2018 October 17 - چهار شنبه 25 مهر 1397

تضاد گفتمانی باعث حضور برخی چهره های سینمایی در جشنواره های خارجی
کد خبر: ٩١٨٤٠ تاریخ انتشار: ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٣:١٧
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
تضاد گفتمانی باعث حضور برخی چهره های سینمایی در جشنواره های خارجی

این حضور اهالی سینما در این جشنواره ها نشأت گرفته از نوع نگاه و تفاوت گفتمان...

گروه فرهنگی صابرنیوز؛ حضور سینماگران در جشنواره های خارجی خصوصاً جشنواره کن همیشه با حاشیه هایی همراه بوده خصوصاً وقتی عکس های این حضور منتشر می شود و باعث ناراحتی و نگرانی افراد در کشور و ایجاد الگوهای غربی و بعضاً هنجار شکنانه می گردد .زیرا که  با حضور برخی ستاره ها در این جشنواره ها سبب توجه بیشتر نسل جوان به این جشنواره ها می شود.
 
تاریخچه جشنواره فیلم کن به اواخر دهه ۳۰ بازمی گردد زمانی که «ژان زای»، وزیر آموزش ملی دولت فرانسه با حمایت آمریکا و انگلیس تصمیم گرفت در واکنش به نفوذ دولت های فاشسیت آلمان و ایتالیا در انتخاب فیلم های جشنواره ونیز، جشنواره ای سینمایی راه اندازی کنند.پس در ابتدا باید این موضوع را در نظر گفت که این جشنواره با تفکری سیاسی وآن هم جلوگیری از نفوذ سیاسی خارجی تشکیل شده است .
 

متاسفانه این جشنواره توانسته آمال  بسیاری از سینماگران داخل و راه رفتن روی فرش قرمز این جشنواره نوعی افتخار و آرزو برای اکثر هنرمندان داخل محسوب می گردد. و هنرمندان کشور نیز آگاه نیستند که اهداف جشنواره های امثال کن چیست؟و چه افرادی اتاق فکر امثال این جشنواره هستند.

این حضور اهالی سینما  در این جشنواره  ها نشأت گرفته از نوع  نگاه و تفاوت گفتمان آنها با گفتمان تهریف شده برای انقلاب و نظام است باید این موضوعات کامل مطرح گردد .وقتی صحبت از جشنواره ها ی خارجی می شود باید دید که آن جشنواره  برای چه موردی از برخی فیلم های و یا بازیگران ما دعوت می کند تا در آنجا حضور داشته باشند .

همه می دانند که سینما یک ابزار است که حکومت ها بوسیله آن حرف هایشان را ملته ای مختلف دنیا منتقل می کنند که در این انتقال مهمترین مسئله انتقال فرهنگ است.وقتی ما صحبت از فرهنگ اسلامی و شیعی و ضد استکباری می کنیم مسئله کمی متفاوتر و مهم تر می شود .

در فرهنگ اسلامی  ، ارتباط زن و مرد نامحرم بسیار مهم است که دارای حریم تعریف شده باشد اما در فرهنگ غرب این موضوع مهم نیست (البته به یک ناهنجاری برای‌ ا نها در سطح  جامعه شان تبدیل شده است) در فرهنگ غنی اسلامی پوشش زن تعریغف شده و برای آن در قرآن  در سوره نور، آیات 30، 31، 33 و 60; 2 و سوره احزاب،، آیات 35، 53، 55، و 59. از نظر شرع اسلام زن باید بدن و موی خود را از مرد نامحرم بپوشاند توضیح داده شده است .
 
 

 
 
 
مسئله نفوذ سیاسی که در بالا نیز به آن اشاره شد قانون و قاعده ایی است که در امثال این جشنواره ها رعایت  می شود و فیلم هایی برگزیده می شوند که در چهارچوب های تعریف شده آنها باشد به طور مثال فیلمی با موضوع هولوکاست هر چقدر هم که از نظر ساختار فیلم و فیلمنامه قوی هم باشد اجازه نمایش در بخش مسابقه را نمی گیرد و یا فیلمی که چهره استکباری غرب را به ویژه آمریکا  را نشان دهد هم اجازه ورود به بخش مسابقه را نمی گیرد اما اگر فیلم چهره بد از اسلام و یا کشور  ایران نشان دهد مطمئمنا مورد رضای داوران مسابقه قرار می گیرد .

آنها برگزار کننده و دارای قوانین خودشان هستند ما به عنوان شرکت کننده باید به این قوانین آشنا و تعریف مان را از هنرمند ایرانی بدانیم اینکه بازیگران ما هر دوره در این جشنواره شرکت و با ظاهری غیر اسلامی نمایان می شد ریشه در همان آشنا نبودن با مفاهیم اسلام است .

مدیران محترم فرهنگی کشور برای یک بار هم که شده بیایید و هنرمندان را توجیه کنید که در چه سنگری کار و فعالیت می کنند و با رونق دادن به جشنواره فجر( البته  قراردادن قوانین مرتبط با نظام اسلامی از جلمه  مبارزه با نفوذ) سبب آن شوید که هنرمندان داخلی احساس کنند که در داخل نیز می توانند بدرخشند و دیده شوند .نه اینکه در جشنواره هایی که با اهداف ضد ایرانی واسلامی بر پا می شود با افتخار و به اشکال هنجار شکنانه حضور یابند و به آن افتخار کنند
ما در جنگ فرهنگی هستیم ، دشمنان ما این مهم را درک کرده اند و روی آن برنامه ریزی می کنند ولی متاسفانه اکثر مدیران و هنرمندان ما از این مهم غافل اند و نگاهشان همان نگاه ساده انگارانه است . باید نگاه و گفتمان مان به ارزش های اسلامی نزدیک نیم و شاخص راقرآن و اهلبیت قراردهیم.
 
 
اگر این توجیح صورت نگیرد شاهد حضور زنان و مردان سینمایی دراین جشنواره خواهیم بود و این حضور ها که اکثراً از لحاظ شرعی غیر متعارف است باعث الگو شدن در جامعه می شود و ما عملا فقط نظاره گر نفوذ فرهنگی غرب در کشور هستیم.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه