2018 December 15 - شنبه 24 آذر 1397

چگونه اقتصاد مقاومتی را عملیاتی نمائیم؟
کد خبر: ٨٤٦١٠ تاریخ انتشار: ١٣ فروردين ١٣٩٥ - ١٨:٢٠
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
چگونه اقتصاد مقاومتی را عملیاتی نمائیم؟

دکتر حسن نیلی

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز؛دکتر حسن نیلی؛ سالهای چندی و شاید نزدیک به یک دهه است که رهبری با هوشمندی نام گذاری سالها را به گونه ای با مسائل اقتصادی مرتبط می نمایند. و این بر اساس برآوردی است که از نقشه های قدرتهای جهانی برای مهار قدرت ایران به دست آمده است. قدرتهایی که در فکر به زانو در آوردن ملت ایران هستند، بخش عمده ای از یافته های خود را در سبد فشار اقتصادی و تحریم ها جستجو می نمایند.
 
بنابر این توانمند سازی اقتصادی کشور را میتوان یک جهاد ملی تلقی نمود. و این باید به زیر بخش های مختلف تقسیم و در هر حوزه کار عملیاتی صورت گیرد، تا خروجی آن به صورت میدانی قابل ارزیابی باشد. یکی از کارهایی که در کشور ما رایج است، شعار دادن بدون اینکه عمل جدی صورت پذیرد، می باشد. و شاید نکته و پیام اضافه کردن "اقدام و عمل" همین مسئله باشد. به عبارت دیگر اگر نام گذاری های سالیانه قبلی به بار نشسته بود، شاید نیاز مند به نام گذاری مجدد اقتصاد مقاومتی برای سال 95 نبودیم. چون شعار داده شده و کار جدی صورت نگرفته و در نتیجه فشار اقتصادی در همه بخش ها به مردم وارد گردیده است، و چون رهبری اوضاع را بخوبی رصد می نمایند، سال جدید را نیز با عبارت اقدام و عمل همراه کردند. شاید یک حلقه مفقوده در این زمینه وجود دارد که شعارها محقق نمی شود.
 
اگر در دوران دفاع مقدس نیز مانند حوزه اقتصاد عمل شده بود، به این صورت که کار به مسئولین واگذار شده بود، هنوز بخش هایی از کشور در اشغال صدام حسین بود و هنوز این مزدور داشت برای ملت ایران رجز خوانی می کرد!!. علت شکست دشمن و نتیجه گرفتن ایران اسلامی در جنگ تحمیلی، ورود ملت ایران با تمام توان و قوا به این حوزه بود. مردمی کردن جنگ عامل پیروزی در این میدان دشوار بود. به نظر می رسد که در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز باید اقدام مشابهی صورت گیرد. مثلا اگر مساجد که به قول حضرت امام مساجد سنگرند، با تمام توان وارد این حوزه یعنی جنگ اقتصادی شوند و مثلا بعد از نمازهای یومیه که هر روز یک صفحه قرآن تلاوت می کنند، یک نکته اقتصاد مقاومتی نیز برای مردم توضیح داده شده و تبیین شود، ورود مردم به این عرصه هم باعث گفتمان سازی موثر می شود. و هم خود مردم با انجام اقداماتی که میتواند در این حوزه تاثیر گذار باشد، کار را با سرعت بیشتری به نتیجه خواهند رسانید. و مهمتر اینکه این به یک مطالبه ملی تبدیل می شود. شروع کارهای اجتماعی از مساجد باعث خواهد شد که مسجد به هویت اولیه که در صدر اسلام داشته است، نزدیک تر شود.
 
در دوره حکومت پیامبر مکرم اسلام (ص) در مدینه بسیاری از چالشها و معضلات جامعه اسلامی در مساجد حل و فصل می شده است. از طرفی یکی از بزرگترین کاستی های نظام اقتصادی ما دوری از تعالیم دینی و مفاهیم ارزشی است. کشیده شدن بحث اقتصاد مقاومتی به مساجد باعث تقویت بعد معنوی در حوزه اقتصادی خواهد شد. و از اقتصاد سرمایه داری که به فکر سود یک طرفه می باشد فاصله خواهد گرفت. به عبارت دیگر کمبود معنویت در حوزه اقتصاد یکی از چالشهای بزرگ نظام اقتصادی در جمهوری اسلامی است. که از این طریق زمینه مردمی و دینی شدن اقتصاد فراهم می شود. بهره گیری از ظرفیت مساجد در این خصوص، به عنوان یک ظرفیت بالقوه در حوزه اقتصاد مقاومتی می باشد، که فعال شدن آن می تواند بسیار مبارک باشد.
 
اگرچه ظرفیت های عظیمی در بخشهای مختلف دیگر مانند مراکز علمی و دانشگاهی وجود دارد که متاسفانه تاکنون بخوبی فعال نشده اند. امید است حرکت های مردمی و خود در نهادهای مختلف وارد این عرصه شده و با یک حرکت جهادی به جنگ رکود اقتصادی حرکت کرده و ظرفیت های غیر فعال را وارد میدان نمود.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه