2019 April 22 - دوشنبه 02 ارديبهشت 1398

کارکرد مجمع جهانی تقریب بیان واقعیت‌ها بدون تعارفات دیپلماتیک است/ بررسی اقتصاد جهان اسلام در اجلاس وحدت
کد خبر: ١٥٨٦٢١ تاریخ انتشار: ٠١ آذر ١٣٩٧ - ١٤:٢٤
صفحه نخست » مطالب وسط
سید احمد زرهانی در برنامه به افق تقریب:
کارکرد مجمع جهانی تقریب بیان واقعیت‌ها بدون تعارفات دیپلماتیک است/ بررسی اقتصاد جهان اسلام در اجلاس وحدت

معاون امور راهبردی دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تأکید کرد: مهمترین دستاورد هفته وحدت ایجاد موج بیداری و موج حرکت به سمت همگرایی است. اما تکفیری ها با امضای اسلام، به سیاست های آمریکا عمل می کنند.

به گزارش صابرنیوز به نقل از حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، "سید احمد زرهانی" معاون امور راهبردی دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در برنامه به افق تقریب به سوالاتی در زمینه هفته وحدت و برگزاری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از سوم تا پنجم آذرماه 97 در تهران برگزار می شود، پاسخ گفت. مشروح این گفتگو در ادامه می آید: 

*چرا از دوازدهم تا هفدهم را هفته وحدت نامیده اند؟ آیا به این دلیل است که به عقیده مورخین و برخی از علمای اهل سنت، میلاد پیامبر(ص) روز دوازدهم ربیع الاول است و جامعه شیعه هفدهم ربیع الاول را روز میلاد پیامبر (ص) می دانند و برای نزدیک شدن این دو مذهب به یکدیگر، ما دوازدهم تا هفدهم را هفته وحدت نامگذاری کرده ایم؟

زرهانی: بله کاملا درست است؛ هفته وحدت با ابتکار حضرت امام(ره) پایه گذاری و با استقبال جهان اسلام مواجه شد. توجه به این نکته نیز لازم است که ما مسلمین اعم از شیعه وسنی در اصول دین یکی هستیم و توحید، نبوت و معاد وجه اشتراک ماست و در فروع دین متخصصان فقه مقارن معتقدند که بالای 90 درصد از فقه اسلامی یکی است و اختلافات اندک است.

* منظور از فقه مقارن چیست؟

زرهانی: منظور همان فقه مقایسه‌ای و فقهی است که در الازهر مصر و حوزه علمیه قم تدریس می شود. یعنی با مطالعه کتب شیعه و اهل سنت ببینیم چقدر وجه مشترک داریم و منابع و احادیث شیعه و سنی را با یکدیگر مقایسه کنیم و ماحصل آنها کنار هم بگذاریم و احکام را استخراج کنیم.

* آغاز بحث تقریب به زمان آیت الله العظمی بروجردی و شیخ شلتوت در الازهر باز می گردد یا پیش از آن هم این بحث وجود داشته است؟

زرهانی: بحث تقریب دو پیشینه دارد یکی همین بود که شما فرمودید، یکی دیگر هم حرکتی است که سید جمال الدین اسد آبادی پایه گذارش بود. سید جمال الدین اسد آبادی به روایتی دو سال در حوزه علمیه نجف، شاگرد شیخ انصاری بوده و بر فلسفه اسلامی و تفسیر قرآن و تا حد زیادی بر فقه همه مذاهب اسلامی  تسلط کاملا قابل قبولی داشت، به طوری که در مصر به عنوان یک عالم اهل سنت و در ایران به عنوان یک عالم شیعه مورد
تکفیری‌ها دنبال تسخیر حرمین شرفین و جداکردن مناطق نفت خیز و روی کار آوردن یک حکومت دست نشانده امریکایی و تسلط بر منابع نفتی هستند
استقبال بود. دوبار هم که در زمان ناصرالدین شاه وارد ایران شد با ادبیات مکتب اهل بیت با مردم صحبت می کرد و یک نهضت بزرگ را ایجادکرد.

ایشان پایه گذار یک حرکت تحت عنوان "اتحاد اسلام و بازگشت به قرآن" بود. این حرکت باعث شد که در ایران هم متاثر از اندیشه های میرازی شیرازی و سپس علمای مشهور مثل آیت الله بهبهانی و آیت الله طباطبایی و بالاتر از اینها آخوندخراسانی و آیت الله مازندرانی، یک سری حرکت هایی در جهت تجدید اندیشه دینی و احیای تفکر دینی به وجود بیاید.

زمانی که ما با چنین اندیشه ای سروکار داشته باشیم باید اسلام را فراتر از مرزها و فراتر از مذاهب بدانیم و این به معنای ذوب شدن مذاهب در همدیگر نیست بلکه هر مذهبی اصالت های خود را حفظ می کند و اختلافات نیز در جای خود در محیط علمی قابل بررسی است.

مانند همان اتفاقی که ما در حج می بینیم که پیروان همه مذاهب در مسجد شجره محرم می شوند و در طواف و عرفات و منا نیز همه با هم هستند و مناسک حج را انجام می دهند.

 وقتی می بینیم که کشورها و در اقلیم های مختلف درگیر بازی های استعماری شده اند، سایه وحدت برسر جهان اسلام بسیار کم می شود. شاید اگر این وحدت ما در بیت الله الحرام می بینیم، در جهان اسلام تسری پیدا کند منافع بسیاری از ابرقدرت ها از بین خواهد رفت. کاری که حضرت امام(ره) انجام داد. امام (ره) فرمودند در نماز به اهل سنت اقتدا کنید و مهر هم برای سجده نگذارید.
 
لذا در اثر انقلاب اسلامی برای اولین بار نماز جماعت شیعیان ایران و جهان اسلام از هتل ها وارد مسجد النبی و مسجدالحرام شد. این کار سخت بود و برخی مقاومت می کردند. اما امام(ره) توانست مرزها را بشکند و نماز و حج و روزه را هم مانند توحید و نبوت و معاد یعنی جهان بینی توحیدی به سمت همگرایی سوق دهد.

* اگر بخواهید به یک جمع بندی برسید، بفرمایید که ما چقدر در این موضوع موفق بوده ایم؟

زرهانی: ما دو مقدمه برای شروع کار داریم؛ حرکتی که نزدیک به هفتاد سال پیش مرحوم آیت الله بروجردی و شیخ محمد شلتوت انجام دادند و حرکت دوم از سال ۱۳۶۹ بود که در امتداد روشنگری های حضرت امام(ره) که پایه گذار وحدت و همفکری بودند؛ از سال ۱۳۴۲که نهضت امام خمینی (ره) آغاز شد هم مس‍‍ئله فلسطین و هم مسئله اتحاد مسلمین را مورد توجه قرار دادند.

 مهمترین دستاورد هفته وحدت ایجاد موج بیداری و موج حرکت به سمت همگرایی است. البته در ذیل این موج هزاران اتحادیه در دنیای اسلام به وجود آمده و تقریبا کشوری نیست که یک یا چند جریان تقریبی نداشته باشد.

* اثرگذاری این کار چقدر است؟ 

زرهانی: اثرگذاری هم در مراکز علمی و دانشگاهی و هم در سطح جامعه و رسانه ها وجود دارد. از سال ۶۹ تا الان را ما به عنوان
محور سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی، "قدس محور وحدت امت" است که 10 کمیسیون دارد: سه تا از این کمیسیون ها با موضوع مسئله فلسطین است و هفت کمیسیون با موضوع مسائل جهان اسلام است
دوره تثبیت گفتمان وحدت نامگذاری کردیم یعنی تقریب از حوزه علما به حوزه متفکرین و از حوزه متفکرین به حوزه دانشگاه ها و مدارس و بازار های جهان اسلام رسیده است.

 ترکیب مهمانانی که ما اکنون برای کنفرانس وحدت دعوت می کنیم، سه دسته هستند: علما، متفکرین و دانشگاهیان، سیاستمداران. ما آرام آرام داریم پای سیاستمداران را به حوزه تقریب باز می کنیم.

* در طی دو دهه گذشته ما شاهد عملیات نیابتی نظامی با عنوان دین و اسلام بودیم و با عنوان افراط گرایی اسلامی دیدیم که طالبان، بن لادن، داعش ایجاد شد و همه اینها با علامت مشخصه اسلام، قرآن، محمد رسول الله آغاز به کار کردند. این اتاق فکری که اینها را ایجاد کرد، جناح های تکفیری متعصبی که به شدت مخالف نزدیک شدن این ادیان به همدیگر هستند را تشکیل داد. چقدر تقریب می تواند این توطئه ها را خنثی کند؟

زرهانی: ما به اندازه ای که بتوانیم اسلام ناب را معرفی کنیم می توانیم پیشرفت کنیم. غرب می آید یک اسلام من در آوردی و تقلبی تحت عنوان داعش، تشیع انگلیسی و تسنن آمریکایی عرضه می کند و حتی اگر یکی از این گروه ها آسیب ببیند از مجاهدین فی سبیل الله خوانده می شود و مورد حمایت قرار می گیرد. اما اگر سرکشی کند، به عنوان ابزار از آن استفاده می شود. همه این کارها به این دلیل است که نور الهی، تابان و فراگیر نشود.

* یک تفکر که امروز بر اساس مخالفت با وحدت مسلمانان هزینه می کند و آدم کش و کودک کش استخدام می کند، تفکر وهابی است؛  این کنفرانس برای مقابله عملی با این تفکر و با این غده سرطانی خطرناک چه تدبیری می اندیشد؟

زرهانی: ما معتقدیم عربستان در مسیر اشتباه قدم بر می دارد. آمریکا به دنبال فروپاشی عربستان است، تکفیری ها با اندیشه اسلام امضا می کنند ولی به سیاست های آمریکا عمل می کنند؛ تکفیری‌ها دنبال تسخیر حرمین شرفین و جداکردن مناطق نفت خیز و روی کار آوردن یک حکومت دست نشانده امریکایی و تسلط بر منابع نفتی هستند. یعنی در حقیقت این یک اسلام انحرافی است.

کارکرد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان این واقعیت ها بدون لفافه و بدون تعارفات دیپلماتیک است چون ما نه دیپلمات هستیم و نه اهل سیاست خارجی؛ ما مسلمانان آزاده ای هستم با عنوان کارگزاران تقریب که حرف و عملمان از اندیشه های رهبری است. 

محور سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی، "قدس محور وحدت امت" است که 10 کمیسیون دارد: سه تا از این کمیسیون ها با موضوع مسئله فلسطین است و هفت کمیسیون با موضوع مسائل جهان اسلام است؛ از جمله مساعی حمیده که مسائل اقتصاد جهان اسلام را بررسی می کند. 

ما باید به سمت ایجاد بازار مشترک اسلامی حرکت کنیم، اکنون هم می توانیم با بازارهای مجازی، بازارها و کارخانه های جهان اسلام را به هم متصل کنیم . این اندیشه ها درکنفرانس وحدت مطرح است که اگر ما اینها را به هم متصل کنیم، می توانیم حرکت های خوبی را مدیریت کنیم.
 
انتهای پیام/
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه