2018 December 17 - دوشنبه 26 آذر 1397

بالارفتن تعرفه خودرو راهی برای فروش محصولات داخلی یا رضایت دلالان/واردات خودرو تدبیر و امید بیشتری می طلبد
کد خبر: ٦٨٢٨٤ تاریخ انتشار: ٢٥ شهریور ١٣٩٤ - ١١:٢٦
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
بالارفتن تعرفه خودرو راهی برای فروش محصولات داخلی یا رضایت دلالان/واردات خودرو تدبیر و امید بیشتری می طلبد

تصمیم دولت برای برخی وارد کننده خودروی های خارجی بسیار خوب بوده زیرا با عنایت به بالا رفتن تعرفه ، خودروهای که می خواهد از گمرک ترخیص شود دچار افزایش قیمت شده و...

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز:سلمان امیری: کشورمان هم اکنون عضو سازمان تجارت جهانی نیست و به همین علت با فراق بال به تصمیمات مدیریتی در خصوص محدودیت های تجارتی، همچون ممنوعیت صادرات و واردات برخی کالاها و یا اخذ تعرفه های سنگین گمرکی بر برخی کالاها و محصولات می پردازد.

 در صنعت خودرو کمی  این اعمال قانون شدید تر است  و سال‌هاست که این قوانینی وضع شده ، بیشتر صنعت خودروی داخل را به روزمرگی عادت داده است با توجه به اینکه اکنون نزدیک به پنج دهه از عمر صنعت خودروسازی در کشور می گذرد اما نارضایتی از این صنعت در جامعه به علت کیفیت پایین و قیمت بالای آن زیاد است . و بسیاری از مردم برای آنکه خودروی با کیفیت داشته باشند ، تمایل به خرید خودروهای خارجی نشان داده اند .

اما متأسفانه تصمیمات مدیریتی در خصوص  قوانینی گمرکی باعث سردرگمی مشتریان و سود برای برخی دیگر شده ، با توجه به رکود اقتصادی در کشور و عدم استقبال  به خرید خودرو در سال جدید که باعث شد بسیاری از خودرو های داخلی و خارجی با افت محسوس قیمت مواجه شوند و تولید کنندگان داخلی بسته های تشویقی را برای ترغیب مشتریان مطرح کردند که این تصمیات نیز تنوانست برای آنها راه گشا باشد اما هرچه در صنعت خودروی داخل سری کاری وجود دارد و خودروی 93 با خودروی 94 زیاد تفاوتی نمی کند در نمونه خارجی این تفاوت بسیار دیده می شود و برای همین متشریان سعی در خرید آخرین مدل و آپشن های آن برند خاص را دارند. با رکودی که ذکر شد و حجم بالای واردات خودرو ، این مسئله برای فروشندگان و واردکنندگان این صنف ضرر محسوب می شود.
 
 

با عنایت به موارد فوق ، خبر افزایش تعرفه خودروهای واراداتی چند روزی است که شنیده می شود البته این بالا و پایین آوردن تعرفه خودروهای واراداتی امر جدیدی نیست اما در این برهه خاص ، که بی میلی بازار به تولید خودروهای داخلی بی سابقه است  و این تصمیم اینگونه در وهله اول به نظر می رسد؛ که دولت با توجه به عدم استقبال از خرید محصولات داخلی به این فکر افتاده تا از صنعت داخل حمایت و باعث شکوفایی صنعت داخل و عدم بیکاری کارگران شاغل در این کارخانجات و همچنین در الویت بعدی ، اشتغال زایی گردد که این تصمیم بسیار امیدوار کننده و در جهت اقتصاد مقاومتی می باشد و همچنین  می دانیم که دولت با قرار دادن تعرفه بیشتر بر واردات می تواند سود بیشتری از افزایش تعرفه ببرد و کمی از کمبودهای مالی اش را پوشش دهد.
 

اما برخی اعتقاد دارند که این تصمیم دولت برای برخی وارد کننده خودروی های خارجی بسیار خوب بوده زیرا با عنایت به بالا رفتن تعرفه ، خودروهای که از گمرک ترخیص می شود با نرخ جدید گمرکی ، دچار افزایش قیمت شده و با توجه به رکود بازار شاهد کم شدن وارادات خودرو می شویم که این امر سبب گرانی خودورهایی است که ماه ها در انبار واردکنندگان موجود است ، می شود  و همچنین مردم به علت گران تر نشدن خودرو بیشتر ترغیب به خرید می شوند و نکته دیگر اینکه فروشندگان اگر خودروهایشان را نیز گران نکنند موفق به فروش محصولی از برند خاص شده اند که از چند ماه آینده آن برند خاص ، خودرویی با آپشن بالاتر به بازار روانه می کند.

حال بهتر نیست که مدیران تصمیم ساز این صنعت ، با راهکار های مدیریتی و پایدار در راستای اقتصاد مقاومتی ، تکلیف مردم را روشن کنند اگر قرار است تعرفه ارزان و یا گران شود از مدت ها قبل اعلام و تصمیمی بلند مدت گرفته شود تا دلالان و افرادی که دارای رانت های خاص هستند از این تصمیمات سوء استفاده نکنند.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه