2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی تهاجمی است نه ریاضتی
کد خبر: ٨٥٢٤٢ تاریخ انتشار: ١٧ فروردين ١٣٩٥ - ١٧:٤٧
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
دبیرکل اتاق تعاون ایران :
اقتصاد مقاومتی، اقتصادی تهاجمی است نه ریاضتی

تاق تعاون ایران با انسجام‌ بیشتر پیگیر مطالبات تعاونگران برای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز؛ ماشاالله عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به نام‌گذاری سال 1395، با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، ابراز امیدواری کرد تا اقتصاد مقاومتی از قالب شعار، جلسات و تبلیغات خارج شده و به یکی از صحنه‌های جدی در حوزه اقتصاد تبدیل شود.

 

وی افزود: بخش تعاون به دلیل عدم اجرای قانون و یا عدم نظارت بر اجرای قانون و عدم باور و اعتقاد به آن تا به حال به پویایی و رشد لازم نرسیده است، با وجود اینکه تعاون در بخش اقتصاد می‌تواند ما را به گفتمان انقلاب اسلامی بازگرداند و ارزش‌های اسلامی در حوزه اقتصاد و رفاه را احیا کند.

* اقتصاد مقاومتی، اقتصادی تهاجمی است نه ریاضتی

عظیمی با بیان اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نمایندگان بخش غیردولتی اقتصاد یعنی «اتاق تعاون ایران»، «اتاق بازرگانی ایران» و «اتاق اصناف ایران»، فراموش شده است، گفت: اولین پیام ناخواسته این تصمیم به معنای مقاومت شدید اقتصاد دولتی در برابر اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: اقتصاد تعاونی مکمل اقتصاد دولتی و بخش خصوصی است؛ به عبارت دیگر بخش تعاون یادگار به جا مانده شهید بهشتی است که در قانون اساسی کشور جای‌گذاری شده است.

عضو رئیسه اتاق تعاون ایران با بیان اینکه درباره عدم حضور پارلمان بخش تعاون کشور در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با مسئولان مکاتبه صورت گرفته است، گفت: اتاق تعاون ایران به عنوان مردمی‌ترین رکن اقتصاد کشور طبق قانون در مجامع داخلی و بین‌المللی نه تنها یگانه نماینده بخش تعاونی اقتصاد ایران است، بلکه حضور بسیار مؤثری در سایر بخش‌های اثرگذار و عملیاتی اقتصاد دارد.

وی از هدف‌گذاری سال 95، به عنوان یکی از سال‌های جدی پیگیری مطالبات بخش تعاون کشور خبر داد و گفت: قطعاً با انسجام‌بخشی بیشتر برای اقدام و  عمل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و هماهنگ با سایر بخش‌های اقتصادی اقدامات مؤثری انجام خواهیم داد.

عظیمی افزود: اگر کسی بر این باور است که اقتصاد به دست دولت امکان پیشرفت و شکوفایی دارد، باید تأکید کرد که در این موضوع یا سوء نیتی وجود دارد و یا سوء برداشت و یا از دانش لازم در حوزه اقتصاد وجود ندارد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان اینکه دولت موظف به بسترسازی و آماده‌سازی زیرساخت‌های حضور بخش تعاونی در اقتصاد است، گفت: برای پویایی اقتصاد باید از حضور مردم و مشارکت جدی بخش تعاونی و خصوصی دفاع کرد.

* ادامه فعالیت اتاق تعاون ایران با اساسنامه منقضی شده!

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اساسنامه «اتاق تعاون ایران»، با وجود گذشت 18 ماه از انتخابات قانونی و برگزاری مجمع هنوز توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأیید و ابلاغ نشده است، گفت: اتاق تعاون ایران با وجود حدود گذشت دو سال هنوز با اساسنامه قبلی اداره می‌شود؛ با وجود اینکه تغییرات در اساسنامه اتاق تعاون ایران به سمت نظارت گسترده‌تر دستگاه‌های دولتی اعمال شد، اما به تصویب نرسیده است.

عظیمی معتقد است که سطحی از رکود مزمن که در اقتصاد ریشه دوانده است و شاخص‌های اصلی اقتصاد را به سمت موقعیت بحرانی سوق داده است، اگر با کمک تعاون و دخالت مردم اتفاق خاصی رخ ندهد، بعید است که سایر بخش‌ها برای ایجاد رونق در اقتصاد هنری به خرج دهند.

عظیمی با بیان اینکه برای جلوگیری از خام‌فروشی و همچنین ایجاد ارزش افزوده و تولید داخل ناگزیر به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم،‌گفت:‌ راجع به مصرف انرژی، رعایت محیط زیست و موارد مشابه نیاز به کار فرهنگی جدی داریم.

وی افزود:‌ با صرفه‌جویی و متعادل سازی مصرف انرژی در بخش خانگی امکان افزایش سهم صنعت از انرژی وجود دارد.

* 5 نکته کلیدی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی؛ از یافتن بازارهای فرامنطقه‌ای تا خروج دولت از تصدی‌گری‌ها

عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید چند نکته کلیدی از جمله تحریک تقاضا با ترویج استفاده از کالاهای تولید داخل مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: رونق اقتصادی با یافتن بازارهای فرامنطقه‌ای، اصلاح الگوی مصرف مصرف، خروج دولت از تصدی‌گری و تقویت‌های منابع مردمی در اقتصاد در صدر اقدامات باشد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران در ادامه ابراز امیدواری کرد: سال 95 بخش تعاون در اقتصاد، نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد و اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها را بیش از پیش وارد صحنه عمل در اقتصاد کنیم؛‌ در  صدر ابلاغیه سیاست اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به حضور جدی بخش‌های مردمی و توجه به مشارکت آنان اشاره شده است.

وی با طرح این سوال که چه تعریف حقوقی از اقتصاد مردمی در جهان سراغ دارید که نزدیک‌تر و منطبق‌تر با اقتصاد تعاونی باشد؟ گفت: بخش تعاون کشور راهگشا و مکمل بخش‌های دیگر اقتصاد برای رسیدن به رونق اقتصادی است.

عظیمی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم امسال سال رونق اقتصادی، رفاه اجتماعی و ارتقاء‌ فرهنگ عمومی کشور باشد و با رعایت الزامات زیست‌محیطی و محیط‌های طبیعی،‌ انسانی به رشد اقتصادی هم برسیم و شاهد اقدامات جدی در سطح مسئولان عالی نظام درباره تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه