2019 January 16 - چهار شنبه 26 دي 1397

مسئولیت اصلی غارت ۲ میلیارد دلاری بر عهده شاخه اقتصادی تیم‌مذاکره‌کننده است
کد خبر: ٩١٥٥٥ تاریخ انتشار: ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٦:٢٣
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات:
مسئولیت اصلی غارت ۲ میلیارد دلاری بر عهده شاخه اقتصادی تیم‌مذاکره‌کننده است

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: در مذاکرات برجام ما شاخه اقتصادی را هم داشتیم که مسئولیت اصلی غارت ۲ میلیارد دلاری با این گروه است.

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز؛ حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی در گفتگو با نسیم، در خصوص بیانیه کارگروه ویژه دولت در خصوص غارت 2 میلیارد دلاری دارایی‌های ایران توسط دولت آمریکا اظهار کرد: به نظر می رسد دولت یازدهم در ماجرای غارت 2 میلیاردی دلاری دارایی‌های ایران دیواری کوتاه‌تر از طهماسب مظاهری پیدا نکرده است.
 
 


وی افزود: مسائل ارزی به طور کلی، کاملا زیر نظر بانک مرکزی نیست. در نظام اقتصادی ما این گونه تصمیمات فراتر از بانک مرکزی گرفته می‌شود و بسیار بعید است که یک نفر در مورد اوراق قرضه و یا جا به جایی های ارزی تصمیم بگیرد.

معاون اسبق بانک مرکزی با انتقاد از مقصر قلمداد کردن مظاهری در خصوص غارت 2 میلیاردی دلاری دارایی‌های ایران عنوان کرد: آقای مظاهری کسی بود که جلوی خیلی از فسادها را در زمان خودش گرفت و با اجرای سیاست سه قفله کردن بانک مرکزی کمک‌های بسیار خوبی را انجام داد. در مذاکرات برجام ما شاخه اقتصادی را هم داشتیم که مسئولیت اصلی غارت 2 میلیارد دلاری با این گروه است.

مستخدمین حسینی خاطرنشان کرد: این گروه باید احتمال غارت اموال ایران توسط دولت آمریکا را می‌داد و این موارد را در برجام مطرح می‌کرد. فرض کنیم که غارت 2 میلیاردی دلاری به دلیل کوتاهی بانک مرکزی در دوره‌ای از زمان انجام شده، اما سوال اینجاست که نمایندگان آقای سیف در مذاکرات هسته‌ای برای جلوگیری از این غارت چه اقدامی را انجام داد‌ه‌اند؟

وی تصریح کرد: نمایندگان بانک مرکزی در مذاکرات هسته‌ای باید می‌دانستند که احتمالا تحریم سوئیفت دلاری باقی خواهد ماند و برای این مسئله راهکاری می اندیشیدند. ولی متاسفانه نمایندگان آقای سیف وظیفه خود را در مذاکرات هسته ای انجام نداده اند و کوتاهی کرده اند.

معاون اسبق بانک مرکزی بیان کرد: اگر اعضای تیم اقتصادی مذاکره کننده هسته‌ای هشدارهای لازم را در خصوص احتمال پابرجا بودن برخی تحریم‌ها داده‌اند و 1+5 قبول نکرده است، کل مذاکرات زیر سوال می‌رود. این مسائل باید بررسی شود و نباید با مسائل سیاسی برخورد کرد. نماینده آقای سیف در مذاکرات هسته ای نباید جای هیچ، اما و اگری را در این خصوص می گذاشت.

مستخدمین حسینی درباره مجرد معاون ارزی سابق بانک مرکزی در غارت 2 میلیاردی دلاری به نسیم آنلاین عنوان کرد: در بخشی از بیانیه، به سالهای 78 تا 86 اشاره شده که مسئولیت معاونت ارزی بانک مرکزی بر عهده آقای مجرد بوده است، بنابراین دولت تلویحا به نقش آقای مجرد در خرید اوراق قرضه اشاره کرده است.

وی با انتقاد از نماینده بانک مرکزی در مذاکرات هسته ای نیز عنوان کرد: نماینده ایران در مذاکرات هسته ای یک فرد صرفا حقوقی بوده و اطلاعی از مسائلی بانکی نداشته است بنابراین امروز مشکلات زیادی در خصوص دستاوردهای اقتصادی برجام به وجود آمده است. ما نباید از اعضای سیاسی تیم مذاکره هسته ای انتظار این مسئله را داشته باشیم و افراد اقتصادی تیم مذاکره کننده باید در این خصوص پاسخ دهند.

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: مدیران بانکی و کارشناسان در همان ایام انعقاد برجام نسبت به احتمال محقق نشدن دستاوردهای بانکی برجام مانند استفاده از utrn و احتمال عدم بازگشایی سوئیفت هشدار داده بودند، اما متاسفانه نماینده بانک مرکزی در تیم مذاکره کننده هسته ای به این هشدارها توجهی نکرد.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه