2021 June 15 - سه شنبه 25 خرداد 1400

آقای همتی به جای فرافکنی پاسخگو عملکردتان در بانک مرکزی باشید/ مدیریت تان در بانک مرکزی سبب کاهش 178درصدی پول ملی شد/سه سال مدیریت در بانک مرکزی و دریغ از یک نشست خبری
کد خبر: ١٦٣١٤٩ تاریخ انتشار: ١٠ خرداد ١٤٠٠ - ٠٦:٢٨
صفحه نخست » تیتر یک
آقای همتی به جای فرافکنی پاسخگو عملکردتان در بانک مرکزی باشید/ مدیریت تان در بانک مرکزی سبب کاهش 178درصدی پول ملی شد/سه سال مدیریت در بانک مرکزی و دریغ از یک نشست خبری

همتی در روز انتصابش قیمت دلار ۹ هزار تومان بوده و با گذشت ۳۳ماه ازمدیریت وی در بانک مرکزی ، نرخ این ارز حدوداً به ۲۵ هزار تومان رسیده است. این یعنی ۱۷۸ درصد افزایش قیمت دلار یا به بیانی دیگر ۱۷۸ درصد کاهش ارزش پول ملی! اما متاسفانه آقای رئیس همچنان صحبت از بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز در شبکه اجتماعی می کرد .

 
 
همتی رییس برکنار شده بانک مرکزی از زمان انتصابش در بانک مرکزی دستور هیچ نشست خبری صادر نکرد و عمده سوالاتی که خبرنگاران از او می‌پرسند در حاشیه جلسه هیات دولت یا حضورش در مجلس بود . از سوی دیگر اغلب برنامه‌های سازمان تحت مدیریتش نیز توسط صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام اطلاع‌رسانی می شد. همین امر امکان هرگونه نقد در محیط فعالانه با حضور اصحاب رسانه و کارشناسان اقتصادی از او و عملکردش را به زیر صفر رسانده بود .
 
با این حال همتی در زمان تصدی اش که نزدیک به سه سال بود ؛ ماهی چند بار، هر بار وعده جدیدی درباره ثبات و کاهش نرخ ارز می‌دهد؛ بی آن که پاسخ دهد چرا وعده‌های قبلی‌اش محقق نشده است؟
  
همتی در روز انتصابش قیمت دلار ۹ هزار تومان بوده و با گذشت ۳۳ماه ازمدیریت وی در بانک مرکزی ، نرخ این ارز حدوداً به ۲۵ هزار تومان رسیده است. این یعنی ۱۷۸ درصد افزایش قیمت دلار یا به بیانی دیگر ۱۷۸ درصد کاهش ارزش پول ملی! اما متاسفانه آقای رئیس همچنان صحبت از  بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز در شبکه اجتماعی می کرد .
 
۲۵ وعده ارزی طی یکسال؛ که سبب کاهش ارزش پول ملی و به طبع آن کوچک تر شدن سفره مردم شد ، این ماحصل مدیریت آقای همتی در سال گذشته بوده که این وعده های پوپولیستی مشکلات عدیده ای را برای مردم خصوصاً قشر حقوق بگیر جامعه ایجاد کرد.از یکسال گذشه بیشتر کارشناسان همتی را یکی از نامزدهای مورد وثوق دولت در کارزار انتخابات می دانستند و علت این پیش بینی ها وعده های غیر کارشناسی بود که او در رسانه مطرح می کرد.
 
همتی اکنون نامزد ریاست جمهوری است کسی در یک سال ۲۵ وعده به مردم داد ولی متاسفانه به هیچ کدام آنها نیز نتوانست جامع عمل بپوشاند اکنون در قامت یک منتقد شرایط موجود برآمده و خودش را منجی وضع فعلی به اذهان عمومی معرفی می کند.اما ایشان به علت سبقه رسانه ایی که در کارنامه کاریش وجود دارد ؛ به جای پاسخ به عملکرد ضعیفش در بانک مرکزی توپ را در زمین رقبای انتخاباتی انداخته و با بازی رسانه ای سعی در فرافکنی و انحراف افکار عمومی دارد تا  توجهات از اشتباهات مدیریتیش در بانک مرکزی دور شود. 
 
 
تمام وعده های همتی در سال 99 
 
 
۲۹ اردیبهشت ۹۹: ثبات به بازارها بازخواهد گشت.
 
۱۰ خرداد۹۹: روند تامین ارز به حالت عادی برمی گردد.
 
۲ تیر۹۹: نوسانات اخیر نرخ ارز موقتی و کوتاه مدت است، اگر ماندگار باشد در بازار دخالت می کنیم.
 
۷ تیر۹۹: ارزپاشی با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است. تکانه اخیر موقتی و در حال گذار است. بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی، حرکت بازار ارز را رصد می کند.
 
۲۹تیر۹۹: با اقدامات در دست اجرا، به تدریج و در روزهای آینده بازار ارز به آرامش خواهد رسید.
 
۱۷ مرداد۹۹: اگر بتوانیم همین امروز و فردا قیمت ارز را پایین خواهیم آورد و به مردم نشان خواهیم داد که دولت هیچ وقت به دنبال گران کردن ارز برای تامین کسری بودجه نبوده است.
 
۲۴ مرداد۹۹: با سیاست های اتخاذ شده، قیمت ارز متعادل می شود.
 
۱۹ شهریور۹۹: بانک مرکزی با حضور پرقدرت در بازار پول و ارز، تمام تلاش خود را برای تعادل بازار به کار خواهد بست.
 
۲۶ شهریور ۹۹: نرخ‌های ارز در بازار، نرخ‌های اقتصادی نیستند و دوام نخواهند داشت. امیدوارم مردم عزیز دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.
 
۳۰ شهریور۹۹: گشایش‌های ارزی در راه است.
 
۱۱مهر ۹۹: دلایل افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر را به موقع خود توضیح می دهم. مردم عزیز مطمئن باشند این بانک به تلاش خود برای ثبات‌ سازی بیشتر در بازار‌ها ادامه خواهد داد.
 
۲۸ مهر ۹۹: انشاء‌الله نرخ ارز نیز کنترل می‌شود و شرایط بازار در خصوص نرخ ارز مثبت‌تر شده است
 
۱۱آبان ۹۹: طی روز‌های آینده روند کاهشی ادامه خواهد یافت و بازار ارز به سمت ثبات خواهد رفت.
 
۱۹ آبان ۹۹: ریسک بازار ارز بسیار بالاست. با چشم‌انداز رفع موانع، اثر متغیرهای غیراقتصادی بر قیمت ارز، تقلیل یافته و نرخ مبتنی بر عوامل پایه‌ای اقتصاد خواهد شد.
 
۲۱ آبان ۹۹: با افزایش همکاری شبکه بانکی و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی، تراکنش‌های غیرمجاز بانکی شناسایی و از آن‌ها جلوگیری شود که با این اقدام بخش زیادی التهابات بازار ارز نیز کنترل می‌شود.
 
۲۶ آبان ۹۹: خوشبختانه نرخ ارز در روزهای گذشته کاهنده بوده و با توجه به انتظارات مثبت ایجاد شده در خصوص رشد اقتصادی، این روند با ثبات تداوم خواهد داشت و تعادل و آرامش در بازار برقرار خواهد بود.
 
۹ آذر ۹۹: بانک مرکزی ضمن انجام اقدامات جدی برای ایجاد تعادل در بازار ارز از کلیه ابزارهای پولی در نیل به تورم هدف گذاری شده استفاده خواهد کرد.
 
۱۸ آذر ۹۹: شرایط بازار ارز خوب و در مسیر بهتر شدن هم قرار دارد و انتظارات تورمی کاهنده و گویای بازار با آرامش بیشتر است.
 
۲۸ آذر ۹۹: نرخ ارز بایستی باتوجه به شرایط اقتصاد کلان کشور، ازجمله روند ارزش صادرات نفتی و غیرنفتی، تراز خارجی و جلوگیری ازهدررفت منابع ارزی کشور سامان گیرد.
 
۲۶ دی ۹۹: انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت بکند. با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو، امکان مدیریت مؤثرتر در بازار ارز فراهم می‌شود.
 
۱ بهمن ( در حاشیه جلسه هیئت دولت)۹۹: بازار ارز روند خوبی دارد و بهتر هم می‌شود. عوامل بنیادی نرخ ارز را تعیین می‌کنند. روند مثبت است و به نفع مردم.
 
۱ بهمن( شبکه افق) ۹۹: اکنون مسیری را طی می‌کنیم که درآمدهای ارزی بیشتر شده است و من مطمئن هستم که فشار بر مردم کمتر می‌شود.
 
۱۲ بهمن ۹۹: رئیس کل بانک مرکزی گفت: به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم اما انتظارات نرخ ارز تعدیل خواهد شد و به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد.
 
۸اسفند ۹۹: در مرحله اول یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران به صورت نقدی به حساب بانک‌های ایرانی واریز می‌شود. وضعیت ارز هم خوب خواهد شد.
 
۱۹ اسفند ۹۹: نرخ‌های کنونی ارز در بازار نیز ناشی از عدم اطمینان و انتظارات است و چنین نخواهد ماند. در حال حاضر نیز اگر منابع ارزی خود بانک در دسترس باشد توان کاهش قیمت و ثبات بیشتر بازار ارز را داریم.
 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه