2020 August 4 - سه شنبه 14 مرداد 1399

راز رضایت رهبر
کد خبر: ١٦٠٩٠٨ تاریخ انتشار: ١٧ مهر ١٣٩٨ - ١٧:٣٠
صفحه نخست » آخرین اخبار
یادداشت/
راز رضایت رهبر

دکتر امیر حمزه مهرابی

روز چهارشنبه دهم مهر 98 مجمع فرماندهان سپاه، طبق سنوات قبل با رهبر انقلاب اسلامی دیدار داشتند. ولی امر مسلمین در این دیدار، سخنان بسیار مهم و حائز اهمیتی را بیان فرمودند که متاسفانه کمتر مورد توجه تحلیل گران و رسانه ها قرار گرفت .

ایشان ضمن ارائه تحلیلی از دلایل و ابعاد موفقیت سپاه و اعلام رضایت از این نهاد ، توصیه های جالب و راهگشایی را ارائه فرمودند که جا دارد نویسندگان، اندیشمدان و مدیران همه سازمان ها به شرح و بسط آن پرداخته و این توصیه ها را به عنوان «استراتژی بهبود سازمانی» در برنامه سالانه خود بگنجانند.

به باور من، رضایت 100 درصدی رهبری از این نهاد، بیشتر از آنکه مربوط به عملکرد،ساختار و فرهنگ سازمانی سپاه باشد، مربوط به «رویکرد و #جهتگیریکلان_سپاه» است و آن اتخاذ جهت گیری نبوی(ص) یعنی « اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» است.

سپاه( فارغ از اینکه فرمانده آن چه کسی و وضعیت سازمانی آن چگونه باشد )،  نشان داده است که در مقابله با دشمنان، رویکردی شجاعانه و مقتدرانه داشته و در تعامل با مردم و مستضعفان، رحیم ،مهربان و خدوم است.

و این جهت گیری، رمز موفقیت سپاه در عرصه بین الملل ،تعاملات منطقه ای و فعالیت داخلی است  و اتخاذ این استراتژی حکیمانه ،موجب رضایت ولی امر  مسلمین شده است . هرچند سپاه در حوزه عملکردی نیز به فرمود رهبری : سپاه از پرافتخارترین مجموعه های کشور است.

رهبری عزیز در این سخنرانی  با تحسین توانایی های مجموعه عظیم مقاومت در مواجهه با جبهه متحد کفر و ظلم، فرمودند: 

نقش سپاه پاسداران در این عرصه به قدری برجسته است که دشمنی آشکار مستکبران و جبهه بدهای عالم را علیه سپاه برانگیخته است که البته دشمنی این جبهه خبیث، برای سپاه پاسداران افتخار بزرگی است.

و از سوی دیگر با اشاره به کمک سپاه به مردم در حوادث طبیعی و تلاش برای محرومیت زدایی و خدمت به مردم و تقویت زیر ساخت های پیشرفت کشور تاکید کردند: 

مجموعه کارهای سپاه در عرصه خدماتی، اجتماعی و مردمی با هیچ سازمان و دستگاه دیگری قابل مقایسه نیست و در سازمانهای نظامیِ جهان نیز نظیر ندارد.

این بیانات در واقع تعیین استراتژی ضمنی برای دولتمردان و سیاستمداران است که ( از باب قاعده به در می گویم دیوار تو بشنو) اگر می خواهید موفق شوید، باید با دشمنان از موضع قدرت و شجاعت برخورد کنید و نسبت به مردم خود، مهربان و خدوم باشید.

بدیهی است از طریق «سیاست لبخند و قهقهه با دشمنان» و «درشت‌گویی و خشونت با مردم» موفقیتی حاصل نمی شود. چنان که تاکنون نشده است. 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه