2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397

اهداف و آرمان‌هاى حضرت امام خمينى در بیانات علامه مصباح/بخش اول
کد خبر: ٨٥١٦٧ تاریخ انتشار: ١٧ فروردين ١٣٩٥ - ١٠:٢٥
گفتمان مصباح » مطلب ویژه
اهداف و آرمان‌هاى حضرت امام خمينى در بیانات علامه مصباح/بخش اول

«حضرت روح الله» مجمع فقه و عرفان و فلسفه بود.سیاست را دریچه بینش توحیدی می دهید...

گروه سیاسی صابرنیوز:سجاد چاره دان؛ علامه محمد تقی مصباح یزدی فیلسوف الهی است که بسیاری از فلسفه‌دانان شرقی و غربی مقام علمی او را ستوده‌اند و به روایت رهبر انقلاب جای خالی و خلاء فقدان شخصیت‌هایی چون علامه طباطبایی و شهید مطهری را جبران کرده است: «بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقای مصباح را می شناسم و به ایشان به‌عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب‌نظر در مسایل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم. اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم القدر، خلاء آن عزیزان را در زمان ما پر می کند.»
 

علامه مصباح یزدی صاحب روش و بینش کاربردی در فلسفه اسلامی است و در دورانی که بسیاری از حوزه‌های علمی و حتی دانشگاهی روی خوش به فلسفه نشان نمی‌دادند، او راه امام خمینی در این عرصه را پیش گرفت و به دفاع عقلانی از اسلام پرداخت. ایشان در زمينه‌هاى مختلف علوم اسلامى از قبيل فقه و اصول، تفسير و فلسفه و نيز رشته‌هاى دانشگاهى علوم انسانى و زبان خارجى (انگليسى و فرانسه) تحصيل، مطالعه و تحقيقات جامعى داشته است.

او در سن ۲۷ سالگى به درجه اجتهاد رسید، اما تا ۸ سال در دروس فقه و اصول امام خمينى و تا ۱۵ سال در درس فقه آيت‌الله بهجت شركت می‌کرد. همچنین مطالعات بسياری در كتب مختلف تفسيرى اعم از تفاسير علماى شيعه و اهل سنت داشت که نتايج اين مطالعات، در سلسله دروس تفسير موضوعى قرآن كريم در حوزه علمیه قم تدریس شد. مصباح سال ۱۳۴۸ به موسسه «در راه حق» پیوست و با تأسيس بخش آموزشی آن موسسه، به تدريس كتاب‌هاى «فلسفتنا»، «اقتصادنا» و «نهايه الحكمه» و نيز تفسير موضوعى قرآن كريم پرداخت.

او از ابتدای پیروزی انقلاب در تاسیس دفتر همکاری حوزه و دانشگاه نقش فعالی داشت و بنیاد علمی پژوهشی باقرالعلوم و سپس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی را در قم پایه‌گذاری کرد. به همراه آیت‌الله جنتى، شهید بهشتى و شهید قدوسى در مدرسه حقانی حضور داشت و به جز تدریس مباحث قرآنى و فلسفى، كتاب «بدايه الحكمه» اثر علامه طباطبايى را به مدت ده سال آموزش داد. علاوه بر تدریس و تحقیق، سفرهای متعددی به اروپا، آمریکا و کانادا کرد و با اندیشمندان برجسته جهان به مباحثه پرداخت. از او آثار متعددی منتشر شده است که از آخرین آن‌ها می‌توان به دو کتاب «تعليقه على نهايه الحكمه» و «اخلاق در قرآن» اشاره کرد.

فیلسوف الهی معاصر محمد تقی مصباح یزدی از همان سال اول ورود به قم، با امام خمينى(رحمه الله)، كه از سال ها پيش استاد برجسته حوزه بود، آشنا شد و خدمت ايشان ارادت يافت. با اينكه هنوز كفايه و مكاسب مى خواند، گاهگاهى براى كسب آمادگى در درس خارج ايشان شركت مى جست و از سال دوم به بعد به طور مرتب در آن درس حاضر مى شد.

از جمله خصوصيات بارز امام(رحمه الله)، دقت نظر، نقادى آزادانه و آزادى انديشه بود كه در درس هاى ديگر اساتيد كمتر ديده مى شد. اين ويژگى ها براى ذهن پوياى طلبه اى چون او بسيار جذاب بود. از سوى ديگر تعطيلى درس اخلاق امام(رحمه الله) افسوس برانگيز بود; درس اخلاقى كه از جذابيت، تأثيرگذارى و بى نظيرى آن حكايت ها نقل مى كردند، و البته گواه نقل هاى دوستان در رفتار و منش امام(رحمه الله) كاملا آشكار بود. متانت و وقار در شخصيت ايشان موج مى زد. امام خمينى(رحمه الله) در مجالس بسيار كم سخن مى گفت و گاه سراسر مجلس را با سكوت برگزار مى كرد و فقط به پرسش هاى علمى و دينى افراد پاسخ مى داد. ابّهت ايشان مانعِ آن مى شد كه در حضورش مسائل متفرقه و بى فايده مطرح شود.

از ديگر ويژگى هاى برجسته امام(رحمه الله) اين بود كه اجازه نمى داد هيچ كس در مسير، كنار ايشان يا پشت سرشان حركت كند و غالباً تنها راه مى رفت، و اگر كسى سؤالى داشت، مى ايستاد و پاسخ مى داد و دوباره حركت مى كرد. به طور كلى ايشان در عين تواضع و فروتنى، وقار و سنگينى به خصوصى داشت، كه جمع بين اين دو ويژگى جز از كسانى كه با عوالم ديگر ارتباط روحى و معنوى دارند، ميسر نيست. تنها كسانى مبتلا به كبر نمى شوند و در عين حال متانت و وقار خود را حفظ مى كنند كه توجه قلبى خاصى به خداوند داشته باشند.

«حضرت روح الله» مجمع فقه و عرفان و فلسفه بود.سیاست را دریچه بینش توحیدی می دهید.مجموعه این صفات الهی باعث شد که محمدتقی در دام «یار» بیفتد و خود را به دامن روح الله بیندازد تا بیش از پیش از «حجاب علم» رهایی یابد و منبع معرفت را بیابد.

آیت الله مصباح یزدی شاگرد مکتب حضرت روح الله بود و ذیل شخصیت اشراقی و الهی آن «مرد الهی» سلوک می کرد،امام و گفتمان و آرمان های امام را «تنها» نگذاشت و تا حد خود توانست به نهادینه کردن آن باورها و ارزش ها اقدام نماید.

مبارزات غیر قابل انکار ایشان در قبل از انقلاب و تبیین «عقیده و مبانی اصول اسلامی امام» در همه برهه های این انقلاب گویای «خستگی ناپذیری عقبه تئوریک نظام» است.

«مطهری-مصباح» راه حقیقی و اصلی و صراط مستقیم خط امام را به درستی تبیین نمودند تا جایی که رهبر انقلاب در شأن شهید مطهری فرمود:«خط مطهری همان خط انقلاب است» و در شأن علامه مصباح فرمودند « شهید مطهری و علامه طباطبایی زمان».

آیت الله مصباح یزدی به علت قرابت نظری و عملی با حضرت امام و رهبری همواره «اهداف و آرمان های ولی فقیه» را تبیین نموده است.
در نظر داریم که خدمت عاشقان راه حضرت روح الله و رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای،پای سخنان این فیلسوف بصیر و اندیشمند الهی بنشینیم تا «امام را بدون تحریف» بشناسیم.

استاد مصباح خود در این زمینه می گوید:

«اگر بخواهيم كه حق امام را ادا كنيم، به واقع «ممتنع» است. بنده، چيزى در توان خود نمى‌بينم؛ با آن‌كه نزديك به «يك اربعين» سال، در محضر آن بزرگ دوران بودم و به اندازه گنجايش خويش بهره‌ها بردم؛ ولى با اين وصف، سير خويش را بر ساحل انديشه بى‌كران او مى‌ديدم.

حقيقت اين است كه آن مرد، به قدرى عظيم‌الشأن بود و ابعاد گوناگون و جهات ژرف و افق‌هاى وسيع در روح او وجود داشت كه هيچ بيان و بنانى و هيچ قلم و زبانى، توان روشن كردن همه آن ابعاد را ندارد. به راستى، حق او را با امثال اين لوح و قلم، نتوان ادا كرد.

آنچه گفته شد، سخنى گزاف و نسنجيده نيست؛ بلكه بيان حقيقت است؛ زيرا آنچه كه سبب شهرت همه خوبان در جهان شده است، تمام آن در وجود امام، بود. در عالم اسلام نوابغى داشته‌ايم؛ نوابغى كه هر كدام در يك بُعد، ويژگى برجسته و درخور توجّهى داشتند و همان ويژگى تك‌بعدى، باعث شد كه شهره شهر شوند؛ در حالى كه همه آن ويژگى‌ها ‌به صورت منسجم‌ترى‌ـ در وجود امام تجلى كرده بود. بايد ديد كه تفاوت راه از كجاست تا به كجا؛ آن‌گاه زبان حقيقت‌گو مى‌گويد هر آنچه خوبان دارند، امام يك‌جا دارد.»

تو بركنار فراتى وندانى قدر اين معنى *** به راه باديه داند قدر آب زلال را
 
ادامه دارد...
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه