2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

دولت به جلسات تنظیم بازار اهمیت داده نمی‌شود/ذخیره سازی میوه توسط تعاون روستایی تنظیم بازار نوروز 95 را به هم زد
کد خبر: ٨٨٦٥٤ تاریخ انتشار: ٠٨ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٧:٥٧
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
محمد صادق مفتح مطرح کرد؛
دولت به جلسات تنظیم بازار اهمیت داده نمی‌شود/ذخیره سازی میوه توسط تعاون روستایی تنظیم بازار نوروز 95 را به هم زد

میوه‌های قاچاق حتما در روز روشن، از مبادی رسمی ورودی و جلوی چشم مسئولان وارد کشور شده....

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز؛ محمد صادق مفتح، معاون بازرگانی داخلی سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین» با انتقاد از وجود میوه خارجی در بازار اظهار کرد: وفور میوه‌های خارجی در بازار بسیار تعجب آور است. اگر میوه خارجی رسما وارد شده باشد، بزرگترین انتقاد به دولت است.

 

وی افزود: اگر این میوه‌های خارجی از طریق قاچاق وارد شده باشد، باز هم بزرگترین انتقاد در این زمینه متوجه دولت است. مگر می‌شود سیب و پرتقال، انگور شیلیایی و بسیاری از کالاهای آسیب پذیر را از طریق بازارچه های مرزی وارد کرد؟ این میوه ها حتما باید با کانتینر یخچال‌دار وارد کشور شده است، بنابراین مطرح کردن قاچاق این میوه‌ها به کشور اصلا معنایی ندارد.

این مقام مسئول سابق گفت: حتی اگر این میوه‌ها از طریق قاچاق هم وارد شده باشد، بازهم  ناشی از برخورد ضعیف دولت است. ورود این حجم میوه با این شکل حمل و نقل به شکل قاچاق غیر ممکن است، مگر میوه تریاک است که بخواهیم بگوییم از طریق قاچاق زیر صندلی کامیون جاساز و به داخل کشور آورده شده است.

واردات میوه قاچاق ناشی از کم کاری گمرک است

محمد صادق مفتح تصریح کرد: میوه های قاچاق حتما در روز روشن، از مبادی رسمی ورودی و جلوی چشم مسئولان وارد کشور شده است. مگر می‌شود این میوه ها از بیابانها وارد کشور شود و کسی هم آنها را ندیده باشد؟ اگر این میوه ها به صورت قاچاق وارد کشور شود باید ارگانی که نظارت بر گمرک را بر عهده دارد مورد بازخواست قرار گیرد؟

وی گفت: باید ببنیم کدام مبادی گمرک به ورد این میوه ها چراغ سبز نشان می دهد زیرا واردات قاچاق این میوه ها هم نشان از کم کاری گمرک است. ورود این میوه‌های قاچاق به خود دولت باز می‌گردد و این فرافکنی ها کاملا بی معنی است.

معاون سابق بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از نوسات شدید قیمت کالاهای اساسی در دو سال و نیم گذشته به «نسیم آنلاین» اظهار کرد: یکی از دلایل نوسانات قیمت در بازار و تغییرات قیمت کالاهای اساسی، تنظیم نبودن بازار است. به عنوان مثال در بخش تامین و توزیع میوه، شب عید امسال با عرضه نشدن سیب و پرتقال قیمتها به شدت بالا رفت، ولی یک ماه بعد به دلیل اینکه این میوه ها در انبار مانده و عرضه نشده بود، دولت مجبور شد آنها را معدوم کند.

وی خاطرنشان کرد: تنظیم بازار به معنای ثبات در قیمتهاست. جنس بازار یک جنس چند مقوله ای بوده و توازن بین تولید، مصرف، واردات و صادرات بازار را تنظیم می کند.

مفتح عنوان کرد: وقتی بازار تنظیم نیست، یعنی توزان بین این چهار مولفه ایجاد نشده است. در حال حاضر هر کدام از این چهار مولفه در اختیار یک سازمان و یا ارگان است. به عنوان مثال متولی تولید وزارت جهاد کشاورزی، متولی واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، متولی عرضه اصناف و وزارت صنعت و تجارت است. بنابراین هر کدام از این چهار مقوله یک متولی در دولت دارد.

در دولت روحانی به جلسات تنظیم بازار اهمیت داده نمی‌شود

وی گفت: فلسفه وجودی تنظیم بازار این است که متولیان این چهار مقوله بنشینند و در هماهنگی با هم این مولفه ها را طوری تنظیم کنند که نهایت به تنظیم بازار بیانجامد و به یک ثبات و آرامش در بازار برسد. بنابراین زمانی که می بینید که دولت آقای روحانی به این جلسات اهمیت نمی دهد، باید منتظر باشیم هر سازمان کار خودش را انجام دهد .

این مقام سابق مسئول اظهار کرد: وقتی هماهنگی در سطح مطلوبی نیست خروجی آن همان چیزی خواهد شد که شما می بینید. به همین خاطر هم همیشه این جلسات در بالاترین سطح برگزار می شده است.مثلا معاون اول رئیس جمهور و یا معاون اجرای رئیس جمهور این جلسات را برگزار می کند. متاسفانه در این دولت ستادی هم در معاونت اجرایی رئیس جمهور تشکیل شد ولی فعال نبود. یعنی یا جلسات تشکیل نمی شود و یا اگر تشکیل هم می شود مسئولان تصمیم گیر وزارتخانه ها در این جلسات شرکت نمی کنند.

وی تصریح کرد: تا آنجایی که من خبر دارم جلسات ستاد تنظیم بازار در دولت آقای روحانی یا تشکیل نمی شود و یا حداقل به طور منظم برگزار نمی شود. کسانی که در این جلسات شرکت می کنند از سطح بالایی برخوردار نیستند، بنابراین خروجی جلسات به تصمیم گیری مطلوبی نمی انجامد و نیتجه آن هم همین نا به سامانی هایی است که در بازار ایجاد می شود. چون ستاد تنظیم بازار در دولت یازدهم فعال نیست امر تنظیم بازار هم به خوبی انجام نمی شود.

معاون سابق وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: نمی خواهم بگویم دولت یازدهم اعتقادی به تنظیم بازار ندارد اما چیزی که مشخص این است که تا به حال با وجود این که نزدیک به سه سال از فعالیتش می گذارد قادر به هماهنگ کردن دستگاهها نشده است. تنظیم بازار یک متولی ندارد به همین دلیل همیشه فرا وزارتخانه ای انجام می شده است. در دولت آقای هاشمی معاون اجرایی رئیس جمهور،، در دولت آقای خاتمی معاون اول رئیس جمهور، در دولت آقای احمدی نژاد معاون اجرایی و در دولت آقای روحانی هم معاون اجرایی کار را به دست گرفته زیرا جنس کار یک کار فرا وزارتخانه ای است.

ذخیره سازی میوه توسط تعاون روستایی تنظیم بازار نوروز 95 را به هم زد

مفتح با انتقاد از وضعیت تنظیم بازار نوروز امسال به نسیم آنلاین عنوان کرد: به هیچ وجه نمی‌توان به تنظیم بازار نوروز امسال نمره خوبی داد. ولی ریشه اصلی مشکلات این است که ستاد هماهنگی تنظیم بازار، حضور قوی در تنظیم بازار نوروز امسال نداشته است. عامل دیگر هم این که مجموعه‌های دولتی مانند سازمان تعاونی روستایی شروع به ذخیره سازی میوه کردند. این خیلی غلط است و در سنوات قبلی شاهد این بودیم که ذخیره سازی بر عهده تشکلها بود.

وی بیان کرد: این یعنی تشکلهای تولیدی و توزیعی که نبض بازار به دست آنهاست. وقتی یک کارمند دولت برای ذخیره سازی اقدام می کند یک جور کار خواهد کرد، ولی وقتی یک تشکل این کار را انجام می دهد بسیار حرفه‌ای‌تر ذخیره سازی انجام خواهد داد. این عامل همان عاملی بود در شب عید به دلیل عدم توزیع شاهد افزایش قیمت بودیم.

معاون سابق وزیر صنعت اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل عدم توزیع حجم زیادی از میوه ها از جمله سیب و پرتقالها فاسد شده است. متاسفانه بسیاری از پرتقالها فاسد شده و قرار است معدوم شود.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه