیم به قبل از اذان ،.سخنرانی ها خیلی طولانی بود مثلا 40 دقیقه 50 دقیقه الان صحبت های گزارش کاری را آورده ایم روی 10 تا12 دقیقه ولی صحبت های تخصصی را آوردیم روی 20 تا 30دقیقه .مردم به سخنرانی های گزارش کاری کمتر رغبت نشان می دهند.
 هر هفته حدود 3 یا 4 بسته صوتی پخش می کنیم از مقام معظم رهبری، حضرت امام ، شخصیت های دیگر که دو یا سه دقیقه به مناسبت های تقویمی یا مناسبت های انقلابی ، این کمک کرده است که رهنمودهای مقام معظم رهبری بازخوانی شود. و در پایان نماز جمعه سعی کردیم که یک بسته صوتی پخش بکنیم که در فضای حماسی و انقلابی باشد، تلاش برای جوان سازی بدنة انتظامات ستاد نماز جمعه و نقش سپاری به جوانان – حضور مستمر قاریان نوجوان در برنامه های قبل از خطبه ها و ارائة خدمات مشاوره و برگزاری ایستگاههای سلامت و ... . 

صابرنیوز: پیرامون نحو همکاری رسانه ملی با ستاد نماز جمعه بیان بفرمائید
رسانه ملی فعلا کف همکاری  کیفی را با ما انجام می دهند، پیگیری هایی هم داشتیم نامه هایی هم نوشتیم که جلساتی تشکیل شود که در حد دو سه تا جلسه در ابعاد کوچکش انجام شد ولی در سطوح بالاتر سازمان لازم است تصمیماتی گرفته بشود و نماز جمعه یک مقداری بیشتر در متن بیاید و ظرفیت هایش مورد استفاده قرار بگیرد و مردم از طریق رسانه ملی احساس کنند که این یک رکن اجتماعی سیاسی فرهنگی دینی و حتی براساس آنچه که در سوره جمعه آمده  اقتصادی است . یعنی حتی می تواند بعضی از داد و ستد مورد نیاز مردم  را تسهیل بکند.

صدا و سیما و سایر رسانه ها که حضور دارند در نماز جمعه ، نحوه ی پرداختشان به نماز جمعه متفاوت است هم به جهات کمی و هم  به جهات کیفی و این کاملاً تحت تأثیر نگرش آنها به نماز جمعه است
در بُعد کمّی پوشش تلویزیونی برنامه در غروب هر جمعه پخش می شود ، رادیو تهران هم زنده پخش می کند و رادیو معارف از اول خطبه ها را پخش می کند و رادیو ایران هم تولیدی پخش می کند منتهی خوب ما مثلا گروه خبری به ندرت از صداوسیما داریم در نمازجمعه چون از همان برداشت تلویزیونی شبکه یک استفاده  خبری هم می کنند، درصورتیکه اگر گروه خبری هم باشد به اقتضای جنس کار خبر سراغ حاشیه ها ، زاویه ها ، نکته ها ، گفتگو با مردم ، بازخورد گیری همه را می تواند تحت پوشش قرار بدهد .
 

صابرنیوز: بسیاری از امکانات رفاهی حداقلی در مصلی تهران ناراضی اند چنابعالی در این خصوص نظرتان راب فرمائید
از سال 67 احداث مصلی شروع شده است و تا سال دیگر می شود 30 سال ،مصلی مدیرت مستقلی دارد که تحت نظر ستاد نماز جمعه نیست ، ما در دانشگاه و مصلی مستاجر هستیم و دامنه  اختیارمان محدود است.مثلا مردم در پیامک هایشان در مورد مصلی می گویند : این شیبی که  وجود دارد از ورودی مصلی تا شبستان ، سربالایی و افرادی که مسن هستند و همه جا برای سالمندان تسهیلاتی قرار می دهند شما در فرودگاه که بروید می بینید برای سالمندان تسهیلاتی هست برای جانبازان تسهیلاتی است مثلا در ضلع غربی شبستان 170 پله است ! توقع مردم در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد توسط پله برقی یا آسانسور.الان ما با ون از درب مصلی تا شبستان نمازگزاران سالمند را می آوریم ولی باز هم باید مسیری را طی کنند ون ها هم در ساعات اوج جمعیت، پاسخگو نیستند .مخصوصاً هنگام برگشت که ازدحام می شود و مسیر عبور قابل تردد نیست.

صابرنیوز: تجاری کاری مصلی بلای کار فرهنگی نماز جمعه شده است ، شما این را  قبول دارید ؟
 

این را مسئولین محترم مصلی باید پاسخ بدهند . زمانی که نماز جمعه در مصلی تشکیل می شود سه مدیریت وجود دارد: 1 مدیریت ستاد نماز جمعه 2 مدیریت بهره برداری مصلی 3مدیریت امور عمرانی مصلی .و این در بعضی موارد مشکلاتی دارد که نمازگزاران باید متحمل شوند.

از سالهای گذشته در سطوح بالادستی توافق شده بود که نماز جمعه تابستان و زمستان در مصلی و دو فصل دیگر(بهار و پاییز) در دانشگاه باشد ..در آن توافق نامه ذکر شده است در مواقع دیگر که هوا خیلی سرد و یا خیلی گرم است در مصلی برگزار شود که این بند آن خیلی جدی گرفته نمی شود و مصلی فقط آن دو فصل را به ما اختصاص می دهد و بقیه را هم بلافاصله وعده نمایشگاهی می دهد مثلا تیرماه امسال به دلایلی   15 روز دیرتر اجازه برگزاری دادند اما در پایان تابستان و خواستیم که 15 روز بیشتر بمانیم قبول نکردند و گفتند که ما وعده به نمایشگاه داده ایم و بلافاصله بعد از عید قربان باید مصلی را ترک کنید .البته این به معنای نادیده گرفتن خدمات و همکاریهای مصلی در برگزاری نمازجمعه نیست و ما بابت این همکاریها جداً تشکر می کنیم.

هر بار که مکان نماز جمعه تغییر می کندبا تمام اطلاع رسانی ها ،  یک عده از تغییر مکان نماز اطلاع پیدا نمی کنند و دچار سردرگمی می شوند مثلا نماز در دانشگاه است اینها می روند مصلی یا نماز در مصلی است اینها می روند در دانشگاه. و میروند می بینند خبری نیست و این مطلب را بارها در پیامک ها به ما گفته و اعتراض کرده اند .البته همه را به چشم ستاد نماز جمعه می بینند .
آقایان می گویند که این مجموعه مصلی به دلیل ظرفیت و وسعتش قرار نیست که فقط روزهای جمعه فعال باشد و در طول هفته بایدکارآمدی فرهنگی داشته باشد . این حرف در کلیاتش حرف قابل قبولی است اما در مصادیقش جای بحث است که کدامیک از این نمایشگاه ها انصافا همان کارکردهای فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری را دارد و کدام ها ندارد و آیا فضایی که مصلی میسازد و این افراد می آیند اثرات فرهنگی دینی می گیرند و می روند یا خیر؟

بله بعضی از برنامه ها مثل شب عرفه و شب های قدر و از این قبیل آنجا برگزار می شود که این ها کار فرهنگی مؤثر ا ست  امّادر همه جا برگزار می شود در حسینیه ها ، در مساجد و در جای دیگر . پیشنهادم به دوستان مصلی این بود که در حوزه ی کار فرهنگی نباید موازی مساجد و حسینیه ها تلقی شوید . شما بیاید آن کارهای زمین مانده را انجام بدهید . مثلادر مهندسی جشن های دینی که جزء کارهای زمین مانده است الان یک کلیشه هایی انجام می شود به جای اینکه جاذبه داشته باشد گاهی نحوه برگزاری دافعه دارد، بیایند ورود کنند یا تدارک وعده گاههای فرهنگی و انقلابی و دینی برای خانواده ها و... . مصلی استدلالش این است که برای ادارة اینجا باید درآمد داشته باشیم .این بحث جای گفت و شنود دارد. من فعلاً می خواهم در حوزه مسئولیت های خودم صحبت بکنم و در آن حوزه اگر روزی مصلی دعوت کرد جلسه ای گذاشت و از ما هم در این مساله نظر خواست ما هم پیشنهاد هایی داریم .

ما در فضایی هستیم که دشمنان ده ها صدها و هزار ها جاذبه برای رویکرد های منفی فرهنگی برای فرزندان ماطراحی کردند چند تا وعده گاه    و ایستگاه محدود فرهنگی برایمان باقی مانده یکی از آنها نماز جمعه و مساجد است و ما در اینها نباید دافعه و ریزش ایجاد کنیم الان در این  پیامک ها که ارسال کنندة آن هم مشخص وسند است  ما داریم مردم نمازگزار را در روزهای گرم خرداد وتیر بازبان روزه روی اسفالت داغ اطراف دانشگاه تهران و زیر آفتاب به زحمت و مشقّت می اندازیم بخاطر اینکه آمده اند که در نماز جمعه شرکت کنند با این نحوه برخورد با نمازگزاران دافعه و ریزش ایجادمی کنیم اینها دیگر یک مجموعه ای هستند که معتقد به نظام و انقلاب هستند و نباید اینها را آزرده خاطر کرد برای آمدن به نماز، چون مصلی دو سال است اجازه نمی دهد نمازجمعه ماه رمضان، درآن محل برگزار شود و معتقدند برگزاری نمایشگاه وزارت ارشاد در موضوع قرآن، ترجیح دارد، و ما هم معتقدیم هردو قابل جمع و انجام است.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه