2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397

چرايي دشمني استعمار پير با علامه مصباح
کد خبر: ٨٥١٤٩ تاریخ انتشار: ١٧ فروردين ١٣٩٥ - ٠٩:٥٥
گفتمان مصباح » مطلب ویژه
چرايي دشمني استعمار پير با علامه مصباح

ما در آستانه انتخابات، حمايت رسانه‌اي دشمن از برخي جريان‌ها و مهم‌تر از آن، توصيه به راي ندادن به حضرات آيات مصباح يزدي، جنتي و يزدي، محور ...


گروه سیاسی صابرنیوز:هادي قطبي؛ علي اكبر پرورش كه سال‌ها با شهيد بهشتي آشنايي داشته، ضمن تعريف خاطره‌اي از شهيد بهشتي(ره) مي‌گويد: «يك بار آقاي بهشتي مي‌گفت: «بيش‌تر اين فحش‌هايي كه به من داده مي‌شود به خاطر حمايت من از امام است» و بعد به جريان كربلا اشاره كرد كه در روز عاشورا دو نفر از اصحاب وفادار امام حسين(ع) جلوي ايشان ايستادند تا تيرهاي دشمن به آن حضرت كه در حال نماز بود اصابت نكند و تيرها به بدن آن‌ها بخورد. ايشان مي‌گفت: «من وظيفه خودم مي‌دانم جلوي ايشان بايستم تا هر چه تير هست به سوي من بيايد تا مبادا يكي از آن‌ها به امام اصابت كند»».(1)
 

هفته گذشته شاهد انتخابات پرشور و تاييد نظام اسلامي توسط مردم فهيم سراسر كشور از قشر‌ها و مذاهب مختلف بوديم كه بر منتخبان لازم است خود را وقف خدمت به اين مردم كنند و در اداي اين حق‌الناس كوتاهي نورزند كه امام امت فرمود: «گمان نمي‏كنم عبادتي بالاتر از خدمت به محرومين وجود داشته باشد.»(2) قدرداني از مردمي كه گاه تا سه ساعت در صف راي مي‌ايستند، نياز به همت و تلاش مضاعف و شبانه روزي است كه ان شاء ا... مورد توجه نمايندگان منتخب مردم نيز هست.

اما در آستانه انتخابات، حمايت رسانه‌اي دشمن از برخي جريان‌ها و مهم‌تر از آن، توصيه به راي ندادن به حضرات آيات مصباح يزدي، جنتي و يزدي، محور مباحث بي بي سي و البته برخي شبكه‌هاي وهابي(مورد حمايت انگليس) بود. سابقه شخصيت انقلابي آيت ا... يزدي به عنوان رياست پيشين قوه قضاييه و رياست كنوني جامعه مدرسين و نيز آيت ا... جنتي به عنوان دبير شوراي نگهبان، مي‌تواند دليل خوبي براي مبارزه رسانه‌اي و جنگ رواني دشمن عليه ايشان باشد. اما آيت ا... مصباح چرا؟ و به چه جرمي؟

دليل مخالفت و ستيز باعلامه مصباح

به يقين خشم انگليس خبيث از وجود امثال آيت ا... مصباح، گذشته از قدرت بالاي علمي و وزانت فلسفي، شجاعت سياسي و روحيه انقلابي ايشان از همان سال‌هاي آغازين نهضت تا به الان است. به ويژه در دوران اصلاحات كه با روشنگري‌هاي ايشان در خطبه‌هاي پيش از نماز جمعه كه محور حملات در نشريات طيف دوم خردادي بود؛ و بخصوص اكنون كه فرصت حضور در ميدان خدمت خبرگان از سوي ملت فراهم شده است. اضافه كنيد تبيين اصل ولايت فقيه و حمايت‌هاي مكرر ايشان از جايگاه ولايت و شخص مقام معظم رهبري و عنايت متقابل مقام معظم رهبري به حضرت استاد، كه مجموع اين‌ها موجب نگراني و انگيزه ترور شخصيتي و جنگ رواني عليه ايشان شده است.
 
دشمن شناسي و روشنگري و بصيرت بخشي يك تنه حضرت علامه در مناسبت‌هاي گوناگون و در مصاف با خناسان هم خود خاري در چشم دشمنان بوده و هست. مروري بر تعبيرات رهبر معظم انقلاب و گفتارهاي حكيمانه ايشان نيز مي‌تواند اين مهم را تاييد كند؛ تعابيري همچون: مصباح عزيز(3)، با روح و هدف خدايي(4)، شخصيت عظيم‌القدر، فقيه، فيلسوف، متفكر و صاحب‌نظر در مسايل اساسي اسلام،(5) داراي حرف رسا و منطق قوي و مستحكم،(6) متكلم، مفسر، زمان شناس بصير، در مصاف يك تنه با «خناسان مسلط»، همواره بر مدار حق، كم نظير،(7) وزنه‌اي براي اسلام و كشور(8)، از برجستگان رجال علمي و چهره هاي موجه عالم تشيع(9)، از بركات ماندگار حوزه‏ علميه‏ قم و از چهره‌هاي موصوف و معروف به علم و عمل و جد و ابتكار(10)، وجود با بركت(11) داراي منطق قوي، مباحث رنگ روز و نياز زمان،(12)، مفاخر زمان ما و از بركات خدا بر ملت و بر حوزه‌ها و بر جوانان(13)، صاحب نظر، انديشه پرداز و تئوريسين، شخصيت علمي فكري روشنفكري برجسته(14).

آري! به فرموده حضرت امام خامنه‌اي: «اين هجوم‌هاي تبليغاتي را كه به شخصيت‌هاي برجسته، به انسان‌هاي والا و با اخلاق برجسته مي‌كنند، اين‌ها همه‌اش نشان دهنده اهداف و نيات دشمن است. يك نفر مثل جناب آقاي مصباح كه حقيقتاً اين شخصيت عزيز، جزو شخصيت‌هايي است كه همه‌ي دلسوزان اسلام و معارف اسلامي از اعماق دل بايستي قدردان و سپاسگزار اين مرد عزيز باشند، مورد هجوم تبليغاتي قرار مي‌گيرند... حرف رسا و نافذ، منطق قوي و مستحكم هر جايي كه باشد، آن‌جا را دشمن زود تشخيص مي‌دهد، چون حسابگر است دشمن آن‌جا را خوب مي‌شناسد و به مقابله اش مي‌آيد با مرحوم شهيد مطهري هم همين جوري برخورد كردند».(15)

حضرت آقا در ديدار با اعضاي موسسه حضرت استاد در سفر استاني 1389 فرمودند: «از دهه 1330 تاكنون جناب آقاي مصباح را مي‌شناختم، همواره بر مدار حق بوده است. آيت ا... مصباح يك فقيه، متكلم، فيلسوف، مفسر و زمان شناس بصير است. از همه اين‌ها مهم‌تر جزء شخصيت‌هاي برجسته‌اي است كه هيچ‌گاه در تقدم نظام بر خود ترديد نداشته و در اين راه بدون لحاظ داشتن موقعيت علمي خود به دل خطر رفته و گاهي يك تنه با «خناسان مسلط» مصاف داده است».

لزوم مراجعه به انديشه‌هاي استاد

به نظر مي‌رسد با توجه به دشمني بي سابقه انگليس و اعلان عمومي و جهاني رسانه‌هاي ضد انقلاب عليه اين شخصيت اسلامي و انقلابي، و جهت شناخت و آشنايي با انديشه‌هاي ناب اسلامي – كه منجر به پديد آمدن چنين شخصيتي در عالم اسلام و تشيع شده –، مرور و مطالعه افكار و انديشه‌هاي حضرت استاد ضروري باشد. تبيين«اسلام ناب محمدي» از بيان و بنان ايشان، از آن‌جا كه هميشه آسان و بدون مغلق‌گويي بوده، مورد استقبال نسل جوان و مراكز آموزشي دانشجويي است و بايد همچون دهه‌هاي پيش از انقلاب كه خط تئوريك نظام بر عهده امثال شهيد مطهري و بهشتي بود، امروزه نيز اين خط در انديشه علامه ضد انگليسي دنبال شود و در مراكز و كانون‌هاي فرهنگي و آموزشي، مساجد، گروه‌هاي دانش‌آموزي و دانشجويي و حتي طلاب سطوح مختلف، با هدايت و نظارت اساتيد و مربيان و فارغ التحصيلان موسسه امام خميني، به ويژه افرادي كه بر سير مطالعاتي آثار استاد مشرف و خبره‌اند، پايه ريزي و تدوين شود. ترويج و تبيين انديشه‌ها و افكار علامه مصباح كه –به فرموده رهبر حكيم انقلاب– جاي خالي علامه طباطبايي(ره) و شهيد مطهري(ره) را پر كرده(16) و منبع فكر و انديشه بي غل و غش معارف اسلامي است(17)، امروزه از مهم‌ترين عرصه كارزار فرهنگي و تامين بعد علمي و تئوريك انقلاب اسلامي است تا در آينده‌اي نزديك، شاهد به ثمر نشستن افكار و انديشه‌هاي اسلامي صحيح و خالص و به دور از تفسيرهاي ماديگرايانه و برداشت‌هاي ليبرالي در مسندهاي نظام اسلامي باشيم. هرچند اين خلا نسبت به دانشجويان در قالب «طرح ولايت» تا حدودي پر شده اما به فرموده حضرت آقا، بايد «اين كار هم بايد روزبه‌روز به همين صورتِ قوي و خوب، توسعه پيدا كند و كساني كه دست‌اندركار مسائل فرهنگي هستند، مغتنم بشمارند، قدر بدانند و از آن استقبال كنند»(18) با وضعيت موجود و نسبت به هجمه تبليغاتي و ضد ديني دشمن، «طرح ولايت دانشجويي» كافي نيست؛ به ويژه ساده نويسي و خلاصه نويسي آثار حضرت استاد براي دانش اموزان و بانوان نبايد مغفول باشد. تهيه آثاري با محوريت افكار حضرت استاد كه بايد ضمن مخاطب شناسي، در موضوعات مختلف به ويژه در حوزه خانه و خانواده و نيز مباحث تربيتي، در قالب‌هاي مختلف عرضه شوند.

توصيه‌هاي مقام معظم رهبري

مقام معظم رهبري درباره كار ويژه دانش‌آموزي بر آثار استاد در ديدار جمعي از نونهالان و نوجوانان حافظ و قاري قرآن كريم فرموده بودند: «من خواهش مي‌كنم ايشان(حجت الاسلام طباطبايي) و مجموعه دست اندركار به اين نكته توجه كنند كه پابه پاي پيشرفت معلومات قرآني و ديني اين‌ها(حافظان و قاريان خردسال) آگاهي‌هاي استدلالي و عمق بخشيدن استدلالي به اعتقادات اين‌ها را هم حتماً در برنامه قرار بدهيد... به نظر من، يكي از چيزهايي كه مي‌تواند خيلي كمك كند به اين قضيه، اين است كه از كتاب‌هاي شهيد مطهري، از معارفي كه امروز بزرگاني از قبيل آقاي مصباح و ديگران كه واقعاً مباني فكري اسلام دست اين‌هاست؛ از اين‌ها استفاده كنند حتي مي‌شود اين‌ها را ساده كرد، شما مي‌تواند اين كار را بكنيد.‌»(19)
 

و سال‌ها پيش از اين با شناختي كه از حضرت استاد و تلاش‌هاي ايشان داشتند فرمودند: «پاسخ ذرّه ذرّه و دانه دانه‌ مسايل زندگي چيست؟ شما و همه ما در جواب خواهيم ماند. يعني ما امروز به فراخور نياز و استفهامي كه وجود دارد، پاسخ حاضر نداريم.... چه كسي مي‌خواهد اين كارها را بكند؟... اين‌كه كسي مثل جناب آقاي مصباح(ادام‌اللَّه‌بقائه‌و بركات‌وجوده) به اين فكر بيفتند و بيايند روال كار شما را به وجود آورند، ناشي از اين سؤال چند ده ساله در حوزه است.... بايد از چارچوب‌هاي مستحكم و استخوان‌بندي قوي حوزه‌ علميه و از امكانات فراوان فكري و معنوييي كه در اين مراكز است، وسايلي براي فراهم كردن پاسخ‌هاي اين استفهام‌هاي فراوان و ساختن انسان‌هايي كه بتوانند مثل چشمه‌هاي جوشاني از معارف و احكام بجوشند و نيازها و خلأها را پُر كنند، ساخت. مؤسسه شما، مثال و مصداق و نمونه‌اي از آن كاري است كه بايد بشود.... ما دعا مي‌كنيم كه امثال اين مؤسسات زياد بشود»(20)

و توصيه نهايي مقام معظم رهبري – باز هم سال‌ها پيش – نسبت به بيمه انقلاب اسلامي، بسيج شدن نسبت به تامين و تعميق آثار ديني و انديشه‌ها و مباني اسلام ناب و پشتوانه صدور انقلاب خواندني است: «براي تداوم راه انقلاب، براي عمق بخشيدن به فكر انقلاب و به اين انديشه‌ بلند و بزرگ، بسيج شويد. فلسفه انقلاب، يك بناي فكري شامخ است؛ بنايي فكري و داراي آن‌قدر استحكام كه توانست يك نظام را كه بزرگ‌ترين قدرت‌هاي دنيا پشتيبانش بودند، منهدم و زير و رو كند.... فلسفه مستحكمِ قوي خوش بنيه‌ اسلامي و الهي و قرآني.... شما دانشجويان روي اين مسائل فكر كنيد.... همين تلاش را كه دوستان كردند، با زحمات و در واقع با رهبري و تعليم حضرت آقاي مصباح(دامت‌بركاته) –‌كه وجود شريف ايشان، واقعاً از مفاخر زمان ما و از بركات خدا بر ملت و بر حوزه‌ها و بر جوانان ماست‌– قدر بدانيد و دنبال كنيد. اين فكرها را در خود تعميق نماييد. ارتباطتان را با خدا روزبه‌روز قوي‌تر و در منابع ديني تأمّل كنيد. فكر كنيد، كار كنيد؛ خدا هم كمك خواهد كرد».(21)

طرح پيشنهادي علامه مصباح براي غني سازي انديشه و تعجيل در ظهور

گذشته از طرح‌ها و پيشنهاد‌هاي مختلفي كه اساتيد دلسوز حوزه به ذهنشان رسيده، عمل به نسخه آماده و پيشنهادي خود حضرت استاد ضروري است كه پس از انتخابات رياست جمهوري 92 با عنوان «مذاكره علم» ارائه گرديد:

«ما بايد در حدي كه مي‌توانيم اين روحيه مقاومت را تقويت كنيم. بنابراين، دست‌كم در سه بخش بايد كار كرد:

1. كوشش براي توسعه و تعميق شناخت و آگاهي عمومي نسبت به باورها، ارزش‌ها، و احكام اسلامي؛

2. تلاش در جهت ارتقاي اخلاق و تقواي مردم، بخصوص كارگزاران و دست اندركاران مديريت كشور؛

3. تلاش در جهت آگاه‌سازي مردم نسبت به مسائل سياسي داخلي و خارجي.


اين‌ها بخش‌هايي محوري است كه عموم مردم بايد به آن‌ها توجه داشته باشند و براي آن‌ها تلاش كنند. البته چيزهاي ديگري هم لازم است مانند پيشرفت علم و صنعت، تكنولوژي، تجارت، كشاورزي و ساير چيزها كه فرع بر اين‌هاست.

براي اين‌كه دولت آينده دولتي اسلامي‌تر و بيش‌تر ماية اميد باشد و يك قدم ديگر براي رسيدن به مدينه فاضله بردارد، بايد سعي كنيم در اين سه جهت روي كساني كه در تأسيس و روي كارآمدن دولت بعدي مؤثر هستند كار شود: هم اسلام را بهتر ياد بگيرند؛ هم مرتبه تقوايشان ارتقاء پيدا كند كه دنيازده، خودپرست، خودخواه، شهوت‌پرست، و مال‌پرست نباشند؛ و هم آگاهي‌شان نسبت به مسائل سياسي و بصيرتي(كه مقام معظم رهبري هم روي آن تكيه مي‌كنند) بيش‌تر شود. اين كار هرقدر در سطوح مختلف كشور، و بعد در سطوح فرامرزي در كشورهاي ديگر گسترش پيدا كند، براي رسيدن به هدف اصلي كه نزديك شدن به جامعة آرماني اسلامي در سطح جهان، و كمك به تعجيل در ظهور باشد مؤثرتر است.

... براي اجراي اين طرح، بايد جلسات مذهبي شبيه آن‌چه قبل از انقلاب داشتيم و تا اندازة زيادي فراموش شده است، احيا شود و اين سه محور در آن‌ها مورد توجه واقع شود. متأسفانه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، برخي مردم جلسات ديني سابق را رها كردند. بايد جلساتي با دوستان هم‌طراز خود تشكيل دهيد و اين موارد سه‌گانه را در آن بگنجانيد. اعضاي اين جلسات كساني باشند كه از نظر سن، تحصيلات، و علايق به يكديگر نزديك بوده، از خط‌هاي انحرافي دور باشند....

در اين جلسات، محور همان سه چيز باشد: با اسلام آشناتر شوند، نسبت به مسائل جهاني آگاه‌تر شوند كه اميدشان بيش‌تر شود، و روحيه تقوايشان بالاتر رفته، دنيا طلبي، تجمل‌گرايي، چشم و هم چشمي‌شان كم شود. بهتر است كتابي اخلاقي، سياسي، خانوادگي يا تربيتي را معين كنند تا همه در عرض هفته مطالعه كنند، و سپس در يك جلسه مطرح و بحث كنند تا مطالب خوب هضم شود. درصورتي كه ابهامي باقي ماند از فردي مورد اعتماد دعوت كنند تا به سؤالاتشان پاسخ دهد....

انتخاب كتاب هم بستگي دارد به اين‌كه سطح فكري افراد، و پايه‌ تحصيلاتشان چه قدر باشد، و علاقه و تمايل آن‌ها به چه موضوعي باشد. مطالب آماده‌تر براي كساني كه سطح معلوماتشان كم‌تر است مفيدتر است و لذا صحبت‌هاي امام و مقام معظم رهبري كه مطالب عميق را در سطح عموم و با زبان ساده مطرح مي‌كنند، آماده‌تر است. براي كساني كه تحصيلات حوزوي يا دانشگاهي داشته باشند و مي‌خواهند بيش‌تر به منابع مراجعه كنند، امثال كتاب‌هاي شهيد مطهري كه مباحث علمي را مطرح كرده‌اند مفيد‌تر است، و اما كساني كه نيمه مجتهد باشند، بايد از منابع اصلي مانند قرآن و روايات استفاده كنند. اگر بر سر موضوع بحث يا كتاب مشخص به نتيجه نرسيدند، مي‌توانند با اساتيد مورد اعتماد، مشورت و كتابي را انتخاب كنند.

اين كم خطرترين، عملي‌ترين، و كم‌هزينه‌ترين راه است، و مي‌توان در جلسه‌اي دوستانه و با يك پذيرايي ساده چاي يا شربت كه براي همه ميسر است آن را اجرا كرد. اگر افراد كتاب را ندارند يا نمي‌توانند تهيه كنند، مي‌توان از محل كمك‌هاي مردمي يا باني مشخص تهيه نمود.

در اين جريان، مهم‌ترين نقش از آنِ مديريت است كه بايد فردي مسؤوليت را بپذيرد كه هم پختگي كافي داشته باشد، هم جدي باشد، هم خود مرتب مطالعه كند، و هم از ديگران كار بخواهد. جلسات بايد منظم و با مديريت قوي باشد، حضور و غياب شود، صورت جلسات نوشته شود كه موضوع چه بود و نتيجه چه شد... چنين طرحي مصداق «مذاكره علم» است كه در احاديث بسيار مورد تأكيد قرار گرفته است.»(22)

پي نوشت ها

1. سيره شهيد بهشتي، نشر شاهد، ص 415.

2. صحيفه امام، ج‏20، ص342

3. 10/6/79

4. 1378/06/13

5. شهريور 1378

6. اذر 1379

7. سفر استاني 1389

8. ديدار غير رسمي در منزل استاد، اسفند 1389

9. حكم انتصاب آيت‏ا... محمد تقي مصباح به عضويت شوراي عالي مجمع جهاني اهل بيت(ع) – 9/11/70.

10. حكم انتصاب استاد به رياست موسسه 8/7/1374.

11. 13/8/74. حديث ولايت، سال 74، ص70.

12. ديدار

Charedan, [05.03.16 18:04]
در منزل استاد 6/4/79

13. بيانات در ديدار جمعي از دانشجويان بسيجي – 1377/09/25

14. ديدار با مسؤولان دفتر تبلغيات اسلامي حوزه علميه قم 1384 – پرتو سخن، 20 مهر 1384، ش 299، ص8

15. 1379/06/10 – بيانات در ديدار دانشجويان بسيجي «طرح ولايت»

16. 13/6/78 – بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‌آموزان بسيجي «طرح ولايت»

17. شهريور 1381 – بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‌آموزان بسيجي «طرح ولايت» – پرتو سخن، 4 شهريور 1381، ش143.

18. 1378/06/13 – بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‌آموزان بسيجي «طرح ولايت»

19. 5/4/1380 – هفته نامه پرتو سخن، 13 تير 1380.

20. بيانات در ديدار اساتيد و مسؤولان و فضلا و طلّاب بنياد فرهنگي باقرالعلوم(ع) – 1368/11/01

21. 1377/09/25 – بيانات در ديدار جمعي از دانشجويان بسيجي.

22. رجانيوز، كد مطلب: 151844 – 3/7/92.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه