2018 October 18 - پنج شنبه 26 مهر 1397

«علامه شهید» مطهری و «علامه بصیر» مصباح در نگاه امام خامنه ای
کد خبر: ٨٥١٧٩ تاریخ انتشار: ١٧ فروردين ١٣٩٥ - ١٠:٣٩
گفتمان مصباح » مطلب ویژه
به مناسبت هفته معلم ؛
«علامه شهید» مطهری و «علامه بصیر» مصباح در نگاه امام خامنه ای

بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقای مصباح را می شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه ، فیلسوف ، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم.» حمایت های خود را از این عالم بصیر انقلابی همچنان ادامه دادند و در حالی که موج تخریب ها علیه ایشان همچنان ادامه داشت...

گروه سیاسی صابرنیوز:سجاد چاره دان؛‌شهید مطهری از جمله اندیشمندان و تئوری پردازان انقلاب اسلامی بود که منشاء آثار و برکات گوناگونی برای انقلاب و برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. در اندیشه های امام خمینی از شهید مطهری با عنوانِ چهره ای کم نظیر، حاصل عمر، استثناء و فردی که دارای قلمی روان و فکری توانا در تحلیل مسایل اسلامی داشته است، یاد شده و در گفتار مقام معظم رهبری نیز به عنوان نادره دوران و زمانه از استاد شهید ذکر شده است. این ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی بی شک نشان دهنده این است که در حقیقت شهید مطهری یک چهره ویژه برای برپایی و پیدایش انقلاب بود و از این رو آثار شهید و تایید حضرت امام، خود مهر تاییدی بر نقش و عامل تمایز وی با سایر انقلابیون و اندیشمندان معاصر می‌باشد. آثار شهید هم دارای جامعیت است و هم در برگیرنده طبقات گوناگون جامعه، چنانکه این مهم را می‌توان از داستان راستان تا منظومه ملاهادی سبزواری مشاهده کرد و در این بین صحت آثار شهید، جای تامل دارد، چراکه حتی کوچکترین رگه هایی از انحراف که در برخی از اندیشمندان و متفکران معاصر با مطهری گاه دیده می‌شد، وجود ندارد.

از بیانات رهبری اینطور استنباط می شود که تفسیر گفتمان مکتب شهید مطهری در اندیشه آیت الله علامه محمد تقی مصباح یزدی تجلی یافته است.

*گلچین سخنان مقام معظم رهبری درباره استاد شهید مرتضی مطهری

امروز جوانان ما، دانشجویان ما، معلمان ما، کارگران ما، اگر مى‏خواهند در زمینه‏ى افکار اسلامى عمق پیدا کنند و پاسخ سؤالات خود را پیدا نمایند، باید به کتابهاى شهید مطهرى مراجعه کنند.

انقلاب اسلامى در بطن و متن کتابهاى استاد شهید مطهرى است.
****
این نظام جمهورى اسلامى، بر پایه‏ى آن تفکر و برداشتى از اسلام بنا شده که آقاى مطهرى آن را ارائه کرده.
****
شهید مطهرى انصافاً نادره‏ى زمان ما بود.
****
کتابهاى شهید استاد مطهرى را خوانده و متن درسى خود قرار بدهید.
****
مرحوم آیت‏اللَّه شهید مطهرى حقاً و انصافاً براى دیروز و امروز و فرداى کشور معلم بزرگى بود؛ یک متفکر دین‏شناسِ مؤمنِ بااخلاص و پُرکار.
****
[شهید مطهرى‏] خلاصه‏یى بود از اندیشه‏هاى اصلاحى عمیق امام که سالیانى دراز بر روى این اندیشه‏ها ایشان توقف کرده بودند.
****
خط مطهری همان خط انقلاب است.
****
حقیقتاً الان این کسانى که تبلیغات اسلامى مى‏خواهند بکنند، به نظر من اگر یک دوره آثار مرحوم شهید مطهرى را نگاه بکنند، به چیزى احتیاج ندارند.(1)

*«علامه بصیر»

اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند ، اما به لطف خدا ، این شخصیت عزیز و عظیم القدر ، خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر می کند...» این جملات بخشی از بیانات « رهبر معظم انقلاب » در تجلیل از شخصیت « آیت الله محمدتقی مصباح یزدی» است. درست در همان دوره ی منتهی به زمان ایراد این سخنان بود که جریان نفاق ، جنگ رسانه ای سنگینی در تخریب چهره ی این عالم دردمند و مبارز به راه انداخته بود ؛ جریانی که در نهایت با فتنه گری در سال 88 نقاب از چهره برانداخت و صحت سخنان و مواضع استاد مصباح در آن سالها را در عمل به اثبات رساند.

رهبر معظم انقلاب پس از آنکه در سال 78 فرمودند: « بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقای مصباح را می شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه ، فیلسوف ، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم.» حمایت های خود را از این عالم بصیر انقلابی همچنان ادامه دادند و در حالی که موج تخریب ها علیه ایشان همچنان ادامه داشت ، یک سال بعد در جمع دانشجویان طرح ولایت فرمودند: « این هجوم های تبلیغاتی که به شخصیت های برجسته و انسان های والا و بااخلاق برجسته وارد می کنند ، نشان دهنده ی اهداف و نیات دشمن است. یک نفر مثل جناب آقای مصباح که حقیقتاً این شخصیت عزیز ، جزو شخصیت هایی است که همه ی دلسوزان اسلام و معارف اسلامی از اعماق دل بایستی قدردان و سپاس گزار این مرد عزیز باشند ، مورد هجوم تبلیغاتی قرار می گیرند ! حرف رسا و نافذ ، منطق قوی و مستحکم هر جایی که باشد ، آن جا را دشمن زود تشخیص می دهد ، چون حسابگر است. دشمن آن جا را می شناسد و به مقابله اش می آید. با مرحوم شهید مطهری هم همین جور برخورد کردند.»

برای کسانی که پای درس علامه طباطبایی نشسته بودند و سالها هم بحث و هم درس استاد مصباح بودند مقایسه او با شهید بزرگوار مرتضی مطهری چندان غریب نبود ؛ آنها خود ، از زبان علامه شنیده بودند که « مصباح در میان شاگردان من مثل انجیر در میان سایر میوه هاست ؛ چرا که فکر او هیچ چیز دورانداختنی و زایدی ندارد.»

مطهری ، قهرمان مبارزه با التقاط های عصر خود بود و با مارکسیسم در ستیز ؛ مصباح نیز قهرمان مقابله با لیبرالیسم ، پلورالیسم و سکولاریسم و دیگر افکار التقاطی جریانات غربزده.

آیت الله مصباح علاوه بر نقش روشنگری در برابر جنگ تمام عیار فکری و فرهنگی دشمن با نشر عقاید عقلانی ناب اسلام به عنوان پشتوانه ی تئوریک نظام اسلامی شناخته می شود ؛ رهبر معظم انقلاب در سال 84 این « منبع فکر و اندیشه ی بی غل و غش معارف اسلامی » را عقبه ی تئوریک نظام دانستند و خطاب به مسؤولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه فرمودند: « مجموعه اى از متفکران ، علما ، و سابقه دارها در امر دین ... عقبه تئوریک نظام هستند و آن را تشکیل می دهند ... الان ما در حوزه قم علمایى داریم ، بزرگانى داریم ، صاحبنظرانى داریم ، اندیشه پردازان یا تئوریسین ها و ایدئولوگ هایى داریم ، ما شخصیت علمىِ فکرىِ روشنفکرىِ برجسته اى مثل آقاى مصباح یزدى را در قم داریم.»

یکی از شاگردان حضرت امام نقل می کند: « در اوایل نهضت حدود سال 41 و 42 ، شخصی از حضرت امام اجازه می خواست ؛ برای این مسأله باید دو نفر شهادت می دادند. آیت الله مصباح که شهادت دادند امام فرمودند: شهادت ایشان کافی است ایشان ذوالشهادتین است و شهادتش به جای دو شاهد پذیرفته می شود.»

شهید والامقام بهشتی در نامه ای خطاب به استاد مصباح چنین آورده است: « دوست عزیز سلام بر شما و بر دوستان و رفقای یکدل... در پى ساعت دنجى بودم که بتوانم با آقاى مصباح که « مصباح دوستان » است با فکرى فارغ گفتگو کنم.»

مرحوم آیت الله مشکینی در اوج تهمت ها و تخریب ها علیه استاد مصباح در دوران اصلاحات ، درباره ی ایشان فرمود: «حوزه ها باید دهها سال سهم امام بخورند ، هزاران نفر در اینجا تحصیل کنند تا در هر عصری یک یا چند نفری نظیر آیت الله مصباح به دست آید. اگر ده نفر عالم بزرگ در حوزه پیدا کنید ، یقیناً یکی از آنها آیت الله مصباح است. ما به عظمت او معتقدیم ، ما او را دوست داریم ، او یکی از خزانه های وجودی ماست ، یکی از بزرگان حوزه ی ماست ، بنده خودم علاقه به این آقا دارم ، برای اینکه شمشیر برنده اسلام در مقابل کفر است، لذا خیلی با او دشمن هستند. علامت این که این شخص همراه با اسلام است و فداکار اسلام است همین فراوانی حمله ها علیه ایشان است.»

در همان زمان علامه حسن زاده آملی هم در دفاع از شخصیت آیت الله مصباح فرمود: « آقای مصباح انسان زحمت کشیده ای است. من با ایشان هم درس و هم بحث بوده ام ، خدا را شاهد می گیرم که پشت سر ایشان نماز می خوانم. از دیشب که این مطلب ( اهانت کاریکاتوریست روزنامه آزاد ) را شنیدم حالم دگرگون است.»

شخصیتی که رهبر حکیم انقلاب او را مطهری زمان نامیدند و فیلسوف متأله آیت الله جوادی آملی در مورد او گفته است: « روحی له الفداء »، بی شک وجود کم نظیری است که پی بردن به عمق افکار و اندیشه هایش نیاز به پژوهش و تدقیق عالمانه دارد تا در پس حجاب های معاصرت مستور نماند و مبنا و مصباح حرکت های بصیرت افزای جریانات انقلابی قرار گیرد.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه