2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397

دیگر جشنواره های منطقه‌ای سینمای جوان در تبریز برگزار نمی شود /مسئولین فرهنگی شهر تبریز دغدغه هنری و فرهنگی ندارند
کد خبر: ٧٨٦٨٢ تاریخ انتشار: ٢٩ بهمن ١٣٩٤ - ١٠:٥٠
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
محمد احسانی در گفتگو با صابرنیوز:
دیگر جشنواره های منطقه‌ای سینمای جوان در تبریز برگزار نمی شود /مسئولین فرهنگی شهر تبریز دغدغه هنری و فرهنگی ندارند

حدود هشت سالی است که فضای هنری تبریز تقریبا غیر قابل تحمل شده است دلیلش هم مسئولین...

گروه سینما و تلویزیون صابرنیوز: موضوع فرهنگی در شهزستان بحثی است که در همه های دولت مغفول مانده و این بی برنامگی دولت ها در بحث فرهنگی در زمینه فیلم و مستند نیز بیشتر مشهود شده است و باعث دلسردی کارگردانان جوان در شهرستان ها شده است .
صابرنیوز در تلاش است در چند هفته به وضع سینماو تلویزیون و مستند در تبریز  بپردازد اولین گفتگوی صابرنیوز با آقای  محمد احسانی بوده که به قرار زیر می باشد؛


صابرنیوز :لطفا خودتان را معرفی کنید
   
محمد احسانی هستم، مستند ساز. از سال 82 کار فیلم سازی مستند را به صورت حرفه ای شروع کردم. عضو انجمن مستند سازان سینمای ایران و عضو انجمن بین المللی مستند سازان جهان هستم. از جمله مستندهایی که ساختم می توانم به " نقش برنقش "، «تصاویر دنیای فراموش شده»، «گنبد مینا»، «بالای ارومیا» اشاره کنم.

صابرنیوز:وقتی ما جشنواره های سطح کشور را نگاه می کنیم، از فیلم های تبریز نسبت به شهرهای دیگر خیلی کم میبینیم به نظر شما علت چیست؟   

چند سال قبل در تبریز شهر جشنواره های ملی برگزار می شد. جشنواره وحدت که تقریبا شناخته شده بود. جشنواره های منطقه‌ای سینمای جوان که خود من هم زمانی عضو انجمن سینمای جوان بودم. در این انجمن، اداره کل ارشاد، صدا و سیمای تبریز خیلی فضای خوبی وجود داشت اما حدود هشت سالی است که فضای هنری تبریز تقریبا غیر قابل تحمل شده است دلیلش هم مسئولین فرهنگی شهر هستند که کلا دغدغه هنری و فرهنگی ندارند. شهری که دارای  10 سینمای خوب و فعال بود الان به 5 تا تقلیل پیدا کرده است. هیچ جشنواره فرهنگی و سینمایی در آنجا برگزار نمی شود. حتی یک صندلی سالم سینما وجود ندارد یعنی بر آن 5 سینمایی هم که فعال هستند وضعیت اسفناکی حاکم است. عمده ترین مسئله هم به مسئولین فرهنگی آن شهر به خصوص اداره ارشاد برمی گردد که اصلا مقوله سینما را کلا حذف کردند. بیشتر بحث هنرهای تجسمی و یک مقدار هم تئاتر فعال است.

صابرنیوز:در تبریز و شهرستان ها، خودتان هم اشاره کردید، انجمن سینمای جوان داریم، خود ارشاد انجمن فیلم داشته و... مشکل کجاست؟ آیا این ها کاری انجام نمی دهند یا بودجه ای ندارند؟  وظیفه انجمن سینمای جوان حمایت از جوانان است پس مشکل چیست؟

البته این را باید با مسئولین انجمن صحبت کنید ولی من چیزی در رابطه با ارشاد بگویم خیلی جالب است. بچه های ما با کلی تلاش یک انجمن فیلم را به صورت نیمه مستقل راه انداخته بودند که مدیر جدید ارشاد در اولین روز کاری خود انجمن را منحل کرد. به جای اینکه کمک کنند انجمن فیلم تبریز پا بگیرد و رشد کند و یک مقدار امکانات در اختیارشان بگذارند انجمن را منحل کردند.

صابرنیوز:منظورتان آقای صفی پور، مدیر کل جدید است؟   

بله. انجمن فیلم را منحل کردند که حاصل سه سال زحمت بچه های تبریز بود. درست است که به خاطر مشکلات مالی فعالیتی به آن شکل نداشت ولی خب حداقل هفته ای یک بار نمایش فیلم داشتند که این امکان را هم گرفتند. من عرض می‌کنم مشکل تبریز مسئولین فرهنگی شهر هستند.

صابرنیوز: همین که جشنواره ای در تبریز برگزار نمی شود به نظر شما جوانان به سمت جشنواره های خارجی متمایل می شوند؟ یعنی جهت دهی سلیقه ای اتفاق می افتد؟

اگر این اتفاق بیفتد که خوب است. یک تعامل فرهنگی بین کشورها، این یک بحث دیگری است. موضوع این است که خود تبریز اکنون جشنواره ای ندارد.

صابرنیوز:شما این موضوع را به عنوان یک نوع تهدید نمی بینید؟ نه از نظر تبادل فرهنگی، به این علت که یک خلاء فرهنگی در تبریز داریم، در واقع جشنواره های خارجی به فیلمسازان ما سلیقه دهی می کنند   

این هم بحث دیگری است. البته بستگی دارد چه نوع جشنواره ای باشد. اگر جشنواره معتبر و رسمی هنرمندان باشد که از این مقوله ها جداست. اما برخی فستیوال ها در دنیا ممکن است وجود داشته باشد که انگیزه سیاسی داشته باشند این یک موضوع دیگر است.
 
اکثریت جشنواره های هنری که در دنیا برگزار می شود رویکرد هنری دارند، برگزارکنندگانشان هم فیلمسازان همان کشور هستند. به نظر من اگر بچه های تبریز بتوانند فیلم هایشان را در آنجا نمایش بدهند کار مثبت و خوبی است. اما اینکه شهر تبریز جشنواره ندارد و تبریز یک شهری است ثروتمند هم هست سالیانه صدها میلیارد تومان به بودجه فرهنگی دارد ولی معلوم نیست که این بودجه کجا می رود! اینها می توانند در سال حداقل یک جشنواره ملی فیلم را برگزار کنند که برای این کار همتی نیست.

صابرنیوز: شما فرمودید بودجه های خوبی در شهر ثروتمند تبریز هست، فکر می کنید این بودجه ها کجا می رود؟

من دقیقا نمی دانم بودجه ها کجا می رود، ولی می دانم اگر هم هزینه می شود در سینما هزینه نمی شود شاید در بخش های دیگری هزینه می شود. ولی درشهر برای سینما هزینه نمی شود. این شهر با دومیلیون جمعیت یک سالن سینما، یک مجتمع فرهنگی درست ندارد. اصلا فیلمی تبلیغ نمی شود. این باعث شده است سطح فرهنگی مردم شهر هم پایین بیاید. قبلا وقتی فیلم های روز در سینمای تبریز اکران می شد مردم صف می بستند. اکنون کلا خالی است. دلیلش هم این است که سالن سینمایی وجود ندارد.
 
این ها به عهده مسئولین است. شهرداری و اداره کل فرهنگ، استاندار و... دیدگاه فرهنگی ندارد. بیشتر دیدشان اقتصادی است یعنی فکر می کنند که فقط بایستی درآمد داشته باشند. فکر نمی‌کنند که فرهنگ و اقتصاد باهم باید پیش بروند. شهر را فقط به سمت اقتصاد پیش می برد هر روز یک پاساژ جدید هر روز یک مجتمع تجاری و فروش مارک‌های بین المللی، برج سازی و... شهرداری و مسئولین استان فکر می کنند فقط این ها مهم هستند و باید به این چیزها فکر کنند.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه