2018 October 17 - چهار شنبه 25 مهر 1397

بهمن ارک:ویترین فرهنگی یک شهر به جشنواره هایش است ما در تبریز ویترین نداریم/عدم وجود جشنواره باعث می شود که کارگردانان بزرگ و اساتید به شهرتبریز نیایند
کد خبر: ٨١٧٦١ تاریخ انتشار: ١٥ اسفند ١٣٩٤ - ١٠:٥١
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
بررسی سینما در تبریز 3
بهمن ارک:ویترین فرهنگی یک شهر به جشنواره هایش است ما در تبریز ویترین نداریم/عدم وجود جشنواره باعث می شود که کارگردانان بزرگ و اساتید به شهرتبریز نیایند

در بلند مدت افرادی که در اینجا پرورش پیدا می کنند عملا یک نسل ایزوله است. نسلی است که هیچ چیزی را ندیده و ...

گروه سینما و تلویزیون صابرنیوز: موضوع فرهنگی در شهرستان بحثی است که در همه های دولت مغفول مانده و این بی برنامگی دولت ها در بحث فرهنگی در زمینه فیلم و مستند نیز بیشتر مشهود شده است و باعث دلسردی کارگردانان جوان در شهرستان ها شده است .
صابرنیوز در تلاش است در چند هفته به وضع سینماو تلویزیون و مستند در تبریز  بپردازد سومین گفتگوی صابرنیوز با آقای  بهمن ارک  بوده که به قرار زیر می باشد؛
 
 


صابرنیوز: به نظر شما درجشنواره های کشوری سینمای تبریز به اندازه سایر استان ها سهم دارد؟ این سهم در مقایسه با سایر استان ها چگونه است؟

در دو سه سال اخیر اتفاق خوبی در فیلم کوتاه و فیلم بلند تبریز افتاده ولی این مستلزم این است که نهادهای دولتی تبریز و ارشاد و نهادهایی که می توانند پول تزریق کنند همت بیشتری نشان دهند. اما شخصا معتقدم اتفافات خوبی در تبریز افتاده یعنی سینمای مستقل که مبتنی بر جیب شخصی فیلم سازان است توانسته است کارهایی را انجام دهد. برای مثال فیلم هایی از آقای سلمان پور و حالا فیلم های دیگر دوستان در جشنواره های فیلم کوتاه بسیار خوش درخشیدند ولی اگر این موضوع بخواهد ادامه پیدا کند مستلزم حمایت های بیشتر از جانب نهادهای دولتی تبریز است.

صابرنیوز: فیلم شما با نام " سویوق"  پخش شده خیلی جاها جایزه گرفته و خیلی موفق بوده است. شما خودتان تا به حال کمک دولتی گرفتید یعنی کسی تا حالا حمایتتان کرده است؟
 
 
خیر. فقط حوزه هنری دومین فیلم کوتاهم به نام " فالش " را حوزه هنری تهیه کرده است. بقیه فیلم هایم را خودم با هزینه خودم ساختم و یک تهیه کننده خصوصی برای فیلم بلندم پیدا کردم. هیچ نهاد دولتی حمایت مالی نکرده است. ولی حمایت معنوی که می گوییم مثلا مجوز دادند، در هماهنگی کارها کمک کردند. ولی خب ما عملا با فتوسنتز زندگی میکنیم. (با خنده)

صابرنیوز:من با فیلمسازان دیگر تبریز که صحبت می کردم می گفتند که در شهرهای دیگر (کردستان را مثال می زدند) فرهنگی وجود دارد که بخش خصوصی و تهیه کننده شخصی پای کار می آید و از تولید فیلم حمایت می‌کند. احساس آنها این بود که در تبریز همچین چیزی وجود ندارد. به نظر شما درست است؟

ببینید درباره سینمای کردستان ما از دور نگاه می‌کنیم. باید واقعا تحقیق بشود که چرا اینگونه شده است. نگاهمان به این قضیه علمی نیست و شاید اینگونه نباشد. مثلا آقای قبادی فیلم ساز جهانی و بزرگی است واقعا مستعد است و توانسته خودش به دنبال پول برود. این شخصیت خیلی فرد پرکار و پر تلاشی است. ما در فیلم سازان از اینگونه افراد خیلی کم داریم. ما منتظر می مانیم که پول دستمان بیاید، یعنی احساس می کنیم باید بیایند و حمایتمان کنند. برای همین است که سرمایه دار خصوصی پیدا نمی شود. ولی خب واقعیت هم این است که کلانشهر تبریز واقعا حمایت خصوصی هم ندارد یعنی اینکه اگر هم دنبالش بروی، -من خودم خیلی رفتم- خیلی سخت می شود پیدا کرد. دلیلش هم این است که بازگشت سرمایه در سینما خیلی کم است. یعنی وقتی فیلمی می سازی مطمئن نیستی که پول برگردد حتی اگر فیلمت خیلی خوب باشد. باید کسی باشد که علاقه داشته باشد که به جامعه و هنر خدمت کند بدون چشم‌داشت مالی. همچین کسانی را در تبریز داریم منتهی خیلی کم هستند، ولی اگر بخش فرهنگی بخواهد این مشکل را حل کند فقط نهاد دولتی می تواند این کار را بکند. من مطمئنم که به جای برگزاری همایش های آنچنانی و... می توانند با همین پول کمی که دارند چند اثر تولید کنند.

صابرنیوز:اکنون چندسالی است که تبریز جشنواره فیلم کوتاه ندارد. به نظرتان وجود یک جشنواره می تواند به پویایی فضا کمک کند ؟

در گذشته در تبریز دو، سه جشنواره خوب داشتیم. رحمت، فیلم کوتاه تبریز، سیب؛ منتهی اینها را هم لغو کردند. وقتی یک جشنواره ای برگزار می شود و بعد آن را برمی‌دارند این نشان دهنده آن است که جدی نیست. چرا مثلا رضوی در مشهد یا حسنات در اصفهان اینگونه نشد. اینگونه که نشد هیچ، خیلی هم معتبر شده است یعنی من اخیرا از جشنواره رضوی جایزه گرفته بودم، داوران و منتقدان و کارگردانان خیلی بزرگ شرکت کرده بودند یا همدان جشنواره کودکش را حفظ می کند یا اصفهان همچنین. همین امسال در تبریز جشنواره فجر برگزار نشد در سایر استان ها برگزار شد. من پیگیر فیلم های فجر هستم ولی نمی توانم ببینم. هنر تجربه تبریز خیلی ضعیف عمل می کند. این بر نمی گردد به اینکه فعالیت فیلمسازان ما کم است این به نهادهای فرهنگی بر می گردد. ویترین فرهنگی یک شهر به جشنواره هایش است. الان ما این ویترین را نداریم. عملا نمی توانیم استاد دعوت کنیم، نمی توانیم کارگردانان بزرگ را به تبریز بیاوریم و... این تبادل فرهنگی اگر انجام نشود شاید مثلا در بازه زمانی کم اتفاق خاصی نیفتد ولی در بلند مدت افرادی که در اینجا پرورش پیدا می کنند عملا یک نسل ایزوله است. نسلی است که هیچ چیزی را ندیده و فکر می کند کاری که انجام می دهد خیلی خوب است ولی وقتی یک جشنواره در تبریز برگزار می شود با افراد بزرگ ارتباط برقرار می شود، یک رفتار و منشی را یاد می گیریم یک جهان بینی به وجود می آید و باعث پختگی می شود. الان این موضوع در تبریز نیست و واقعا برای ما درد بزرگی است. فیلم های ما در شهرستان های دیگر جایزه می گیرد اما در شهر خودمان جشنواره نداریم.

صابرنیوز: در صحبت قبلتان گفتید اگر مسئولین فرهنگی به جای اینکه ویترین باشند و تبلیغ بکنند بیایند سمت تولید بهتر است. اگر قرار باشد شما به مسئول فرهنگی پیشنهادی بدهید برگزاری جشنواره را پیشنهاد می کنید یا اینکه همان بودجه را به چند تا فیلمساز بدهد. فکر می کنید کدام بیشتر در اولویت است؟

من همیشه تولید را ارجح تر می دانم. جشنواره فیلمی که فیلم نداشته باشد چه ارزشی دارد. اگر قرار باشد که جشنواره ای راه انداخته بشود ببینید آن جشنواره چند دوره برگزار می شود ولی وقتی در شهر فیلم ساز زیاد بشود یعنی امکان فیلم سازی زیاد بشود. خود فیلمسازان با همکاری هم به سمتی می‌روند که جشنواره را هم برگزار کنند. باید فیلم سازی باشد که جشنواره ای هم برگزار شود. فیلمسازان ما کم هستند. از نسل جدید خیلی کم فیلمساز داریم.

صابرنیوز:گویا فرید فرخنده کیش، مدیرعامل انجمن سینمای جوان قول جمایت از کار بعدی شما را داده اند تا به حال اتفاقی افتاده برای فیلم بعدی تان؟

ساخت فیلم " سویوخ" حدود 70 میلیون خرج برداشته و سرمایه فیلم برنگشته است. من با تهیه کننده هم صحبت کرده بودم که ممکن است این سرمایه برنگردد اما از آنجایی که آقای برادران دلسوز هنر هستند گفتند که من می خواهم در این زمینه سرمایه گذاری کنم. الان من برای فیلم بعدی که می خواهم بسازم هم نگرانی دارم. انجمن سینمای جوان جناب آقای فرخنده کیش یا عزیزان دیگری از دوستان تهران و تبریز که ما را حمایت می کنند قول هایی داده اند ولی هنوز فعلا در حد قول است من هم میخواهم فیلم بعدی ام سینمایی باشد. سینما برای من خیلی جدی تر از این است که در فیلم ویدئویی بمانم. حمایت در حد کلام است. حمایت را من زمانی می گویم که سر ضبط فیلم بعدیم باشم.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه