2018 December 10 - دوشنبه 19 آذر 1397

آقای رئیس‌جمهور شما هم کشور را با نفت ۲۵ دلاری اداره نمی‌کنید؛ به شما اطلاعات غلط می‌دهند
کد خبر: ٨٢٢٨١ تاریخ انتشار: ١٩ اسفند ١٣٩٤ - ١٠:١٠
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
بهمنی اظهارات نفتی روحانی را زیر سوال برد
آقای رئیس‌جمهور شما هم کشور را با نفت ۲۵ دلاری اداره نمی‌کنید؛ به شما اطلاعات غلط می‌دهند

در دولت قبل وقتی تحریم شدیم، فروش نفت ما از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به ...

به گزارش صابرنیوز، محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی در گفتگو با نسیم  در واکنش به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در خصوص اداره شدن کشور با درآمد نفتی 120 دلار در دولت قبل و 25 دلار در دولت فعلی اظهار کرد: قطعا در گذشته قیمت نفت در مقطعی افزایش یافته بود و قیمت‌ بالای نفت در مقطعی برای چند ماه وجود داشت، اما به مرور این روند قیمتی کاهش یافت، تا به امروز رسیدیم و هیچ وقت، قیمت نفت در یک مقطع بلند مدت 120 دلار در دولت قبل دوام نداشت. اینکه بیاییم و در یک تربیون رسمی اعلام کنیم دولت قبل کشور را با نفت 120 دلار اداره کرده اشتباه است و به نظر من اینها ناشی از دریافت اطلاعات غلط است.

وی خاطرنشان کرد: باید میانگین قیمت نفت در دولت قبل و دولت فعلی حساب شود تا بتوان قضاوت صحیحی ارائه داد و نمی توان با پیش کشیدن چند مقطع که قیمت نفت بالای 100 دلار بوده، قیمت کل دوران دولت قبل را 100 یا 120 دلار دانست.

رئیس کل سابق بانک مرکزی به «نسیم آنلاین» گفت: در دولت قبل وقتی تحریم شدیم، فروش نفت ما از دو میلیون و 300 هزار بشکه به 700 هزار بشکه کاهش یافت. باید به میزان کمیت فروش نفت هم توجه کرد، اگر قیمت نفت در دولت قبل در مقاطعی بالا بود، میزان فروش نفت ما هم بسیار کاهش یافته بود.

بهمنی بیان کرد: برای اظهار نظر منصفانه باید میانگین قیمت و فروش نفت در نظر گرفته شود. روند قیمت نفت در چند سال اخیر رو به کاهش بوده است. دولت یازدهم هنوز کشور را با نفت 25 دلار اداره نکرده و قیمت نفت همین امروز به 31 دلار رسیده است. لذا میانگین قیمت نفت در دوره سه ساله شما خیلی بالاتر از این ارقام است، اشتباه می‌کنید.

وی عنوان کرد: دولت قبل هم کشور را با نفت 120 دلار اداره نکرد، زیرا تنها در مقاطعی قیمت نفت به 120 دلار رسید، بنابراین نباید بی انصافی کرد. باید توجه کرد که در حال حاضر صادرات نفت از دولت قبل بیشتر است. ما همان نفت محدود را هم که می فروختیم، در شرایط تحریم بودیم و پولهای آن در شرایط بسیار سختی به دست ما می رسید زیرا آن زمان پولهای ما را بلوکه می کردند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی به نسیم آنلاین بیان کرد: اگر همه محدودیتهای دولت قبل را با گشایش‌های دولت فعلی در نظر بگیریم، شاید بتوانیم بگوییم که به طور میانگین درآمد نفتی دولت قبل تفاوت چندانی با درآمد نفتی دولت فعلی ندارد، ولی باید برای اظهار نظر دقیق‌تر باید محاسبات لازم صورت گیرد، به خصوص اینکه این حرف از زبان یک مقام دولتی و رسمی بیان شود.

بهمنی با پیش بینی قیمت نفت در سال آینده نیز عنوان کرد: در حال حاضر قیمت نفت روی حدود 31 دلار قرار گرفت. پیش بینی می کنم قیمت نفت بالاتر خواهد آمد و تا پایان سال 2016 روی 50 دلار قرار خواهد گرفت.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه