2018 May 23 - چهار شنبه 02 خرداد 1397

اهميت اصالت خانوادگي در ازدواج
کد خبر: ٧٥١٨٨ تاریخ انتشار: ١٠ بهمن ١٣٩٤ - ١٠:٤١
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
اهميت اصالت خانوادگي در ازدواج

جدا از ويژگي‌هاي فردي، داشتن يك خانوادهِ ريشه‌دار، نقشي اساسي در زندگي مشترك ...

گروه سبک زندگی صابرنیوز: غلامرضا صالحي؛خانواده نهادي باشكوه است كه مي‌توان براي آن ريشه‌هايي تصور كرد كه شرافت و قداست خانوادهِ دختر و پسر يكي از اساسي‌ترين آن‌ها مي‌باشد. خانواده خوب با نسب مذهبي و ديني درخت پاكيزه‌اي است كه ميوه‌هايي سالم تحويل اجتماع مي‌دهد و آداب و رسومي كه در آن محيط به اعضاي خانواده رسيده است، در زندگي آيندهِ آنان بازتاب مي‌يابد. آشنايي با آثار خانواده‌هاي اصيل و غيراصيل در زندگي دنيوي و اخروي افراد ما را به هشياري و دقت كافي در اين مورد رهنمون مي‌سازد.
 
 


قرآن و اصالت خانواده

با بررسي زندگي انبيا و اوصياي الهي، به خوبي آشكار مي‌شود كه همهِ آن‌ها داراي نسب عالي و شرافت والا‌ي خانوادگي بوده‌اند و در پناه خانواده‌هايي نوراني به چنين درجات عاليه انساني مي‌رسيدند، خداوند متعال بعد از ذكر داستان عده‌اي از پيامبران الهي و عنايتي كه به آنان كرده است، پدران و نياكان آنان را به عنوان فضيلت نقل مي‌كند و مي‌فرمايد: « از پدران و فرزندان و برادران، اين‌ها را برگزيديم و به راه راست هدايت نموديم. (1) حضرت يوسف (ع) وقتي خود را براي هم‌سلولي‌هاي خويش معرفي مي‌كند، شرافت خانوادگي را يك افتخار براي خود برمي‌شمارد و مي‌گويد: و از آيين اجدادم ابراهيم و اسحاق و يعقوب پيروي مي‌كنم و ما هيچ‌گاه به خداوند شرك نمي‌ورزيم. (2)

در داستان ازدواج حضرت موسي (ع) با دختر شعيب پيامبر(ع)، شرافت و اصالت نسل، از مهم‌ترين شاخص‌هاي اين پيامبر بزرگ بوده است،‌چنان كه خداوند متعال از زبان دختر حضرت شعيب مي‌فرمايد: اي پدر! اين مرد را -حضرت موسي (ع-) به خدمت بگير؛ زيرا او قوي و باايمان است.(3)

سفارش پيشوايان معصوم در مورد اصالت خانواده

در روايات بسياري، شرافت خانوادگي، ركن بنيادين ازدواج موفق دانسته شده است. در موضوع ازدواج حضرت زهرا (س)، خواستگاران آن حضرت، به جز امام علي (ع)،‌ مورد قبول رسول اكرم (ص) و آن بانوي بزرگوار واقع نشدند و فقط وجود نوراني اميرالمؤمنين (ع) كه داراي كمالا‌ت والا‌ي انساني بود پذيرفته شد. بعد از وفات حضرت زهرا (س)،‌حضرت علي (ع) به يكي از اصحاب خويش سفارش مي كند همسري برايش برگزيند كه داراي فضايل و ويژگي‌هاي برجسته خانوادگي باشد و ام‌البنين (ع) كه خود در دامان خانواده‌اي الهي پرورش يافته بود با آن حضرت ازدواج نمود.

پيامبر اكرم‌(ص) در اهميت خانوادهِ پاك و بانسب مي‌فرمايند:« تا جايي كه مي‌توانيد با خانواده‌هاي صالح و شايسته وصلت كنيد؛ زيرا ويژگي‌هاي خانوادگي به نسل آينده منتقل مي‌شود.»(4) روزي رسول اعظم (ص) در حالي‌كه خطبه مي‌خواندند مردم را چنين خطاب كردند:« اي مردم! از سبزه‌زاري كه در لجن‌زار وجود دارد دوري كنيد!» اصحاب تعجب كردند و از منظور ايشان سؤال كردند. حضرت فرمودند:« منظورم زن زيبايي است كه در خانوادهِ غيرديني و اخلا‌قي پرورش يافته است.»(5)

آثار اصالت خانوادگي بر فرزند

پرورش نسل باايمان و درستكار،‌ مرهون، برخورداري دختر و پسر از پيشينهِ خانوادگي اصيل و ريشه‌دار است. امروزه موضوع وراثت و تأثير عميق ژن در فرزندان،‌ امري ثابت شده به شمار مي‌آيد. بي‌گمان اگر دختر و پسر محيطي خوب همراه با اخلا‌ق و آداب مناسب پرورش يافته باشند، صفات نيكو به فرزندان و نسل آينده آنان نيز منتقل مي‌شود. از سوي ديگر فرزندان مي‌توانند منعكس‌كننده تربيت منفي والدين باشند. در روايتي از پيامبر اكرم (ص) چنين آمده است كه: «ببين فرزندت را در چه جايي قرار مي‌دهي -رحم مادر- زيرا افراد، به وسيله نطقه و ژن تأثير مي‌پذيرند.» (6) و يا در جايي ديگر مي فرمايند:«‌از خانواده‌هاي خوب، درخواست ازدواج كنيد؛ زيرا صفات خوب و بد قابل انتقال مي‌باشد.» (7)

فراوان شنيده‌ايم كه «حلا‌ل‌زاده به دايي‌اش مي‌رود». در روايات هم اشاره شده كه فرزندان از راه وراثت،‌ صفات خوب و بد را دريافت مي‌كنند، همان‌گونه كه پيامبر اكرم (ص) فرمودند:«در انتخاب همسر دقت كنيد؛ زيرا فرزندان شبيه به دايي خود مي‌شوند.» (8)

اصالت خانوادگي و زندگي بانشاط و سعادتمندانه

جدا از ويژگي‌هاي فردي، داشتن يك خانوادهِ ريشه‌دار، نقشي اساسي در زندگي مشترك دارد. اين‌كه پيامبر اكرم (ص) سعادتمند و شقاوتمند را را در دامن مادر و كانون خانواده مي‌جويد، اشاره به اين نكته است كه نجابت خانوادگي در به وجود آوردن يك ازدواج موفق بسيار تأثير دارد. در زيارت وارث، خطاب به امام حسين (ع) چنين آمده است: شما نوري در صلب‌ها و دامن‌هاي پاك و با اصالت بودي . (9) و همين ويژگي موجب شد كه آن حضرت نمونه كامل يك زندگي موفق و نوراني را به منصهِ ظهور گذارد.

دختر و پسري كه در محيطي مذهبي و همراه با علم و اخلا‌ق پرورش يافته باشند، در زندگي مشترك نيز دقيقاً آموزه‌هاي دوران كودكي و جواني خود را بروز مي‌دهند و اين امتياز والا‌يي براي رسيدن به ديگر كمالا‌ت اخلا‌قي- انساني است كه نتيجه آن زندگي پر از صفا و لطافت مي‌باشد.ني است كه نتيجه آن زندگي پر از صفا و لطافت مي‌باشد.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه