سازوکار تحویل نفت خام باید مشخص شود/ نباید خارجی‌ها بر نفت ما مسلط شوند
کد خبر: ١٦٢٥٢٤ تاریخ انتشار: ٠٢ آذر ١٣٩٩ - ١٠:٥٩
صفحه نخست » مطالب وسط
نادران در صحن مجلس:
سازوکار تحویل نفت خام باید مشخص شود/ نباید خارجی‌ها بر نفت ما مسلط شوند

نماینده مردم تهران درمجلس گفت:۴۰ سال است که اجازه نمی‌دهیم خارجی‌ها بر نفت کشورمان مسلط شوند و براین اساس در جریان اصلاح ساختار بودجه هم باید دقت کنیم تا خریداران خارجی بر نفت ما مسلط نشوند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح «احکام اصلاح ساختار بودجه» پیشنهاداتی را مطرح کردند.
 
الیاس نادران در جریان بررسی این طرح طی اخطار قانون اساسی، گفت: در بند ۴ ماده واحده طرح احکام اصلاح ساختار بودجه آمده است که تحویل خوراک از جمله نفت خام و میعانات گازی به اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده با سازوکار ضمانت بانکی، اعتبار اسنادی و تسویه آن حداکثر ظرف یک ماه از زمان تحویل انجام شود. این در حالی است که ما در قوانین سالیانه بودجه سازوکار تحویل خوراک گاز برای پتروشیمی‌ها را مشخص کرده ایم.
 
وی بیان کرد: ممکن است نفت خام را حتی سر چاه و یا در پالایشگاه یا کشتی تحویل دهند لذا در این طرح هیچ ساز و کاری برای تحویل نفت خام و یا میعانات گازی در نظر گرفته نشده و ما باید آن را به صورت مشخص تعریف کنیم.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر وزارت نفت و یا شرکت ملی نفت ایران بر اساس طرح اصلاح ساختار بودجه، مخازن نفت را به فروش برساند و ما عملاً مالکیت خود بر مخازن نفتی را تحویل دهیم، مغایر با قانون اساسی است و بر این اساس باید سازوکار تحویل نفت خام و میعانات گازی پیش بینی شود.
 
نادران با بیان اینکه ما ۴۰ سال است که اجازه نمی‌دهیم کشورهای خارجی بر نفت ما مسلط شوند، تأکید کرد: ما در این سال‌ها همواره خودمان بهره برداری از نفت را انجام داده ایم و سپس آن را در اختیار دیگر کشورها قرار دادیم به همین جهت باید این ابهامات در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشخص شود.
 
محمد باقر قالیباف در ادامه جلسه و در پاسخ به این اخطار قانون اساسی، گفت: در این طرح بحث مخازن و یا چاه نفت مطرح نیست بلکه در اینجا بحث تحویل خوراک مطرح شده است و در خوراک نفت و میعانات گازی زمانی که قرار است تحویل آن انجام شود، باید تسویه حساب صورت گیرد و به این دلیل ما برای اینکار یک فرصت زمانی در نظر گرفته ایم.
 
وی بیان کرد: در این طرح یک فرصت یک ماهه از زمان تحویل در نظر گرفته شده است این در حالی است که نمایندگان پیشنهاداتی در این زمینه ارائه داده اند.
 
قالیباف تصریح کرد: همه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در صورتی که نفت و میعانات گازی را خریداری کنند، باید اسناد بانکی و همچنین ضمانت بانکی لازم را ارائه کنند و باید تسویه کالای خریداری شده خود را ظرف یک ماه انجام دهند.
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه