2021 July 25 - يکشنبه 03 مرداد 1400

واکنش آیت‌الله اعرافی به هتک حرمت علامه مصباح: علامه مصباح پشتوانه فکری و تمدنی ماست، باید از وجهه‌اش صیانت کنیم/ با حرف‌های ضعیف نمی توانند به شخصیت آیت‌الله مصباح آسیب بزنند
کد خبر: ١٦٣٢٥٠ تاریخ انتشار: ٢٢ تير ١٤٠٠ - ٠٩:٢٣
صفحه نخست » تیتر یک
واکنش آیت‌الله اعرافی به هتک حرمت علامه مصباح: علامه مصباح پشتوانه فکری و تمدنی ماست، باید از وجهه‌اش صیانت کنیم/ با حرف‌های ضعیف نمی توانند به شخصیت آیت‌الله مصباح آسیب بزنند

مدیرکل حوزه‌های علمیه گفت: همه ما باید از علامه مصباح یزدی این پشتوانه فکری و تمدنی خودمان صیانت کنیم و حرف های ضعیفی که این طرف و آن طرف گفته می شود نیز تاثیری ندارد.

 
 
آیت الله اعرافی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه که در دفتر مدیر حوزه علمیه برگزار شد، با بیان اینکه حوزه جای بررسی، تحلیل و نقد است و دیدگاه های افراد در خیلی از جاها متنوع است گفت: جایگاه بزرگان و مفاخر کشور و دین باید برای نسل امروز بیان شود و از جمله این بزرگان دینی، مرحوم آیت الله مصباح یزدی است.
 
 
 
آیت الله اعرافی در بیان اولین ویژگی مرحوم آیت الله مصباح یزدی گفت: ایشان دارای رویکرد کلان، جامع، تمدنی، راهبردی و نظام مند بودند و همه بزرگان اینگونه نبودند بلکه برخی از بزرگان اینگونه بودند.
 
 
 
وی افزود: ایشان از یک عمق و ظرافت فکری برخوردار بودند و تحلیل گر دقیقی بودند و اصطلاحا مو را از ماست می کشید که این دقت و ظرافت ایشان ناشی از ظریف اندیشی و دقت فوق العاده ایشان بود و نازک ترین مباحث را می شناخت و به سرچشمه بحث می رسید.
 
 
 
امام جمعه قم در تبیین ویژگی بعدی مرحوم آیت الله مصباح یزدی گفت: ویژگی بعدی مرحوم آیت الله مصباح یزدی این بود که ایشان هم نوآور بودند و هم نقاد بودند و به هرجایی وارد می شد حتما چند نکته کلیدی و نو می آوردند.
 
 
 
وی افزود: ایشان به دلیل همان نگاه جامع و کلان فکری که عرض شد، نگاهشان امتداد داشت و این امتداد داشتن تا منظومه فکری از ویژگی های مهم ایشان بود.
 
 
 
آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: ایشان درک خوب و عمیقی از فلسفه های غربی داشت چرا که دنیای غرب منظومه هایی از فلسفه تولید کرده است و ایشان با آن منظومه ها و ریشه ها آشنایی داشت و این آشنایی ساده و سطحی نبود، شهید مطهری هم اینگونه بودند، کاملا با نگاه عمیق آنها را دیده بود و نقد می کرد.
 
 
 
وی با اشاره به شخصیت علمی و جایگاه معرفتی آیت الله مصباح یزدی، آثار علمی عمیق وی را مورد توجه قرار داد و افزود : ایشان به امامین انقلاب ارادت خاصی داشتند و همین امر انگیزه او را برای خدمت به اسلام و حضور موثر در مجامع علمی دو چندان می کرد.
 
 
 
آیت الله اعرافی تعلم و تلمذ در پیشگاه بزرگان علمی قم و نجف چون علامه طباطبایی، شهید بهشتی، شهید مطهری ، آیات عظام بهجت، صدر و نیز همنشینی با بزرگانی همچون آیت الله جوادی آملی و حسن زاده آملی را از نکات مثبت زندگی این عالم فرهیخته برشمرد و افزود: تلمذ و مجالست با بزرگان حوزه قم و نجف در کارنامه علمی او می درخشد و همین امر از او شخصیتی سترگ و فرهیخته ساخته بود و مقبولیت علمی او در حوزه های علمیه و و مجامع دانشگاهی بویژه در حیطه فلسفه، کلام، تعلیم و تربیت ، سیاست و عرصه های مختلف علمی برای همگان پذیرفته شده بود.
 
 
 
مدیرحوزه های علمیه توجه و تسلط مرحوم آیت الله مصباح یزدی به فلسفه و تفسیر را عمیق و کلان دانست و گفت: ایشان در حوزه تفسیر و فلسفه که از علوم مهم و پایه و زیرساخت علوم حوزه است نوآور بودند هم فلسفه کلی و پایه و هم در فلسفه مضاف در تفسیر هم گام های بلندی برداشته بودند.
 
 
 
وی افزود: ایشان نگاه بین المللی داشتند و با جهان بیرون آشنا بودند؛ همچنین ایشان یک شخصیت به تمام معنا اخلاقی، عاطفی و معنوی بودند و ایشان در پرتو اندیشه امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی یک تفکر اجتماعی و سیاسی داشتند و کسانی هم که نقد و نظری دارند جایگاه ایشان را نباید کوچک بشمارند چرا که کشورها به شخصیت هایشان احترام می گذارند و آن شخصیت های بزرگ را پشتوانه تمدنی خودشان می دانند.
 
 
 
آیت الله اعرافی ابراز داشت: مرحوم آیت الله مصباح یزدی دارای یک نگاه عملیاتی، اجرایی و برنامه ریزی بودند و دانشگاه، حوزه و بزرگان ما باید به این مباحث توجه کنند و همه ما باید این پشتوانه فکری و تمدنی خودمان را صیانت کنیم و حرف های ضعیفی که این طرف و آن طرف گفته می شود نیز تاثیری ندارد.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه