2018 December 12 - چهار شنبه 21 آذر 1397

بیانیه جمعی از پژوهشگران و محققان اقتصادی در مورد زیان های تعدد مناطق آزاد
کد خبر: ٧٢٩٢٤ تاریخ انتشار: ٢٨ آذر ١٣٩٤ - ١٢:٥٥
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
واکنش پژوهشگران اقتصادی به طرح دولت مبنی بر تعدد مناطق آزاد
بیانیه جمعی از پژوهشگران و محققان اقتصادی در مورد زیان های تعدد مناطق آزاد

مگر تجربه بیش از 20 ساله مناطق آزاد تجاری- صنعتی، چیزی جز افزایش واردات جهت دخل و خرج شورای عالی این مناطق و تعطیلی کارخانه‌های فعال این مناطق بود؟ آیا مسئولین به این مناطق سفر نکرده‌اند و از وضعیت ‌آن‌ها آگاه نیستند که اقدام به گسترش این رخنه‌ای اقتصادی به نام مناطق آزاد می‌نمایند؟

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز: جمعی از پژوهشگران و محققان عدالتخواه طی بیانیه ای زیان های تعدد مناطق آزاد را به مسئولین دولت و نمایندگان مجلس، هشدار دادند. متن بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ایران؛ فدای تصمیم های مقطعی و منطقه ای
از آنجایی که توجه به منافع ملی در بلند مدت و کوتاه مدت از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا مصالح عمومی بر مصالح فردی، گروهی و منطقه‌ای ارجحیت داشته و بایستی در اولویت اذهان مسئولین قرار گیرد.
لکن بعد پیروزی انقلاب اسلامی که توقع می‌رفت با ارتقای دانش و تقوای مسئولین، تصمیم‌های عجولانه و منفعت طلبانه ریشه‌کن گردند، متاسفانه شاهد ادامه این روند خسارت بار در جامعه هستیم.
به عنوان مثال چندی پیش با تجمیع لوایح دولت مبنی بر ایجاد 7 منطقه آزاد و 67 منطقه ویژه تجاری-صنعتی، که با اضافه نمودن چندین منطقه دیگر توسط نمایندگان مجلس همراه بود، بوی تعفن بی‌تدبیری از طرفی، و لابی‌گری جهت امتیازگیری محلی و افزایش رای حوزه انتخابی در آستانه انتخابات از طرف دیگر به مشام رسید. مولود شوم این بی‌تدبیری و این محلی‌نگری، چیزی جز کاریکاتور تجارت آزاد، بدون تقویت تولید و بدون گسترش صادرات و اشتغال نیست! که با افزایش حجم معافیت از طریق واردات کالای مسافری، عملا واردات کالای قاچاق به داخل کشور قانونی و تسهیل شده و تجارت بی بندوبار به جای تجارت آزاد محقق می‌گردد.
مگر تجربه بیش از 20 ساله مناطق آزاد تجاری- صنعتی، چیزی جز افزایش واردات جهت دخل و خرج شورای عالی این مناطق و تعطیلی کارخانه‌های فعال این مناطق بود؟ آیا مسئولین به این مناطق سفر نکرده‌اند و از وضعیت ‌آن‌ها آگاه نیستند که اقدام به گسترش این رخنه‌ای اقتصادی به نام مناطق آزاد می‌نمایند؟
کدام زیرساخت اولیه که مناطق آزاد امارات و چین و ... در بدو تاسیس داشتند را در مناطق آزاد خود ایجاد نمودیم؟ آیا کارگزاران نمی‌دانند اکنون بعد از گذشت 20 سال، هنوز زیرساخت‌های اولیه مناطق آزاد ایجاد نشده‌است؟ آیا داشتن بیابان وسیع برای ایجاد مناطق آزاد کافیست؟
آیا می‌دانید کشورهایی که دارای تجارت جهانی بالایی هستند، تعداد مناطق آزاد کمتری نسبت به کشورما دارند؟
اینک چند سئوال اساسی از مسئولین:
آیا مسئولین از قاچاق کالا و ارز از این مناطق نا مطلع‌اند؟ آیا ایشان از کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی (که مجموعا مبلغ اندکی است) طی این 20 سال در مناطق آزاد آگاهی ندارند؟ آیا نمایندگان مجلس پای درد دل دارندگان واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل مناطق (که هنوز به تولید ایمان دارند و سرمایه خود را به سمت واردات کالای چینی از طریق مناطق نبرده‌اند)، نشسته‌اند؟ آیا تصمیم‌گیران از مفاسد موجود در مناطق آزاد که اخیرا یکی از بزرگترین تخلفات در منطقه آزاد اروند کشف شد، بی‌اطلاعند؟ آیا دولتی‌ها از حیاط خلوت سیاسی به نام مناطق آزاد اطلاعی ندارند؟
کدام مسئول می‌تواند اداعا کند که یکی از مناطق آزاد فعلی به یکی از اهداف 9 گانه (تسريع در انجام امور زيربنايي، عمران و آباداني، رشد و توسعه اقتصادي، سرمايه‌گذاري و افزايش درآمد عمومي، ايجاد اشتغال‌سالم و مولد، تنظيم بازار كار و كالا، حضور فعال در بازارهاي جهاني و منطقه‌اي، توليد و صادرات كالاهاي صنعتي و تبديلي و ارائه خدمات عمومي) مدنظر قانون رسیده است؟
آیا مسئولین با سرکشی به اطراف و حاشیه این مناطق، چهره فقر و بیکاری را به وضوح ندیده‌اند؟
مناطق آزادی که صرفا هزینه زمین‌های اطراف را بالا بردند و در ازای آن کار و تولید را رونق ندادند، حسرتی را بر دل جوانانی نشاند که با دست خالی و درآمد اندک نمی‌تواند در منطقه زادگاه خود و اجدادشان ملک یا زمین بخرد.
لذا چه خیری در این پدیده شر ملاحظه شده است که مسئولین دولت و مجلس دست‌پاچه به تصویب و گسترش آن اقدام می‌کنند. به نمایندگان هشدار داده می‌شود که مناطق آزاد مانند دانشگاه آزاد نیست که با تاسیس در حوزه انتخابی خود، جامعه را به سوی مدرک گرایی با اعطای مدارک سطحی سوق دهید، با این اقدام، حقیقتا اقتصاد ایران را تحت تاثیر عوارض سوء قرار می‌دهید.
به مسئولین دولت هم هشدار داده می‌شود با گسترش این مناطق، سال‌ها باید در تکاپوی تامین بودجه باشد و در بهترین حالت، با گسترش واردات از طریق این مناطق بتوانند دخل و خرج خود را همسان نموده که این خود، آغاز تعطیلی تولید، افزایش رانت و فساد است.
لذا به نظر می‌رسد "اقتصاد مقاومتی" صرفا اسم رمزی است که برخی مسئولین جهت ماله کشیدن بر تصمیمات غیرکارشناسی خود از آن استفاده می‌کنند و در نهان بر ریشه آن تیشه می‌زنند.
حال امیدواریم این پیام به گوش مسئولین رسد تا حجت تمام گردد؛ اگر بنا به خدمت است، راه را انتخاب کنند و اگر بنا به منفعت شخص و منطقه است، بیراهه را بپیمایند.
والسلام علی من‌التبع‌الهدی
 


برچسب ها: مناطق آزاد


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه