2018 December 13 - پنج شنبه 22 آذر 1397

بحران مالی بعدی؛ سال 2016
کد خبر: ٥٧٥١٤ تاریخ انتشار: ٠٣ اسفند ١٣٩٣ - ١٦:٠٠
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
تبعات ادامه سیاست های فدرال رزرو
بحران مالی بعدی؛ سال 2016

پاول فارل، عقیده جرمی گرنتام (استراتژیست سرمایه گذاری) را به اشتراک میگذارد که میگوید: احتمال دارد در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایالات متحده آمریکا، صنایع داوجونز دچار نزول شوند.

نویسنده: پاول فارل

مترجم: علی آقاپور

 

گروه اقتصادی صابرنیوز؛ از هم اکنون میتوانید زمان بحران مالی بعدی را در تقویمتان ثبت کنید

شما هشدارهای سقوط را خواهید شنید ولی ذهنتان آن را باور نخواهد کرد.
پاول فارل، عقیده جرمی گرنتام (استراتژیست سرمایه گذاری) را به اشتراک میگذارد که میگوید: احتمال دارد در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایالات متحده آمریکا، صنایع داوجونز دچار نزول شوند.

شما چندین و چند بار خواهید شنید که سقوط نزدیک است. ولی واکنشی نشان نمی دهید و به موقع کاری انجام نخواهید داد. مانند سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸، رهبران ما در واشینگتون و وال استریت تمام هشدارها را خواهند شنید اما آنها هم مانع سقوط نخواهند شد.

چرا آنها واکنشی نشان نخواهند داد؟ چون آنها باعث این موضوع هستند و در حال راه اندازی سقوط بعدی می باشند.
مغز آنها طوری طراحی نشده که از این سقوط جلوگیری کنند، آنها فقط برنامه ریزی شده اند که این مساله را بچینند، سپس همه چیز را تصفیه کنند و دوباره پردازندگان مالیات را به عنوان پشتوانه ی کمک های مالی به حال خود رها خواهند کرد.

به همین خاطر ذهنمان، ما را درمانده خواهد کرد. این مساله از بالا شروع خواهد شد، توسط رهبرانی چون جانت یلن رییس فدرال رزرو.-که آلن گرینسپن جدید آمریکا خوانده میشود. شخصی که به او ۱۸ سال به عنوال ريیس فدرال رزرو اعتماد کردیم و او هم به بانک های بزرگ و سیستم مضحکشان (که توسط نائومی کلاین دکترین شوک نامیده شد) اعتماد کرد-بله گرینسپن وضع اقتصادی مردم را خراب کرد. اکنون نوبت یلن است و او این کار را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

کتاب عصر تلاطم گرینسپن را به یاد می آورید؟ پس از بحران مالی، او حتی در کنگره اقرار کرد که تا زمانی که خیلی دیر شده بود، متوجه نشده چه اتفاقی افتاده است. بازار سهام ۱۰ تریلیون دلار را از دست داد. اما گرینسپن ۱۰ میلیون دلار بابت کتابی که بر مسائل سر پوش میگذارد (و درخصوص دستمزد ۲۵۰،۰۰۰ دلاری وی از یک سخنرانی چیزی نمیگوید) به جیب زد.

ذهن رهبران آمریکا با ایدئولوژی کار میکند و نه چیز دیگر
آیا گرینسپن بی تقصیر بود؟ نه به هیچ وجه. او دقیقا میدانست که در حال انجام دادن چه کاری است. برای ۱۸ سال دردناک، او مرید وفادار آین رند بود که الهام بخش مسئولان اقتصادی دولت ریگان هم شد.

گرینسپن تنها کسی نبود که متوجه اوضاع نشد. شما نمیتوانید به خاطر مسائل اقتصادی به رهبران سیاسی اعتماد کنید، زیرا ذهن آنها برنامه ریزی شده و عاجز از خود آزمایی است.
هانک پاولسون (وزیر خزانه داری اسبق)، نه فقط به خاطر عدم آگاهی بخشی عمومی در خصوص حقایق تلخی که میدانست اشتباه کرد، که در سال ۲۰۰۶ هم آمریکا را گمراه کرد. او در مصاحبه با مجله fortune گفت که ''آن دوران قدرتمندترین اقتصاد تمام عمرم'' بود.

چیزی که گرینسپن متوجه شد این بود که بانکداران آمریکا عاشق شانه اطلس و طرز فکر خالص، غیر قابل کنترل و غیر قابل تنظیم لسه فر بودند. بله این برای جی پی مورگان نتیجه بخش بود ولی برای مردم آمریکا خیر. طرز فکر گرینسپن باعث خرابی اقتصاد و در نهایت هزینه ۱۰ تریلیون دلاری برای سرمایه گذاران، بازنشستگان و مالیات دهنده ها در سال ۲۰۰۸ شد.

گرینسپن جدید
امروز رییس جدید فدرال رزرو در حال پیروی کردن گام به گام از افکار گرینسپن است. وی با دنبال کردن همان راهکار آین رند که باعث از بین رفتن ۱۰ تریلیون دلار پول مردم شد، واسطه شده که ۹۰٪ سپرده های شهروندان آمریکا توسط پنج بانک بزرگ کنترل شود. آنها(بانکدارها) صدها میلیون دلار را صرف لابی کردن و کمک مالی به کمپین های انتخاباتی میکنند تا از سرمایه داری خاص خود محافظت کنند و آن را گسترش دهند.

با لایحه بودجه اخیر، دست بانک های بزرگ بازتر از چیزی شد که حتی خودشان میخواستند. تعویق قانون ولکر که میتواند به طور موثری باعث نابودی اش شود و بدتر، عقبگرد مقررات داد-فرانک که از مالیات دهنده ها علیه قمار وحشتناک با پول سپرده گذاران در دنیای سایه افکن کازینوهای مشتقاتی حمایت میکرد.

فدرال رزرو، بانک ها و سیاستمداران؛ اتحاد بر یک اعتقاد گمراه
مانند این است که ما به سال ۱۹۹۹ بازگشته ایم. هنگامی که بانک ها کنگره را وادار به لغو قانون گلس-استیگال کردند، که برای ۸۰ سال با جدا کردن بانکداری خرد و سرمایه گذاری از اقتصاد مردمی محافظت نمود. اکنون بانک ها به سفته بازی و قمار خود بازگشته اند که منجر به بی پناه شدن اقتصاد از ریسک های بزرگ میشود. همانند آنچه در بحران سال ۱۹۲۹ اتفاق افتاد.

همانطور که دیوید ویدنر (دیدبان بازار) گفت، به نظر می آید جانت یلن فراموش کرده که بانک ها باعث بحران های بزرگ مالی بوده اند. آن دوران جهنمی که توسط بیر استیرنز، لمن برادرز، کانتری واید، ای آی جی، مریل، فردی، سالی و دیگر مصیبت ها بوجود آمد. اکنون یلن، بانک های عظیم ما و شرکت های توطئه گر اغلب جمهوری خواه، دام بزرگ دیگری پهن کرده اند. یک دام بسیار بزرگ.

آنگونه که استفان روچ، مدیر سابق مورگان استنلی آسیا نوشت: ''فدرال رزرو در دوران جانت یلن در مسیری آشنا و البته بسیار خطرناک قرار گرفته است.
فدرال رزرو، غرق شده در انکار اشتباهات گذشته، با سیاست انبساطی در حال دنبال کردن همان روشی است که به مرحله آماده سازی بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ کمک کرد.''
وی در پایان می افزاید: ''عواقب آن به طور مشابه، میتواند فاجعه بار باشد.''

بحران بعدی زمان بندی شده است
موعد بحران بعدی در سال ۲۰۱۶، نزدیک انتخابات ریاست جمهوری است. چرا؟
ذهن جانت یلن در همان کوته بینی سرمایه داری خاص این تفکر به دام افتاده است که گرینسپن را ۱۸ سال کور کرده بود.
مجبور به اقرار شدن وی در کنگره ''که متوجه اوضاع نشدم تا زمانی که خیلی دیر شده بود'' پس از نابودی ۱۰ تریلیون دلار بازار یک واقعیت بود. همین شرایط برای یلن اتفاق خواهد افتاد.

این اتفاق دوباره خواهد افتاد. سقوطی بزرگتر از سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸. گمان میکنید که شوخی میکنم؟
بر روی در خطر بودن شما شرط میبندم.
جرمی گرنتام پیش بینی میکند که ''حدودا در زمان انتخابات ریاست جمهوری، حباب بازار خواهد ترکید. همان حباب هایی که همیشه اتفاق می افتد و به ارزش ذاتی خود باز میگرد. حدود نصف نقطه اوجش یا بدتر.''
میتوان آن را با سقوط داوجونز -که برای دومین بار بالای ۱۸ هزار واحد بسته شد- به حدود ۱۰ هزار واحد ترجمه کرد.

داوجونز به ده هزار واحد باز خواهد گشت؟ غیر قابل تصور است. بدون هیچ تعجبی مغز ما سوت میکشد. در عوض ما ترجیح میدهیم که صحبت های خوب و شادی داشته باشیم مثل اینکه تا آن زمان ما از وال استریت خارج خواهیم شد.
ما به انکار واقعیت ادامه خواهیم داد… تا اینکه دیگر خیلی دیر شده است و ۱۰ تریلیون دلار دیگر در کتاب ها ثبت خواهد شد.

 

منبع:  marketwatch.com

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه