2019 January 20 - يکشنبه 30 دي 1397

دولت جلوی ورود کالاهایی را که در شرایط تحریم به تولید داخل ضربه می زند و خلاف اقتصاد مقاومتی است باید بگیرد
کد خبر: ٦١٩٤٣ تاریخ انتشار: ١٧ خرداد ١٣٩٤ - ١٥:٥١
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
دکتر طبیب زاده در گفتگو با صابرنیوز؛
دولت جلوی ورود کالاهایی را که در شرایط تحریم به تولید داخل ضربه می زند و خلاف اقتصاد مقاومتی است باید بگیرد

بالارفتن تعرفه های بازرگانی یکی از اهرم هایی است که دولت در اختیار دارد تا...

گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز: موضوع اقتصاد مقاومتی مبحثی است که مقام معظم رهبری در سخنرانی های مختلف شان به این مهم اشاراتی داشه اند برای این مهم خبرنگار حوزه صنعت و اقتصاد صابرنیوز با خانم طبیب زاده گفتگو یی انجام داده است که به قرار زیر می باشد؛

صابرنیوز :با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی ٰ مجلس چه اقداماتی انجام داده است؟
مجلس در این رابطه کمیته ای را مشخص کرد که در رابطه با اقتصاد مقاومتی قوانین را مشخص کند و خلأ های قانونی را مشخص کنند و در واقع بررسی کنند که چه مسائلی باعث پیشبرد اقتصاد مقاومتی می شود، چه خلأهایی برای پیشبرد این موضوع در قانون وجود دارد و چه مسائلی ممکن است این حرکت اقتصاد را به سمت اقتصاد مقاومتی کُند کند. مجلس در این رابطه کارهایی که باید در رابطه با اصلاح قوانین انجام می داد در کمیته مشخص خودش انجام داده است.

صابرنیوز: چه قوانینی تصویب شده و  اجرا شده است؟

لایحه ای که در ارتباط با رفع موانع تولید مطرح شد واصلاحاتی که روی آن در مجلس صورت گرفت عملا موانعی که درارتباط با حل مشکلات تولیدی بود و بهبود کسب و کار قدمی است به سمت اقتصاد مقاومتی . وقتی شرایط کسب وکار شرایط بهتری باشد، موانع تولید برداشته شود و به تولید داخلی اتکاء شود رشد تولید می تواند به اقتصاد مقاومتی کمک کند و اتکا به تولید داخلی را در مقابل واردات قرار دهد. هرچه تولیدات داخلی افزایش یابد و به تولیدکنندگان داخلی کمک شود در واقع موانع کسب و کار برداشته شود از واردات بی رویه جلوگیری می کند.

صابرنیوز: آیا دولت بودجه ای را به اقتصاد مقاومتی و کمک به تولیدکنندگان اختصاص داده است؟

بله، در بودجه های سنواتی دولت پیشنهاداتی می کند و مجلس هم در حد مقدورات اقتصاد کشور برای رفع موانع تولید بودجه های سنواتی مبالغی را برای کمک به راه اندازی تولیدات داخلی در نظر می گیرد.
اکنون در بودجه  سال 94 هم این اقدام صورت گرفته  در ارتباط با حمایت از شرکت های دانش بنیان،تغییر کارآمدی اقتصاد در این زمینه یعنی تجاری کردن علم که کمک به شرکت های دانش بنیان است. مثلا حمایت از شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی که باز خودش یکی از اقدامات مهم و مؤثر دررشد کشاورزی است، گسترش بهره برداری از معادن و کمک به معدن کاران و افرادی که در عرصه معدن فعالیت می کنند و در رابطه با رشد کسب وکار کوچک خانگی و.. همه اینها مواردی است که از بودجه های سنواتی برای هر کدام بودجه ای در نظر گرفته شده است.

صابرنیوز: واردات بی رویه به تولید داخلی ضربه های فراوان می زند. برای این موارد چه تصمیماتی گرفته شده است؟

براساس قوانین پایه جلوی واردات را نمی توان گرفت مگر واردات اقلام خاصی که در قانون مشخص شده است که واردات آن کلا مغایرت های فقهی داشته باشد و از نظر شرعی اشکالاتی را ایجاد بکند و یا قوانین جمهوری اسلامی با واردات آن کالا مغایرت های شرعی داشته باشد ولی دست دولت کاملا باز است و چارچوب های خاصی را برای واردات دارد . دولت مصوباتی دارد که براساس این مصوبات می تواند جلوی ورود کالاهایی را که  به اقتصاد کشور در شرایط تحریم لطمه وارد می کند بگیرد.
براساس همین قانون بود که در دولت قبل ورود برخی از کالاها به عنوان اقلام ده گانه کالایی، مصوبه ای تصویب شد که به کالاها شاخص های ده گانه دادند و براساس آن ورود برخی کالاها را ممنوع کردند. این هم براساس مجوزهایی بود که دولت دراختیار داشت.

بنابراین دولت می تواند جلوی ورود کالاهایی را که به خصوص در شرایط تحریم به تولید داخل ضربه می زند و خلاف اقتصاد مقاومتی است را بگیرد یا با اهرم های خاصی که در اختیار دارد مثلا با افزایش تعرفه واردات کالاٰ وقتی تعرفه ورود کالا برای وارد کننده گران تمام شود تعرفه ورودی در گمرک خیلی بالا باشدآن کالا را وارد نمی کند.
 بالارفتن تعرفه های بازرگانی یکی از اهرم هایی است که دولت در اختیار دارد تا بازار واردات را کنترل کند و احتیاج به قانون جدیدی ندارد. می تواند این کنترل را انجام دهد. وقتی برنج در داخل تولید می شود و تولید کننده کشاورز داخلی برای فروش تولیدات خودش دچار مشکل است دولت می تواند با اختیاراتی که دارد تعرفه بالایی را برای واردات برنج خارجی در نظر بگیرد که دیگر وراد کردن برنج خارجی به صرف وارد کننده نباشد. این نمونه ای ازاهرم هایی که که دولت می تواند از آن به نفع فروش تولیدات داخلی در بازار استفاده کند. این ها سیاست هایی است که دولت خودش باید بازار را تنظیم کند و مجوزهای قانونی اش را هم دارد و می تواند جلوی واردات بی رویه کالاهای خارجی را بگیرد.

صابرنیوز: این افزایش تعرفه های واردات باعت افزایش قاچاق نمی شود؟!

این بحث دیگری است. برای قاچاق مبادی ورود را باید کنترل کرد. این دو ارتباطی باهم ندارند. در بسیاری از کشورها تعرفه ها را افزایش می دهند و قاچاق هم صورت نمی گیرد برای اینکه مرزهایشان را کنترل می کنند. افزایش تعرفه ورود مجوز قاچاق نیست. کالاها از گمرک عبور می کند گمرک باید  کنترل روی مبادی ورود کالاها داشته باشد و جلوی قاچاق را بگیرد. این دلیل نمی شود که ما ورودی ها را بع درستی کنترل نکنیم و بعد هم انتظار داشته باشیم که در داخل کالای قاچاق وجود نداشته باشد. این راه حل دارد و باید براساس راه حل عمل شود.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه