2021 January 25 - دوشنبه 06 بهمن 1399

بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌های امروز / دوئل آمریکایی/ تروریسم؛ از کابل تا اتریش/ شرط «کیهان» برای بازگشت آمریکا به برجام
کد خبر: ١٦٢٤٥٥ تاریخ انتشار: ١٤ آبان ١٣٩٩ - ١٠:٠٨
صفحه نخست » مطالب وسط
بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌های امروز / دوئل آمریکایی/ تروریسم؛ از کابل تا اتریش/ شرط «کیهان» برای بازگشت آمریکا به برجام

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
 
«شرق» که انگار از تجربه چهار سال قبل خود در پیش‌بینی نتیجه انتخابات درس گرفته، امروز هر دو نامزد انتخابات را در صفحه نخست قرار می‌دهد؛ آن هم از پشت سر و منتظر معلوم شدن «چهره جدید آمریکا بعد از ۳ نوامبر» می‌ماند. این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش خود به عواقب ماندگار شدن ترامپ در کاخ سفید اشاره کرده و نوشته است: «صرف‌نظر از اینکه کدام نامزد در انتخابات سوم نوامبر پیروز شود، تداوم ریاست‌جمهوری ترامپ در چهار سال آینده راه را برای خشونت‌های انتخاباتی بیشتر هموارتر خواهد کرد. اگر سیستم سیاسی حاکم بر ایالات متحده حضور گروه‌های مسلح را عادی‌سازی کند و سازمان‌ها و آژانس‌های مجری قانون نتوانند با این چالش مقابله کنند، این احتمال وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک مزیت‌های انتخاباتی برای پرورش این گروه‌ها اختصاص یابد و رسما وارد مناسبات سیاسی در ایالات متحده شوند. برخی از تحلیلگران نگاه بدبینانه‌تری دارند و می‌گویند ادامه این روند می‌تواند آمریکا را در مسیری به سمت یک جنگ داخلی دیگر قرار دهد. اما سناریوی بسیار محتمل‌تر، تکرار چرخه خشونت سیاسی در سطح پایین است که از سوی رهبران سیاسی تحریک یا فعال می‌شود و به‌تدریج کیفیت دموکراسی آمریکا را از بین می‌برد.»
 
«سازندگی» تاکید رهبری به عدم تغییر سیاست ایران را تیتر یک کرده است. همچنین جلد خود را به انتخابات آمریکا اختصاص داده و اگر چه صراحتا به این سوال که تاج و تخت در این بازی به چه کسی می‌رسد؟ جواب نمی‌دهد اما با استفاده از طرحی که ترامپ، بایدن را روی انگشت خود نگاه‌داشته، انتظار خود برای پیروزی ترامپ را به نمایش گذاشته است.
 
«کیهان» رهبری و آن جمله «اوضاع آمریکا تماشایی است» را برای تیتر و عکس امروز در صفحه نخست برگزیده و در مطلب دیگری مصاحبه حسین شریعتمداری با «فارس» درباره انتخابات آمریکا را بازنشر می‌دهد. او در این مصاحبه شرط بازگشت آمریکا به برجام را لغو هم تحریم‌ها عنوان کرده و می‌گوید: «دوران دیپلماسی التماسی و تحمیل فاجعه ناشی از آن گذشته است. ایران اسلامی باید برای ورود دوباره آمریکا به برجام شرط بگذارد و لغو همه تحریم‌ها شرط ورود آمریکا به برجام باشد، چه ترامپ رئیس‌جمهور شود و چه بایدن. از مجلس انقلابی انتظار می‌رود که دولت را ملزم کند تا بدون لغو همه تحریم‌ها به آمریکا اجازه ورود دوباره به برجام را ندهد. این حق قانونی ایران است که پایمالش کرده‌اند.»
 
 
«جوان» سخنان دیروز رهبری را سوژه عکس یک خود کرده، اما به جای استفاده از عکس ایشان، تلفیقی از چهره بایدن و ترامپ را به کار برده است. این روزنامه علاوه بر آن بخش از سخنان رهبری که به سیاست ایران در قبال آمریکا اشاره داشت، به آن بخشی توجه کرده که تاکید کردند گرانی‌های اخیر هیچ توجیهی ندارد. همچنین آن بخشی که به ضرورت قوی‌تر شدن پرداخته و از فواید مایوس کردن دشمن گفتند.
جوان همچنین در یادداشتی با تیتر «راهبرد مایوس سازی دشمن» از «گسترش گفتمان مقاومت»، «مقاوم سازی اقتصاد»، «مقاوم سازی فرهنگی»، «افشای چهره بزک کرده آمریکا»، «حل مشکلات مردم و کارآمد سازی» و «امنیت آفرینی» به عنوان جلوه‌های عملی «مأیوس‌سازی دشمن» نام می‌برد.
 
 
«ایران» به انتخابات آمریکا، نتیجه و احتمال بروز ناآرامی و اعتراض بعد از آن پرداخته است. این روزنامه با طرح این سوال که «بازنده شکست را می‌پذیرد؟» می‌نویسد: «دیوان عالی ایالت پنسیلوانیا اعلام کرده که شمارش آرای پستی می‌تواند تا سه روز بعد از انتخابات ادامه یابد؛ تصمیمی که دونالد ترامپ آن را «بسیار خطرناک» و باعث «هرج و مرج و آشوب در کشور» می‌داند و تلاش می‌کند مانع شمارش آرایی شود که پس از روز انتخابات دریافت می‌شوند. اما در عین حال او دیروز خود را پیروز انتخابات امریکا با کسب ۳۰۶ رأی الکترال دانست و به فاکس‌نیوز گفت که هر زمان از پیروزی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری مطمئن بود آن را اعلام خواهد کرد. جو‌بایدن دموکرات هم امیدوار است که «امریکا را پس بگیرد» و «نجابت» را به کاخ سفید بازگرداند. پیام او به ترامپ این است: «زمان آن رسیده که چمدانت را ببندی و به خانه بروی.» هر دو نامزد مدعی پیروزی‌اند، اما شاید رئیس‌جمهوری مستقر چنانکه تهدید کرده شکست را نپذیرد و کار به دیوان عالی ایالات متحده بکشد؛ گرچه دیروز نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا اعلام آمادگی کرد که اگر بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اختلافی به وجود آید، کنگره رئیس‌جمهوری بعدی را انتخاب کند. آرایی که این ساعت‌ها شمرده می‌شود، آزمون مهمی برای دموکراسی امریکایی است.»
 
 
«آفتاب یزد» عکس یک خود را به حمله تروریستی در افغانستان اختصاص داده و با عنوان «برای لبخند «محمد راحد» که تداوم نداشت» واکنش‌ها به این حادثه در شبکه‌های اجتماعی را بازتاب داد.
این روزنامه اصلاح‌طلب همچنین در گزارشی با تیتر «۱۴۰۰ مجالی برای تکنوکرات‌ها؟» نوشته است: «برخی معتقدند رئیس جمهور بعدی باید تکنوکرات باشد.... به نظر می‌رسد با توجه به اینکه برخی سیاسیون آگاه هستند که در شرایط فعلی، مشکلات اقتصادی و... که در زندگی مردم وجود دارد شاید همان روش‌های قدیمی درباره انتخابات ۱۴۰۰ کارساز نباشد و به همین دلیل ایده‌هایی مانند تکنوکرات، فراجناحی یا جریان سوم و از این قبیل کلیدواژه‌ها برای ۱۴۰۰ زیاده شنیده خواهد شد. اما آنچه مسلم است اینکه همه این‌ها تنها عناوینی هستند برای افرادی که مستقیم و غیرمستقیم به یکی از دو جناح اصولگرا یا اصلاح‌طلب وصل هستند.»
 
 
«آرمان ملی» گفت‌وگویی دارد با سید کمال ساداتیان، کارشناس مسائل بین‌المللی حول محور طرحی که مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها به تصویب رساند. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است:
*اگر روابط را به تابو بدل کنیم، محدودیت‌هایی زیادی برای دستگاه دیپلماسی ایجاد خواهیم کرد و عملا دست دستگاه دیپلماسی اینگونه بسته خواهد شد و حتی اقدامی برخلاف منافع کشور نیز می‌تواند باشد.
*طرحی که مجلس تنظیم کرده است عملا محدود کردن وزارت امورخارجه است و به این شکل با توجه به جو سیاسی کشور به دنبال کنترل کردن دولت هستند. این طرح مجلس امکان مانور و تحرک را از دولت می‌گیرد و این امر سبب می‌شود تا نتایج مطلوب برای کشور حاصل نشود.
*این طرح مجلس منجر به مخدوش شدن دوباره روابط ایران و آژانس می‌شود.
گفتنی است انتقادات تند اینچنینی به طرح اخیر مجلس درحالی بیان می‌شود که همین دیشب سعید احدیان دستیار رسانه‌ای رئیس مجلس در لایو اینستاگرامی سایت فردا تاکید کرد این طرح برای کمک به دولت و پر شدن دست او در مذاکره است.
  
«اعتماد» سخنان دیروز رهبری و تاکید ایشان بر اینکه سیاست ایران در قبال آمریکا با رفت و آمد اشخاص تغییر نمی‌کند را پررنگ‌تر از سایر موضوعات در صفحه نخست خود دیده است.
این روزنامه همچنین در گزارشی به حمله تروریستی به دانشگاه در کابل پرداخته و تیتر «تروریسم کور رنگ و نژاد و مذهب نمی‌شناسد» می‌نویسد: «از کابل در قلب آسیا تا وین در قلب اروپا، تروریست‌های دست‌پرورده مدرسه‌های مذهبی عربستان و هم‌پیمانان واشنگتن در سراسر جهان، ده‌ها انسان بی‌گناه را به خاک و خون کشیدند. تروریست‌های افراطی که در طول یک هفته گذشته در نیس فرانسه و نیجریه اقدام به کشتار کرده بودند، روز دوشنبه وین، پایتخت اتریش و کابل پایتخت افغانستان را به خاک و خون کشیدند.» این روزنامه همچنین به روایت تلخی از این رویداد که در توییتر فارسی بسیار مورد توجه قرار گرفت و همگان را آزرد اشاره کرد و نوشت: «ناهید فرید، عضو پارلمان افغانستان روز گذشته پس از حمله تروریستی به دانشگاه کابل در توییترش نوشت: امید مهریار در ختم فاجعه موبایل‌های شهدا را از کنارشان جمع کرده و مصروف پاسخ به خانواده‌های‌شان بوده. او می‌گوید: چند تماس را نتوانستم پاسخ بدم؛ Mother و Father، واقعا ترس داشتم. متوجه تلفنی شدم که ۱۴۲ بار تماس گرفته و نهایتا یک مسیج دریافت کرده بود؛ جان پدر کجاستی؟»
 
 
«وطن امروز» رهبری را عکس یک کرد و چند جمله از سخنان دیروز ایشان را بیش از باقی صحبت‌ها مورد توجه قرار داد. از جمله اینکه: «اوضاع آمریکا تماشایی است»، «این وضع نمونه‌ای از چهره کریه لیبرال ـ دموکراسی است؛ اوضاع کنونی نشانگر انحطاط شدید مدنی، سیاسی و اخلاقی در آمریکاست».
 
این روزنامه اصولگرا همچنین با تیتر «همه معطل یک تصمیم» از سیاست‌های اشتباه دولت در مقابله با کرونا گزارش می‌دهد و می‌نویسد: «با وجود درخواست‌های مکرر وزارت بهداشت برای تعطیلی متناوب پایتخت به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا، دولت همچنان مقاومت می‌کند. وزارت بهداشت از ۲ ماه گذشته درخواست تعطیلی تهران را داده است، اما دولت توجهی به آن نمی‌کند، این در حالی است که آمار مرگ و‌میر کرونا در پایتخت به شکل باورنکردنی افزایش یافته است. به گفته مسؤولان، نیمی از آمار مرگ‌ومیر کرونا متعلق به تهران است.»
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه