2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397

«یاد خدا و احتیاط» راه اصلی مقابله با نفوذ شیطان
کد خبر: ٩١٨٢١ تاریخ انتشار: ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٢:١٨
گفتمان مصباح » مطلب ویژه
علامه مصباح یزدی ؛
«یاد خدا و احتیاط» راه اصلی مقابله با نفوذ شیطان

اگر می خواهیم به دام شیاطین نیفتیم، باید تمرین کنیم که همواره به یاد خدای متعال بوده و در اعمال خود نیز احتیاط داشته باشیم.

 به گزارش صابرنیوز، علامه مصباح یزدی امشب در جلسه درس اخلاق خود در حسینیه امام خمینی(ره) قم گفت: شیطان بسیاری از امور زشت و ناپسند را برای انسان زیبا جلوه می دهد.

 
 


این استاد حوزه علمیه قم گفت: کار شیطان این است که در فکر انسان اثر می گذرد تا نتیجه غلط بگیریم، یا در عمل انسان تاثیر بگذارد تا شوق و ذوق را در عبادات از انسان بگیرد.


استاد برجسته حوزه علمیه قم به وظیفه انسان در مقابل شیطان اشاره و با بیان این که شیطان خناس و پنهان کار است، تصریح کرد: برای این که به دام شیاطین نفتیم، باید عمل و کاری انجام دهیم که ضد شیطان باشد. شیطان یاد خدا را از انسان می گیرد، اگر می خواهیم به دام شیطان نیفتیم باید تمرین و سعی کنیم همواره به ذکر و یاد خدا باشیم.
 

آیت الله مصباح یزدی بیان داشت:‌ اگر از یاد خدا غافل شویم شیطان به سراغ ما می آید. البته یاد اولیای خدا و توجه به وجود حضرت امام عصر(عج) نیز توجه و یاد خداست.

 
وی با بیان این که باید ذهن خود را به مسیر حق و اموری که ما را از شر شیطان حفظ می کند توجه دهیم، گفت: اگر شیطان به انسان حمله کرد و خواست او را فریب دهد پناه به خدا ببرید.


استاد حوزه یادآورشد: ما خیال می کنیم وقتی شیطان به ما حمله می کند قدرت از ما سلب و شیطان بر انسان مسلط می شود؛ این جور نیست. خود شیطان نیز در روز قیامت به این مساله اشاره می کند.

 
آیت الله مصباح یزدی تاکید کرد: متاسفانه ما انسان ها وعده های حق خدا را گوش نمی کنیم و در مقابل به وعده های دروغین شیطان گوش می کنیم. تا شیطان ما را به حالت گمراهی نکشانده باید عقب نشینی کنیم.
 

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) تاکید کرد: چشم و گوش خود را حفظ کنیم و نزدیک گناه نشویم، حال اگر بر فرض این اتفاق افتاد، سعی کنیم بلافاصله دور شویم تا در دام قرار نگیریم.

 
آیت الله مصباح یزدی گفت: برای این که انسان در دام آنچه شیطان دوست دارد قرار نگیرید باید احتیاط کند. تا قبل از این که انسان به فساد و انحراف کشیده شد، باید مدام احتیاط کند. این که فلان شخص این حرف را زده یا فلان شایعه مطرح شده، آیا این حجت می شود؟


آیت الله مصباح یزدی با بیان این که انسان نباید عجولانه تصمیم بگیرد، یادآورشد: چه ضرری دارد انسان قبل از این که در دام شیطان قرار گیرد قدری احتیاط کند؛ آرام تر برود تا بتواند جلوی خود را بگیرد.


رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم تاکید کرد: اگر انسان احساس کرد دام شیطان بسیار قوی است و نمی تواند مقاومت کند، باید سراغ خدا برود و حتما او کمک خواهد کرد.
 

آیت الله مصباح یزدی در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که امیدواریم با عمل به رهنمودهای قرآن و سنت در دام شیاطین جنی و انسی قرار نگیریم، گفت: البته امروز شیطان انسی بسیار است و توطئه های شان نیز مختلف است بویژه شیطان بزرگ.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه