2018 October 16 - سه شنبه 24 مهر 1397

کتاب التیام حاصل جلسات فیلمنامه حضرت موسی با مرحوم سلحشور است
کد خبر: ٨٦١٩٦ تاریخ انتشار: ٢٤ فروردين ١٣٩٥ - ٠٨:٠٨
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
نویسنده کتاب التیام در گفتگو با صابرنیوز؛
کتاب التیام حاصل جلسات فیلمنامه حضرت موسی با مرحوم سلحشور است

در تاریخ قرآن ما دو جریان داریم، جریان فرزندان اسماعیل و جریان تاریخی فرزندان...

گروه فرهنگی صابرنیوز؛ رضا مصطفوی نویسنده کتاب التیام در خصوص نگارش این کتاب به خبرنگار فرهنگی صابرنیوز گفت؛التیام یک جور دشمن شناسی دقیق است و سعی کردیم که دشمن را به صورت واقعی بشناسیم یعنی نه اینقدر در دشمن شناسی اغراق بکنیم و نه قدرت دشمن را کم ببینیم . قدرت دشمن را. مصداق دشمن که قرآن معرفی می کند یهود است و خود قرآن هم عجز یهود را روایت می کند و اینکه یهود بدون تکیه بر قدرت های دیگر قدرتی نیست. ضُرِبَت عَلَیهِمُ الذِلَةِ و مِسکَنه  یعنی قرآن مهر ذلت و مسکنه بر پیشانیشان زده است و می گوید که قدرتی ندارد برعکس یهودپژوهان و صهیونیست پژوهان که یهود را قدرت مطلق عالم می دانند و می گویند هیچ لیوانی جا به جا نمی شود مگر با اجازه فراماسونرها و یهودی ها. این خلاف قرآن و خلاف فرمایش امام و رهبری است که امام می فرمایند پنبه شکست ناپذیری صهیونیست را از گوشتان در بیاورید یا اینکه اگر همه کشورها با هم متحد بشوند اسرائیل با یک سطل آب از بین خواهد رفت. در مجموع سعی کردیم یک دشمن شناسی دقیق داشته باشیم و بیهوده دشمن را بزرگ نکنیم و بیهوده هم توهم نزنیم وجود دشمن را بدانیم که با یک اتحاد و برنامه ریزی و شناخت برنامه های دشمن به راحتی از بین رفتنی است.
 

نویسنده کتاب التیام در ادامه افزود؛ برای همین ما آمده ایم یک دور تاریخ را از نظر قرآن روایت کردیم و در این روایت تاریخی برخی از خطاهایی که مورخان تاریخ انبیاء یا تاریخ قرآن با آن ها درگیر بودند را سعی کردیم اصلاح بکنیم. برای مثال آسیب های جامعه منتظر را در اینجا بیان کردیم. انتظاری که از ظهور امام زمان (عج) است انتظار یک منجی ای است که می خواهد بیاید و همه کارهای ما را درست کند در حالی که ما باید هم برای ظهور و هم برای پس از ظهور جهاد بکنیم و برای جهاد آماده باشیم.

مدیر آفرینش‌های هنری و رسانه‌ای مسجد مقدس جمکران در ادامه افزود؛ تلاش شده یک سری از این خطاها را درست شود. در مجموع  تاریخ قرآنی را روایت و هم آینده تاریخی را پیش بینی کرده ایم که تاریخ همانطور که با اکثریت مطلق خوب شروع شد با اکثریت مطلق خوب هم تمام می شود یعنی خوبان بر جهان حاکم خواهند بود. یک نوع فرجام شناسی است.

مصطفوی در خصوص تاریخ قرآن گفت؛ در تاریخ قرآن ما دو جریان داریم، جریان فرزندان اسماعیل و جریان تاریخی فرزندان اسحاق. اسماعیل و اسحاق فرزندان حضرت ابراهیم (ع) هستند. هر دو فرزند حضرت ابراهیم از طریق امام زمان(عج) پایان بخش تاریخ خواهند بود. عصاره فرزندان اسماعیل و اسحاق امام زمان خواهند بود که تاریخ را با اکثریت مطلق خوب پایان خواهند داد.
 

سردبیر سردبیر نشریه حوزوی رسائل پیرامون اینکه چه اتفاقی باعث شد به فکر نوشتن کتاب التیام بیفتد اظهار داشت؛  همین دشمن شناسی های افراطی و تفریطی. دشمن شناسی هایی که یهود و صهیونیست را تا قدرت علی الاطلاق و شکست ناپدیری بالا می برند و تفریط هایی که کلا یهود را هیچ می انگارند. درحالیکه قرآن می فرماید صهیونیست و یهود بدون پشتوانه قدرت های دیگر قدرتی نیست و به راحتی شکسته می شود و در عین حال شدیدترین دشمن ما هم است. در حالی که عده ای تصور می کنند که هر اتفاقی که در دنیا می افتد به دست یهود است ، یعنی تا یهود نخواهد نمی شود این خلاف نگرش امام و رهبری است.

مشاور مذهبی فیلمنامه حضرت موسی در خصوص وجه تسمیه کتاب نیز افزود؛ وجه تسمیه کتاب این است که در تاریخ یک زخمی بین فرزندان اسماعیل و اسحاق ایجاد شد. این زخم که حسادت فرزندان اسحاق، یهود، بر فرزندان اسماعیل بود و این حسادت باعث شد که پیامبر آخرالزمان را نپذیرند و در برابر ایشان موضع بگیرند و علت هم این بود که پیامبر آخر الزمان از بنی اسحاق نبود و از بنی اسماعیل بود. در آخرالزمان در حالیکه خداوند پایان تاریخ را باحجت خودش رقم خواهد زد که حجت تامه ی کامله ی بالغه است، برای یهودی ها هیچ بهانه ای وجود ندارد که این حجت خدا را نپذیرند، چرا که این حجت که امام زمان (عج) می باشد از طریق مادر از فرزندان اسحاق است و یهودی ها از خودشان میدانند، از طریق پدر از فرزندان اسماعیل که از فرزندان حضرت رسول(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت هستند. بنابراین یهودی ها با دیدن امام زمان (عج)  هیچ بهانه ای برای نپذیرفتنش نخواهند داشت و بلافاصله بعد از دیدن ایشان همان جمله ای که به پیامبر گفتند که تو از ما و بنی اسحاق نیستی و کسی که از بنی اسحاق نباشد را ما نمی پذیریم این جمله را به امام زمان (عج) نمی توانند بگویند. در روایات هم هست که امام زمان (عج) از طریق مادر بنی اسحاقی و از طریق پدر بنی اسماعیلی است. این التیام بخش یک زخم و جدایی تاریخی خواهد بود یعنی تاریخ بشر از طریق امام زمان التیام پیدا خواهد کرد. از طریق فردی که هیچ شخصی بهانه ای برای نپذیرفتنش نخواهد داشت. چه مسیحی، چه یهودی چه مسلمان و چه هر دینی هیچ بهانه ای برای نپذیرفتنش نخواهد داشت برای همین نام کتاب را التیام گذاشتیم.

وی ادامه داد؛ این کتاب حاصل جلسات فیلم حضرت موسی است که با مرحوم سلحشور داشتیم، من مشاورتاریخی- مذهبی و محقق سریال حضرت موسی بودم، این کتاب تلنگری است که در آن جلسات حاصل شده است برای همین می توانم بگویم کتاب حدود 5-6 سال زمان برده است که به اینجا رسید ولی نگارش کتاب در مجموع در یک سال انجام شده است.

مصطفوی در پایان اضافه کرد؛ در مجموع من سعی کردم در یک روایت خطی از تشکیل دو جریان تاریخی را ارائه دهم برای شناخت انحرافات تاریخی. یعنی در انحرافات تاریخی ای که بوجود می آید شاخص هایی دارد و اگر این شاخص ها را بشناسیم دچار انحراف نخواهیم شد. من در این کتاب سعی کردم از طریق روایت داستان بنی اسماعیل و بنی اسحاق شاخص هایی برای جلوگیری از گیر افتادن در انحرافات در زمان خودمان ارائه بدهم. یعنی اگر آن شاخص ها را خوب بشناسیم به انحرافاتی که در زمان خودمان ایجاد می شود گرفتار نخواهیم شد. به نظرم شاخص های خوبی خواهد شد.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه