2018 December 13 - پنج شنبه 22 آذر 1397

مردم شناسی قم با مستند «مردمانی از جنس کویر»+تصاویر
کد خبر: ٨٤٧٠٩ تاریخ انتشار: ١٤ فروردين ١٣٩٥ - ١٢:٥٤
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
مجموعه ای با نریشن عامیانه قمی
مردم شناسی قم با مستند «مردمانی از جنس کویر»+تصاویر

این مجموعه مستند که برای نخستین بار از تلویزیون پخش می شود، توضیح داد: هدف و انگیزه ما از ساخت...

گروه سینما و تلویزیون صابرنیوز: «مردمانی از جنس کویر» به کارگردانی مشترک محسن سخا و سیدمحمدصادق جعفری با اولین پخش از شبکه مستند سیما، مخاطبان را با مردم شهر قم آشنا می کند.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، محسن سخا تهیه کننده «مردمانی از جنس کویر» درباره این مجموعه مستند که برای نخستین بار از تلویزیون پخش می شود، توضیح داد: هدف و انگیزه ما از ساخت این کار که کارگردانی مشترک آن را من و سیدمحمد صادق جعفری بر عهده داشته ایم، مردم شناسی قم بوده است. اتفاقی که تا به حال نظیر آن را نداشته ایم و مستند مشابهی با این موضوع ساخته نشده است.
وی افزود: این کار از زمان آغاز تصویربرداری تا انتهای کار دو سال طول کشید، ضمن اینکه پژوهش سنگینی داشت. ما به موضوعاتی در این فیلم پرداختیم که تا به حال مورد توجه قرار نگرفته اند. از جمله آنها آداب و رسوم مردم قم است. در این قسمت با مردم همراه شده ایم و از حضور یک کارشناس نیز بهره برده ایم. ما به فضاهای مختلف می رویم و با مردم درباره رسوم قم گپ می زنیم.
سخا یادآور شد: مثلا سراغ پیرمردی می رویم که حدود 100 سال سن دارد و او درباره آداب و رسوم ازدواج در قم گذشته صحبت می کند. همچنین سراغ یک دفتردار در دفتر ثبت ازدواج می رویم و آداب ازدواج امروزی را از زبان او می شنویم و حتی با حضور در روستای صید آباد که طوایف ایل کلکو هستند با آداب رسوم مراسم ازدواج آنها آشنا میشویم.
این مستندساز تأکید کرد: جایگاه دین و مذهب در باورهای عامیانه مردم نیز یکی دیگر از قسمت های «مردمانی از جنس کویر» است. ضمن اینکه ما به موضوع گردشگری مذهبی نیز پرداخته ایم. برای این بخش با یک کاروان از تهران به سمت قم همراه می شویم و در کناز زائرانی که سه شنبه ها به مسجد جمکران می روند، با ویژگی های این سفر آشنا می شویم.
به گفته تهیه کننده «مردمانی از جنس کویر» در این مجموعه به مشاغل، توسعه شهری و ساختار محلات قم نیز پرداخته شده است.
سخا ادامه داد: ما سعی کرده ایم درهر قسمت در کنار چند شخصیت باشیم و با آنها سراغ موضوعات مختلف برویم. در بحث مهاجرت نیز با کارشناسی همراهی شده ایم که در این زمینه کار کرده و اطلاعات دقیقی از این موضوع دارد. ما به اتفاق او به روستایی که ساکنانش مهاجرت کرده اند رفته و علل مختلف کاهش جمعیت آن روستا را مرور می کنیم.
وی در پایان اعلام کرد: این مجموعه با نریشن همراه است که با زبان عامیانه قمی بیان می شود و اینگونه تلاش کرده ایم مخاطب را به فرهنگ و زبان قم نزدیک کنیم.
«مردمانی از جنس کویر» در 7قسمت 40دقیقه ای شنبه تا پنجشنبه 14 تا 19 فروردین ساعت 18 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و صبح روز بعد ساعت 8 بازپخش می شود. قسمت آخر این مجموعه نیز هفته آینده پخش خواهد شد.
 
 
 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه