2020 July 7 - سه شنبه 17 تير 1399

محکومیت بازی با آیات قرآن در تبلیغات بیلبورد‌های شهری از سوی دبیرخانه گفتمان قرآنی
کد خبر: ١٦٠٨٥٣ تاریخ انتشار: ٠٧ مهر ١٣٩٨ - ٠٨:٥٨
صفحه نخست » مطالب وسط
محکومیت بازی با آیات قرآن در تبلیغات بیلبورد‌های شهری از سوی دبیرخانه گفتمان قرآنی

دبیرخانه گفتمان قرآنی، بازی اخیر با آیات قرآن در تبلیغات بیلبورد‌های شهری را محکوم می‌کند.

گروه فرهنگی صابرنیوز:
 
وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لَا تَسْمَعُوا لِهَذَا الْقُرْآنِ وَالْغَوْا فِيهِ لَعَلَّكُمْ تَغْلِبُونَ (فصلت، 26)

دبیرخانه گفتمان قرآنی، بازی اخیر با آیات قرآن در تبلیغات بیلبوردهای شهری را محکوم می‌کند.

 

در اواخر هفته‌ی گذشته، عبارتی بر برخی بیلبوردهای تبلیغاتی با عنوان «از یقه به شما نزدیک‌تریم» نقش بست که خاطر ما را آزرد و از آن دردناک‌تر سکوت و بعضا تایید محتوای آن توسط مسئولین مربوطه بود که قلب ما را سخت فشرد.

یکی از حربه‌های جنگ نرم دشمن تغییر تصویر مفهوم گفتمانی در اذهان است که این موضوع به صراحت در آیه ی شریفه‌ی ذکر شده در ابتدای بیانیه تحت عنوان وَالْغَوْا فِيهِ لَعَلَّكُمْ تَغْلِبُونَ از آن یاد شده است که امید پیروزی را در جنگ رسانه‌ای برای کفار زنده نگه می دارد. به بیانی ساده می‌توان گفت پس از شنیدن واژه چادر، در کنار تصویر یک زن مومنه انقلابی، یک مفسده‌ی اقتصادی در ذهن متبادر می‌شود و یا پس از شنیدن واژه حافظ قرآن، داعش را خطور می‌دهد و همچنین پس از شنیدن واژه قاری قرآن، یک فساد فی‌الارض را یادآور می‌شود. این تبلیغ نیز با ظرافت تصویر ذهنی از آیه «ما از رگ گردن به شما نزدیک‌تریم» را تغییر می‌دهد.

این اتفاق به گونه‌ای طراحی شده است که احتمال سهل‌انگارانه بودن آن را به صفر می‌رساند. اما اگر بخواهیم خوشبینانه هم به آن نگاه کنیم انتظار آن می‌رود که مسئولین فهیم وزارت ارشاد در این مورد ورود کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. اما متاسفانه شاهد پاسخ ساده‌اندیشانه‌ی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران در این خصوص بودیم که گفت: «این تبلیغ چیز بدی نمی‌گوید؛ می‌گوید «ما از یقه -که نرم افزار است- هم به شما نزدیک تریم». کالایش هم کالای مورد داری نیست و کت و شلوار ایرانی است.»

باید به این سطح سواد رسانه‌ای و تحلیل گفتمانی مسئولین فرهنگی کشور تبریک گفت! چرا که اگر کسی اندکی با علوم ارتباطات و جامعه‌شناسی آشنا باشد، زهر کشنده این عبارت را با مغز استخوان درک می‌کند. اما گلایه ما بیش از آن که نسبت به کم‌لطفی وزارت ارشاد نسبت به فرهنگ اسلامی باشد به غفلت و خواب عمیق زمستانه‌ی جامعه قرآنی کشور است که از مواجهه با این حربه جا ماندند. انتظار می‌رفت مدیران و کارشناسان ساختارهای عریض و طویل قرآنی کشور واکنشی درخور از خود نشان دهند. همانان که خود را در حصار فعالیت‌های فرمالیستی! قرآن حبس نموده و غافل از اجرای ماموریت اصلی قرآن در جامعه، روزگار می‌گذرانند. 

این اقدام و اقدامات گذشته‌ی دیگر نشان می‌دهد که خلاء نخبگان دلسوز در عرصه‌ی امور قرآنی که بهره‌مند از تخصص و فهم درست از مسئله قرآن و نحوه صحیح تبلیغ و ترویج آن در جامعه باشند، به شدت احساس می‌شود و شما ای نخبگان دانشگاهی و حوزوی، به یاری کتاب الله بشتابید و جای خالی قرآن را در جامعه‌ای که تشنه‌ی به قرآن است، جبران نمایید.

 والسلام علیکم و علی عباد الله الصالحین

دبیرخانه گفتمان قرآنی

98/7/6

 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه