آغاز حضور اطلاعاتی و جنگ الکترونیک آمریکا در عراق
کد خبر: ١٦٣٦٩٩ تاریخ انتشار: ٢٠ دي ١٤٠٠ - ١٤:٥١
صفحه نخست » آخرین اخبار
در شبکه افق مطرح شد:
آغاز حضور اطلاعاتی و جنگ الکترونیک آمریکا در عراق

سید یاسر قزوینی معتقد است که آمریکا قصد دارد تا با محدود کردن حضور فیزیکی خود در این کشور، حضور اطلاعاتی و جنگ الکترونیک را افزایش دهد.


 به گزارش صابرنیوز به نقل از روابط عمومی برنامه، جدیدترین قسمت برنامه «نقش جهان»، با موضوع «خروج آمریکا از منطقه» و با اجرای مهدی خانعلی¬زاده به رو آنتن شبکه افق رفت.
در برنامه شب گذشته پیرامون موضوع ذکر شده، گفت و گویی با سید یاسر قزوینی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل عراق صورت گرفت.
ترس از ظهور صدامی دیگر در عراق
سید یاسر قزوینی کارشناس مسایل عراق در ابتدای سخنان خود گفت: در حال حاضر همه گروه‌های پارلمان عراق به دنبال گرفتن امضاء هستند تا به حزب اکبر تبدیل شوند و دولت را تشکیل دهند؛ در هر صورت این پارلمان، نماد عراق امروز است، کشوری با اقوام، مذاهب و احزاب مختلف و متفاوت.
وی افزود: بخشی از این امر مربوط به سیاستی است که آمریکایی‌ها در عراق به جا گذاشته اند و همچنین از ترس ظهور صدامی دیگر، تمرکززدایی عجیب و غریبی در عراق شکل گرفته که در قانون اساسی ریشه دارد.
کارشناس مسائل عراق اظهار کرد: مصطفی الکاظمی سیاستمداری نزدیک به آمریکاست و آمریکایی‌ها هم در استراتژی خود سعی کردند او را جلو بیاورند؛ اما این سیاست امریکایی ها بار دیگر در کشور شکست خورد. او سعی می‌کند به نخست‌وزیری برگردد ولی ترور نافرجامش، نتیجه عکس داشت.
جنبه تبلیغی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از عراق
قزوینی معتقد است: اعلام کاهش نیروهای نظامی آمریکا در عراق، بیشتر جنبه تبلیغی داشت و هم برای دولت الکاظمی و هم برای دولت بایدن سودآور بود؛ زیرا هم مصوبه مجلس عراق وجود داشت و هم آمریکایی‌ها می خواستند که الکاظمی این کار را انجام دهد.
وی همچنین در خصوص نقش آمریکا در ترور شهید سردار سلیمانی اظهار کرد: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، با حضور نظامی آمریکا در عراق همزمان نبود، بلکه با حضور گروه های اطلاعاتی حامی کشور امریکا انجام شد؛ امروز هم آمریکا قصد دارد حضور فیزیکی را در این کشور محدود کند و حضور اطلاعاتی و جنگ الکترونیک را افزایش دهد.
این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به پرسش مجری درباره پیش¬بینی خروج نیروهای آمریکایی از عراق در دولت آینده¬ی این کشور، گفت: با این پارلمان، خروج آمریکا از عراق در اولویت مجلس عراق نخواهد بود؛ اگر دولت توافقی باشد، نخست وزیری ضعیف روی کار می‌آید و نمی‌تواند به خروج آمریکایی‌ها اولویت بدهد و اگر گروه صدر در کنار ائتلاف عزم و تقدم و کردستان دولت تشکیل دهد، باز هم اولویت آنها خروج آمریکا نیست.
انتهای پیام/
 


برچسب ها: شبکه افق


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه