2018 October 17 - چهار شنبه 25 مهر 1397

کتاب اعتکاف نیکان ،دغدغه مقام معظم رهبری را در ایام اعتکاف لحاظ کرده است
کد خبر: ٨٦١٠٤ تاریخ انتشار: ٢٣ فروردين ١٣٩٥ - ١٤:٣٠
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
مسئول نشر موسسه ایمان ماندگار در گفتگو با صابرنیوز؛
کتاب اعتکاف نیکان ،دغدغه مقام معظم رهبری را در ایام اعتکاف لحاظ کرده است

مقام معظم رهبری فرمودند در این فرصت سه روزه معتکفین از صحیفه سجادیه بهره مند شوند. ما با دوستان بررسی کردیم و...

گروه فرهنگی صابرنیوز؛‌اسماعیل سلطانی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی صابرنیوز در خصوص علت نگارش کتاب اعتکاف نیکان گفت؛ ما حدودا چهار سال پیش در رصدی که از مناسبت های مختلف داشتیم دیدیم یکی از مناسبت هایی که محتوای کاربردی ای که جامع باشد بین اعمال و داشته هایی که معتکف باید پیدا کند، به صورت جامع وجود نداشت. کتابهای زیاد هم بود، مثل آیت الله جوادی آملی کتاب داشتند و بزرگان دیگر، اما کتابی که به درد معتکف دانشجو بخورد وجود نداشت، یا سطح کتاب ها خیلی بالا بود و یا خیلی ثقیل کار شده بود بود. لذا گروه پژوهشی ایمان ماندگار که از دوستان طلبه بودند همت گماردند ومحتوای اولیه را آماده کردند که در چهار سال گذشته هرسال این محتوا ، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری یا اشکالاتی که معتکفین می گفتند یا دوستان طلابی که به همراه این معتکفین در مساجد حاضر بودند، دچار تغییر و تحولات شده است، اما هر سال کتاب را با اسم ثابتی چاپ کردیم و این پیوستگی نام باعث می شد که کتاب مخاطب خودش را حفظ کند. ما هرسال سعی کردیم که کتاب را به روزتر کنیم، اشکالات سال قبل را رفع و کتاب را جامع ترکنیم.
 

وی در ادامه افزود ؛ در سال اولی که کتاب چاپ شد بحث مسابقه در آن خیلی برجسته بود و البته گاهی هم مطالب تکراری بود در سال بعد مطالب تکراری حذف و مسابقه به عهده آن مراکزی که برگزار کننده اعتکاف بود ،گذاشته شد. ما سؤال را طراحی می کردیم برای مراکز ارسال می شد اما در ادامه آن بحث مسابقه محور را از کتاب حذف کردیم. با این کار خواستیم محتوا را کمی غنی تر کنیم.
 
فعال حوزه فرهنگی اظهار داشت؛ گاهی آمدیم بحث اعتکاف را کاملا باز کردیم. فلسفه ، پیشینه، چگونگی اعتکاف را بیان کردیم و گاهی تلنگرهایی به فرد معتکف می زدیم شاید بهترین کاری که کتاب تا پارسال انجام می داد این بود که سعی می کرد رابطه معتکف با خودش ، با خدای خود و با خلق خدا را بررسی کند این یک نلتگر خوبی بود. هر معتکفی باید خواه ناخواه وارد مسجد شود پس باید آداب مسجد را یاد بگیرد. این ها در آن فرآیند تکمیلی کتاب دائما اضافه می شد. اعمال را تکمیل کردیم یعنی وقتی معتکف کتاب اعتکاف نیکان را در دست می گرفت دیگر برای اعمال و احکام به کتاب دیگری نیاز ندارد. شبهات، احکام و اعمال را ما در این کتاب جمع آوری کردیم به این دلیل است که من گفتم کتاب کاربردی شده است. معتکف هرآنچه که می خواهد را در اختیار دارد. تفاوتی که کتاب اعتکاف نیکان سال 95 نسبت به کتاب اعتکاف نیکان سال 94 داشته این است که ما یک دغدغه ای داشتیم ، فکر می کنم پارسال ، مقام معظم رهبری فرمودند در این فرصت سه روزه معتکفین از صحیفه سجادیه بهره مند شوند. ما با دوستان بررسی کردیم و یکی از مناجات ها را امسال در ذیل این اعمال و ادعیه تحت عنوان مناجات شماره 39 ، اگر اشتباه نکنم، آوردیم و بخشی از کتاب صحیفه سجادیه را در کتاب بررسی کردیم. بحث بیداری، سیرو سلوک، استاد و شرایط داشتن استاد را بررسی کردیم که این باعث شد محتوای کتاب نسبت به پارسال 32 صفحه غنی تر باشد. کتاب پارسال 112 صفحه بود امسال 144 صفحه شد. از این جنبه باز ما طبق دغدغه مقام معظم رهبری سعی کردیم این محتوا را ایجاد کنیم . از همین الان ما می گوییم سال آینده بحث بیداری را قطعا نداریم بحث دیگری و گام بعدی را دوستام مؤسسه ایمان ماندگار بررسی می کنند که ایجاد کنیم و بحث دیگری را جایگزین کنیم.

مسئول نشر موسسه ایمان ماندگار ادامه داد؛ یکی از اعمال خوبی که در این کتاب انجام شده است برای شب میلاد حضرت علی (ع) ما زیارت ویژه ایشان را آوردیم که جناب سفان جمال این را از امام صادق (ع) بسیار سفارش کرده بود که آیت الله حق شناس و آیت الله جاودان هم این زیارت را پسندیدند.

سلطانی در پایان اضافه کرد؛ غالب دوستان دانشجوی ما پیگیر تهیه این کتاب هستند. همین امسال مسئول اعتکاف دانشگاه تهران با بنده تماس گرفتند و پرسیدند که چگونه می توانند کتاب را تهیه کنند از نطر مالی هم خیلی غنی نیستیم اما محتوای کتاب را میخواهیم که فکر میکنم دانشگاه تهران بالای 1000 معتکف دارد که اغلب جوانان و دانشجوها هستند. دانشگاه تربیت مدرس هم خواستند. دانشگاه شریف، داشنگاه شهید بهشتی تهران این کتاب را پارسال استفاده کردند. کانون های مساجد در استان ها مخصوصا در دوسال گذشته کل استان لرستان را حداقل در هر شهری یک مسجد رافعال کردیم. کار بیسابقه ای شد که همرا کتاب مبلغ هم فرستادیم بالغ بر 100 مبلغ آقا و 100 مبلغ خانم  با همکاری دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد کشور مخصوصا معاونت فرهنگی و استان لرستان. کار بسیار عظیمی در اعتکاف دو سال گذشته انجام دادیم. تیراژی که چاپ شد تیراژ مناسبی بود. 25000 نسخه پارسال چاپ شد امسال هم نزدیک به همین عدد با یاری امام زمان (عج) تولید می شود که قاعدتا اگر استقبالی نباشد در فضای نشر خیلی معقول نیست ولی استقبال خوبی شده که ما تاب را سعی کردیم با بهترین طراحان کشور، از خط جناب استاد نجابتیان، نظر آقای مجید زارع به عنوان طارحان خیلی خوب و برجسته استفاده کنیم و یک کتاب شکیل و مناسب با قیمت پایین خدمت معتکفین عزیز ارائه کردیم
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه