جاسوس ۵۳۰ میلیون دلاری سوار هواپیما شد
کد خبر: ١٦٤٠٤٣ تاریخ انتشار: ٢٥ اسفند ١٤٠٠ - ١٦:٤٥
صفحه نخست » آخرین اخبار
جاسوس ۵۳۰ میلیون دلاری سوار هواپیما شد

«نازنین زاغری»که به جرم جاسوسی برای انگلیس در ایران دستگیر شده بود، با پایان دوره محکومیت ۵ ساله خود و در ازای آزادسازی ۵۳۰ میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران و آزادی یک ایرانی به تیم انگلیسی تحویل داده و به همراه آنان سوار هواپیما به‌منظور پرواز به سمت انگلستان شد.

به گزارش صابرنیوز، «نازنین زاغری»که در پوشش خبرنگار برای انگلیس در ایران جاسوسی می کرد و به همین جرم دستگیر شده بود، با پایان دوره محکومیت ۵ ساله خود و در ازای آزادسازی ۵۳۰ میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران و آزادی یک ایرانی با گذراندن تشریفات اداری به تیم انگلیسی تحویل داده شد.
دستگیری زاغری در سال ۹۵ موجب دستگیری ۵۰ نفر از عوامل جاسوس انگلیس در ایران شده بود. کار این سر شبکه جاسوسی آموزش جاسوس بود لذا در پی دستگیری این فرد چندین شبکه جاسوسی متلاشی‌شده و اسناد بسیار مهمی از نقش انگلیس در جاسوسی در دیگر کشورها در اختیار ایران قرار گرفته است.

نازنین زاغری مسئول شبکه‌‌‌سازی MI6 و وزارت خارجه انگلیس در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا بود که در شبکه سازی‌های جاسوسی تحت پوشش خبرنگار و شکل دهی به انقلاب های رنگی در برخی کشورها نقش فعالی داشته است.

بر اساس اطلاعات فنی زاغری به دست آمده، وی مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم 15 پروژه در کشورهای لبنان مراکش، مصر، یمن، اوکراین، گرجستان و... را برعهده داشته است.

هرچند که انگلیس از زمان دستگیری این فرد درخواست مبادله داشته است اما ایران‌، زمین بازی و نحوه برگشت نازنین زاغری را مشخص کرد که این قدرت دیپلماسی ایران را نشان می‌دهد.

در دو پروژه مربوط به ایران وی مسئولیت آموزش و بکارگیری جاسوسان را، تحت پوشش خبرنگار برعهده داشته و در این دوره‌ها مطالبی از جمله نحوه جمع آوری و خروج امن اطلاعات و حتی برنامه های پیش بینی شده در زمان دستگیری احتمالی و انتقال امن اطلاعات آموزش داده می شد.

البته «بی‌بی‌سی» در زمانی که زاغری دستگیر شد عنوان کرد که این جاسوس دستگیر شده هیچ ارتباطی با موسسه «بی‌بی‌سی» ندارد که در همان زمان بلافاصله رسانه های ایران فیش‌ها و قرارداد زاغری با «بی‌بی‌سی» را منتشر کردند و این یک رسوایی برای «بی‌بی‌سی» شبکه ملکه انگلیس بود.
«انوشه آشوری» هم یکی دیگر از جاسوسانی بود که به همراه زاغری آزاد شد. آشوری فرد دو تابعیتی و دارای تابعیت انگلیس است که به سرویس جاسوسی موساد متصل شده بود. وی امکانات فراوانی موساد گرفته بود و اطلاعات زیادی را اشخاص کشور ما به این سرویس منتقل می‌کرد. این فرد به ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی، ۲ سال حبس بابت تحصیل نامشروع و استرداد ۳۳ هزار یورو که از وی کشف شده به نفع جمهوری اسلامی محکوم شده بود.

نازنین زاغری جاسوس ۵۳۰ میلیون دلاری پس از تبادل و انجام تشریفات، آماده پرواز به سمت انگلستان است، اما آن چیزی که نباید از آن گذشت تلاشی است که سربازان گمنام امام زمان در اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای افشای فعالیت‌های جاسوسی و دستگیری افرادی همچون زاغری دارند؛ افرادی که با پوشش‌های مختلف برای جاسوسی به کشورمان می آیند.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه