2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397

شاخصه های خط امام در بیانات رهبری/علامه مصباح شاخص انقلابی بودن و ماندن
کد خبر: ٨٥١٥٦ تاریخ انتشار: ١٧ فروردين ١٣٩٥ - ١٠:٠٦
گفتمان مصباح » مطلب ویژه
شاخصه های خط امام در بیانات رهبری/علامه مصباح شاخص انقلابی بودن و ماندن

علامه مصباح یزدی در بیانات رهبری تبدیل به یک «شاخص مهم و استراتژیک» شده است و ...

گروه سیاسی صابرنیوز: سجاد چاره دان؛یکی از شاخص های خط امام حضور دین و نماد آن یعنی روحانیت در امور مسلمین است.
حضرت امام با در دست داشتن مبانی ناب معرفتی اسلام می فرمودند:« مبادا روحانيت به كنج انزوا برگردد

برادران عزيز من، فرزندان اسلام! توجه داشته باشيد كه باز يك جريانى در كار است شما را منعزل كنند از اين امرى كه در او هستيد. مبادا گروهها يا آنهايى كه نمى‏خواهند روحانيون در اين كشورها نفس بكشند شما را اغفال كنند و برگردانند به كنجهاى مدارس و منزوى كنند در حجره‏ها! شما همان طورى كه علم بايد بياموزيد و تقوا در رأس برنامه شما باشد، [در] مهيا بودن از براى دخالت در امور سياسى و امور اجتماعى و دخالت در مشكلات مسلمين و حاضر بودن از براى دفاع از كشور اسلامى هم بايد كوشش كنيد.»
(صحيفه امام، ج‏14، ص 187)
 


حضرت امام معتقد بود که « دخالت نكردن عالمان در امور مملكتي، نقشه شيطاني است» و می فرمودند:« همه ما و همه شما و همه نسلهاى آتيه، آنها بايد چشم و گوششان را باز كنند كه دوباره هى شيطانها نيايند تزريق كنند كه آقا، علما را چه به سياست. علما را چه به دخالت در امور مملكتى. اين يك نقشه شيطانى است كه الآن هم مشغول پياده كردن آن هستند و مشغول تبليغاتش هستند و بناءً عليه بر شما ائمه جمعه و جماعت و بر همه ائمه جمعه‏ها و جماعتها در همه قُطرهاى‏ اسلامى، در همه ممالك اسلامى اين مطلب لازم است بلكه فرض است كه مردم را بيدار كنيد و به مردم بفهمانيد اين معنا را كه اين نغمه‏اى كه در همه ممالك اسلامى بلند است كه علما نبايد دخالت در سياست بكنند، اين يك نقشه‏اى است مالِ ابرقدرتها. مجرى‏اش اينها هستند كه در داخل كشورها هستند. به حرف اينها گوش ندهيد. و بخوانيد به گوش ملت كه ملت بفهمد اين معنا را كه اين نغمه، نغمه‏اى است كه مى‏خواهند علما را از سياست كنار بزنند، و آن بكنند كه در زمانهاى سابق بر ما گذشته است. بيدار باشيم و همه توجه به اين معنا داشته باشيم. و نسلهاى آينده هم توجه به اين معنا داشته باشند كه راهشان را يك وقت، اين راهى كه الآن مسلمين خودشان اين راه را پيدا كرده‏اند، اين راه را گم نكنند آنها.»
(صحيفه امام، ج‏13، ص 435)

حضرت امام معتقد بودند که « فقيه در سياست دخالت ميكند» و می فرمودند:

«كوشش كنيد آقايان در تهذيب نفس، در تحكيم مبادى اسلام، در تحكيم فقه اسلام، در بسط فقه اسلام؛ اين فقه غنى. در عالم مثل فقه شما چيزى نيست؛ اين فقه غنى را بسطش بدهيد. لكن در عين حالى كه فقيه هستيد جناح سياست را رها نكنيد. تفكر كنيد در امور، وارد بشويد در امور، دخالت كنيد در امور. «من فقيهم و ديگر كارى ندارم به چيزى»، نمى‏شود اين. شما فقيه هستيد ولى بايد در امور دخالت كنيد، در مقدرات مردم دخالت كنيد. شما پاسداران اسلام هستيد؛ بايد پاسدارى كنيد.»
(صحيفه امام، ج‏6، ص290)

سوال:آيا شخصیت ها شاخص می شوند؟


در زمان امام،یکی از شاخص های تبیین خط انقلاب مرحوم شهید علامه مرتضی مطهری بود و البته این محدود نمی ماند.شخصیتی که امام بارها از آن بزرگ مرد یاد کرد. مطهری از جمله اندیشمندان و تئوری پردازان انقلاب اسلامی بود که منشاء آثار و برکات گوناگونی برای انقلاب و برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. در اندیشه های امام خمینی از شهید مطهری با عنوانِ چهره ای کم نظیر، حاصل عمر، استثناء و فردی که دارای قلمی روان و فکری توانا در تحلیل مسایل اسلامی داشته است، یاد شده و در گفتار مقام معظم رهبری نیز به عنوان نادره دوران و زمانه از استاد شهید ذکر شده است. این ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی بی شک نشان دهنده این است که در حقیقت شهید مطهری یک چهره ویژه برای برپایی و پیدایش انقلاب بود و از این رو آثار شهید و تایید حضرت امام، خود مهر تاییدی بر نقش و عامل تمایز وی با سایر انقلابیون و اندیشمندان معاصر می‌باشد. آثار شهید هم دارای جامعیت است و هم در برگیرنده طبقات گوناگون جامعه، چنانکه این مهم را می‌توان از داستان راستان تا منظومه ملاهادی سبزواری مشاهده کرد و در این بین صحت آثار شهید، جای تامل دارد، چراکه حتی کوچکترین رگه هایی از انحراف که در برخی از اندیشمندان و متفکران معاصر با مطهری گاه دیده می‌شد، وجود ندارد.

همانطور مقام معظم رهبری در مورد جایگاه و وزن سنگین شهید مطهری می گوید:« این نظام جمهورى اسلامى، بر پایه‏ى آن تفکر و برداشتى از اسلام بنا شده که آقاى مطهرى آن را ارائه کرده.»

التقاط، «علامه شهید مطهری» را از انقلاب گرفت.امام بارها از فراق یار دیرینه اش که عمار انقلاب بود، سخن ها راند و گریه ها کرد.انقلاب اسلامی به «مطهری» نیاز داشت.«جامع الاطراف» و بلکه «جامع الاضداد».مطهری رفت اما مطهری دوم هم آمد.

اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند ، اما به لطف خدا ، این شخصیت عزیز و عظیم القدر ، خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر می کند...» این جملات بخشی از بیانات « رهبر معظم انقلاب » در تجلیل از شخصیت « آیت الله محمدتقی مصباح یزدی» است. درست در همان دوره ی منتهی به زمان ایراد این سخنان بود که جریان نفاق ، جنگ رسانه ای سنگینی در تخریب چهره ی این عالم دردمند و مبارز به راه انداخته بود ؛ جریانی که در نهایت با فتنه گری در سال 88 نقاب از چهره برانداخت و صحت سخنان و مواضع استاد مصباح در آن سالها را در عمل به اثبات رساند.

رهبر معظم انقلاب پس از آنکه در سال 78 فرمودند: « بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقای مصباح را می شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه ، فیلسوف ، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم.» حمایت های خود را از این عالم بصیر انقلابی همچنان ادامه دادند و در حالی که موج تخریب ها علیه ایشان همچنان ادامه داشت ، یک سال بعد در جمع دانشجویان طرح ولایت فرمودند: « این هجوم های تبلیغاتی که به شخصیت های برجسته و انسان های والا و بااخلاق برجسته وارد می کنند ، نشان دهنده ی اهداف و نیات دشمن است. یک نفر مثل جناب آقای مصباح که حقیقتاً این شخصیت عزیز ، جزو شخصیت هایی است که همه ی دلسوزان اسلام و معارف اسلامی از اعماق دل بایستی قدردان و سپاس گزار این مرد عزیز باشند ، مورد هجوم تبلیغاتی قرار می گیرند ! حرف رسا و نافذ ، منطق قوی و مستحکم هر جایی که باشد ، آن جا را دشمن زود تشخیص می دهد ، چون حسابگر است. دشمن آن جا را می شناسد و به مقابله اش می آید. با مرحوم شهید مطهری هم همین جور برخورد کردند.»

آیت الله مصباح علاوه بر نقش روشنگری در برابر جنگ تمام عیار فکری و فرهنگی دشمن با نشر عقاید عقلانی ناب اسلام به عنوان پشتوانه ی تئوریک نظام اسلامی شناخته می شود ؛ رهبر معظم انقلاب در سال 84 این « منبع فکر و اندیشه ی بی غل و غش معارف اسلامی » را عقبه ی تئوریک نظام دانستند و خطاب به مسؤولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه فرمودند: « مجموعه اى از متفکران ، علما ، و سابقه دارها در امر دین ... عقبه تئوریک نظام هستند و آن را تشکیل می دهند ... الان ما در حوزه قم علمایى داریم ، بزرگانى داریم ، صاحبنظرانى داریم ، اندیشه پردازان یا تئوریسین ها و ایدئولوگ هایى داریم ، ما شخصیت علمىِ فکرىِ روشنفکرىِ برجسته اى مثل آقاى مصباح یزدى را در قم داریم.»

علامه مصباح یزدی در بیانات رهبری تبدیل به یک «شاخص مهم و استراتژیک» شده است و دشمن این را درک نموده است.وقتی سخنان امام خامنه ای را در مورد علامه محمدتقی مصباح یزدی می خوانیم در واقع پایانی بر اتهامات «قهر ده ساله» و هزاران اتهام دیگر است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از آخرین سفرهای غیررسمی خود به شهر مقدس قم (اسفند ماه 89 )که با هدف بازدید از بزرگان و مراجع عظام تقلید صورت گرفته است، با حضور در منزل آیت الله مصباح یزدی، نزدیک به سی دقیقه با ایشان و خانواده و فرزندان وی به گفتگو پرداختند. در این دیدار که مشابه حضور پیشین ایشان در بیت آیت الله مصباح یزدی، سرشار از ابراز احساسات و عواطف خانواده آیت الله مصباح یزدی بود، رهبر معظم انقلاب نکاتی را پیرامون ویژگی های شخصیتی آیت الله مصباح یزدی بیان فرموده و به ابراز احساسات خانواده ایشان پاسخ گفتند.
رهبر فرزانه انقلاب همچنین اظهار داشتند:« بنده هم به سهم خودم قدر آقای مصباح را می‌دانم. واقعا می‌دانم که ایشان در کشور و برای اسلام چه وزنه‌ای هستند و حقا و انصافا ما امروز نظیر ایشان را – حالا به این تعبیر بگوییم –
خیلی نادر نظیر آقای مصباح ممکن است وجود داشته باشد با این وزانت علمی و عمق علمی و احاطه و وسعت و با این آگاهی و بینش و صفا.»
رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: «این سه جهت در ایشان جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا. این سه تا با هم در وجود ایشان خیلی ارزشمند است. خداوند متعال انشاء ‌ا... وجود ایشان را برای ما و انقلاب محفوظ بدارد و وجود ایشان را سالم بدارد تا همه بتوانند از برکات ایشان استفاده نمایند. »

مجموعه این بررسی ها و نکته و لقب هایی که امام خامنه ای در مورد علامه مصباح مطرح نموده اند،جایگاه این شاخص و وزنه سنگین برای انقلاب را رو روشن می کند.

در مورد جایگاه این «شاخص بصیرت و معرفت» برای نسل دوم و سوم انقلاب،در آینده مطالبی را مطرح خواهیم کرد.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه