2018 December 13 - پنج شنبه 22 آذر 1397

آیا رئیس سازمان سینمایی قصد استعفاء و یا نامه عذرخواهی از مردم را ندارد ؟
کد خبر: ٩١٠٦١ تاریخ انتشار: ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٤:١٣
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
بعدز اعتراف جنتی به افتضاح بودن فیلم 50 کیلو آلبالو ؛
آیا رئیس سازمان سینمایی قصد استعفاء و یا نامه عذرخواهی از مردم را ندارد ؟

حداقل این اعتراف دیر هنگام باید ثمری برای سینمای این کشور داشته باشد و با افرادی که این فیلم را ممیزی کرده اند برخورد و آنها عزل را نماید تا ...

گروه فرهنگی صابرنیوز؛ فیلم سینمایی 50 کیلو آلبالو ، فیلمی است که بسیار مورد اعتراض کارشناسان به خاطر نحوه ساخت و دیالوگ های سخیف و... قرار گرفته است این فیلم را که مانی حقیقی ساخته مانند دیگر کارهای این کارگردان در فیلم کمتر به شئونات اسلامی توجه شده و بیشتر ذز این فیلم توجه به هجو شده است.
 
 

فیلم سینمایی 50 کیلو آلبالو  اساس خانواده را نشانه گرفته و با دیالوگ های سخیف سعی در القاء تفکر غربی خصوصاً امریکا به خانواده ایرانی کرده است و البته آن هم نشات گرفته از فرهنگ کارگردان فیلم است که دوران تحصلیش را در غرب گذارنده است وبه نوعی فرهنگ و تفکر غرب بر او غالب شده و نگرشی نسبت به فرهنگ جامعه اسلامی ندارد و شاید انتقاد ها به فیلم های حقیقی را باید به نوع نگاه او به جامعه دانست (مانی حقیقی فارغ‌التحصیل کارشناسی فلسفه از دانشگاه مک‌گیل در سال ۱۹۹۱، کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه گولف در سال ۱۹۹۷ و کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی از دانشگاه ترنت در سال ۲۰۰۰ است)
 
 
 

حتی این فیلم به فدری سخیف بوده که جبار آذین منتقد سینما در خصوص آن  گفته ؛ فیلم فقط به قصد سوداگری در گیشه بر روی پرده سینماهاست و با بی‌احترامی به فرهنگ ایرانی اسلامی، در جهت ترویج فرهنگ فیلم‌های آمریکایی تولید شده است که در آن فیلم‌ها این موضوعات عادی‌ است.

وی ادامه داد: این نوع سو‍‍‍ژه‌ها نه تنها مناسب فرهنگ کشور و مردم ما نیست؛ بلکه زمانی که روابط خانوادگی به سخره گرفته می‌شود، انسانیت زیر سوال می‌رود.

این منتقد سینما همچنین در مورد تماشای «50 کیلو آلبالو» به همراه خانواده ابراز داشت: هیچ خانواده‌ای جرئت تماشای این فیلم را با فرزندان خود ندارد. به دلیل اینکه بسیار سخیف ساخته شده است. متاسفانه «50 کیلو آلبالو» نه در سینمای ایران جایگاهی دارد و نه در هیچ جای دیگر. دو بار به تنهایی این فیلم را مشاهده کردم و هر بار نیز احساس شرمندگی داشتم.

قبل از اکران فیلم  بسیاری  صحبت کردند و گفتند این فیلم نباید نمایش داده  شود و حتی بسیج برخی از دانشگاه ها به رئیس سازمان سینمایی نامه دادند و خواستار جلوگیری از نمایش این فیلم شدند اما متاسفانه سازمان سینمایی کشور که فراموش کرده است باید تفکرات انقلابی و ارزشی را ترویج دهد بدون توجه به اعتراضات دلسوزان و کارشناسان اقدام به اکران فیلم نمود.
 
 

اما این اعتراف دیر هنگام و تلخ آقای وزیر ، آیا دردی را دوا می کند (باید این موضوع را نیز درنظر گرفت که چقدر کار خراب شده که وزیر به ستوه آمده است)  زیرا که کاری که باید این فیلم بکند انجام داده و جاده صاف کن فیلم های دیگر شده و با عبور از خط قرمز های ارزشی و انقلابی ، جامعه را آماده برای دیگر فیلمفارسی های هنجار شکن کرده است.

حداقل این اعتراف دیر هنگام باید ثمری برای سینمای این کشور داشته باشد و با افرادی که این فیلم را ممیزی کرده اند برخورد و آنها عزل را نماید تا دیگر شاهد چنین فیلم هایی نباشیم و همچنین دستور العمل های نظارتی را اصلاح و یا بازنگری کنند ، اینکه فیلمنامه ای که تصویب و از شورا مجوز می گیرد و موقع ساخت فیلمنامه تغییر می کند (بطوریکه با فیلمنامه تصویب شده مغایرت های بسیاری و حتی در برخی تفاوت های اساسی دارد) می طلبد که مجازات هایی برای این افراد در نظر گرفته شود به طور مثال به کارگردان و تهیه کننده ای که بعد از تصویب  فیلمنامه را تغییر دهند به مدت معلومی اجازه فعالیت داده نشود.
 
 

اینکه سینما کشور بدنبال چه آرمان ها و اعتقادیست باید مسئولین پاسخ دهند اما خوب است که مدیران سینما و شخص وزیر ، به این موضوع تأمل کنند که سینما یک ابزار است و اگر از این ابزار خوب استفاده نشود نتیجه معکوس برای جامعه دارد .
 
وقتی شاهد این اعتراف وبه نوعی اعتراض در مورد فیلم از جانب وزیر هستیم اگر در هرجای دنیا این موضوع اتفاق می افتد شخص مرتبط با آن استعفا می داد اما در کشور ما به خاطر فراموش شدن ارزش و نقش سینما در تفکرات یک جامعه و ماموریتی که هر فرد فرهنگی مسئول در جامعه اسلامی دارد ، شاهد استعفای از جانب رئیس سازمان سینمایی (سازمان سینمایی که به طور اهم مسئول رسیدگی به این امور است) و یا نامه عذرخواهی از مردم نیستیم . و معلوم نیست دیگر چه اتفاقی باید به وقوقع به پیوندد تا آقایان متوجه اشباهات شان شود .

امیدواریم که آقای جنتی فقط به خاطر حضور در محضر علما سخن از اعتراض به فیلم 50 کیلو آلبالو را نزده باسد و در عمل نیز اعتراض خود را نشان دهد.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه