2019 January 16 - چهار شنبه 26 دي 1397

اعلام آمار فرصت های شغلی توسط رئیس جمهور یک مقداری شبهه ناک و غیرواقعی به نظر می رسد
کد خبر: ٨٢٥٩٧ تاریخ انتشار: ٢٢ اسفند ١٣٩٤ - ١٢:٠٢
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
دکتر عبدالمالکی در گفتگو با صابرنیوز؛
اعلام آمار فرصت های شغلی توسط رئیس جمهور یک مقداری شبهه ناک و غیرواقعی به نظر می رسد

ما به هیچ وجه در این دو سه سال پیشرفت اقتصادی نداشتیم، رکود زیادی حاکم بوده است، فرصت های شغلی زیادی می توانست ایجاد شود ...

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز؛ دکتر عبدالمالکی استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد در خصوص سخنرانی رئیس جمهور پیرامون مسائل اقتصادی و همچنین ایجاد اشتغال زایی در کشور گفت: آمار اشتغال را مرکز آمار ارائه می کند نمی دانم این مقدار1179000 شغل ایجاد شده را خود آقای روحانی گفته اند یا آمار مرکز آمار است این خیلی مهم است. من تا جایی که یادم است مرکز آمار در این دوسال افزایش اشتغال قابل توجه اعلام نکرده است، بلکه گاهی با اعلام مرکز آمار در همین دولت یازدهم گاهی 600 تا 700 شغل از دست رفته است یعنی تعداد شاخص ما کاهش پیدا کرده است. اگر گزارش مرکز آمار این باشد که 1179000 شغل ایجاد شده است که ما قبول می کنیم ولی من بعید می دانم باید ببینم آخرین گزارش مرکز آمار در مورد تعداد شغل ها چیست.
 


دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: در کل نظر من این است که دولت اقتصاد را قربانی سیاست کرده است و ما به هیچ وجه در این دو سه سال پیشرفت اقتصادی نداشتیم، رکود زیادی حاکم بوده است، فرصت های شغلی زیادی می توانست ایجاد شود که نشده است. از نظر پولی و مالی هم دولت خیلی بی انضباط عمل کرده و در سطح کلان هم این بی ثباتی را تشدید و همچنین بیش از دوبرابر حجم نقدینگی را نیز زیاد شده است و مشخص نیست اینها را به کدام بخش اقتصادی تزریق کرده چون ما در هیچ بخشی رونق قابل توجهی را نمی بینیم و در شرایطی که کشور در شرایط رکود است معمولا فرصت شغلی جدید ایجاد نمی شود. اینکه آمار ارائه شود حالا باید دید که مراکز در مورد این آمارها چه می گویند. اما علی الحساب باید توجه کرد در شرایطی که تولید در شرایط رکود است، و حتی ما داریم رشد منفی را تجربه می کنیم ارائه آمار فرصت شغلی یک مقداری شبهه ناک و غیرواقعی به نظر می رسد، چون معمولا اشتغال با افزایش تولید همراه است ،د اگر تولید راکد باشد یا کاهش پیدا کند فرصت شغلی جدید ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد، ما به هرحال در شرایطی هستیم که مرتب بنگاه های صنعتی و تولید تعطیل می شوند و نیروی کار بیشتری هر روز دارد بیکار می شود وعمدتا کارگاه ها زیر ظرفیت تولید کار می کنند. همه این ها به خاطر این است که دولت نمی خواهد هیچ تمرکزی روی مسئله تولید داشته باشد و موضوعاتی که برای تقویت اقتصاد ملی مورد نیاز است.

عبدالمالکی در پایان خصوص اقتصاد مقاومتی نیز گفت؛ پیرامون اقتصاد مقاومتی نمی شود گفت که دولت اقدامی نداشته است اما فرجام کارها اثر قابل توجهی که بشود به آن استناد کرد و روی آن صحه گذاشت نیست یعنی فرجامش این است که دولت اقتصاد مقاومتی را به طور جدی پیگیری نکرده است و لذا آن اثر مطلوب و مورد نظر هم اتفاق نیفتاده است.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه