2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

ادعای به صفر رساندن قاچاق یک شوخی است
کد خبر: ١٥٦٥٦١ تاریخ انتشار: ١٣ اسفند ١٣٩٦ - ٠٩:١٥
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
ادعای به صفر رساندن قاچاق یک شوخی است

با وجود ضعف‌ها و کم‌کاری‌های موجود، ادعای به صفر رساندن قاچاق شبیه یک شوخی خنده‌دار است.

به گزارش صابرنیوز، حسن روحانی رئیس جمهور در سفر اخیر خود به استان هرمزگان، در جلسه ای که روز پنج‌شنبه با اعضای شورای اداری شهر بندرعباس برگزار شد، از تاکید ویژه رهبرمعظم انقلاب بر حل مسئله ورود کالای قاچاق به کشور سخن گفت. روحانی در این جلسه گفت: مقام معظم رهبری بر روی مسأله قاچاق حساسیت ویژه‌ای دارند، در جلسات هفتگی به مسأله قاچاق و اینکه چرا این معضل هنوز ادامه دارد، تأکید می‌کنند.
 
روحانی در حالی از دل‌مشغولی رهبرانقلاب نسبت به حجم بالای واردات کالای قاچاق به کشور سخن گفت که برخی اوقات مسئولین دولتی در این خصوص اظهارنظرهایی دارند که نه تنها کمکی به حل مشکل نمی‌کند بلکه راه را برای بررسی کارشناسی و شناسایی نقاط ضعف نیز ناهموار می‌کند.
 
برای نمونه آبان‌ماه امسال وزیر اقتصاد طی اظهاراتی قابل توجه گفته بود: «قاچاق از مبادی رسمی نداریم، ممکن است داشته باشیم اما نام آن قاچاق نیست و باید تخلف را از قاچاق جدا کرد».
 
تنها چند روز پس از این اظهارات بود که نه تنها واکنش‌های منفی کارشناسان، مسئولان و نمایندگان شدت گرفت بلکه حتی وزارت اطلاعات هم پس از این ادعا، از کشف ۱۱۲۸ کانتینر کالای قاچاق خبر داد.
 
البته برخی جریان‌های رسانه‌ای سعی داشتند اینگونه القا کنند که داستان ۱۱۲۸کانتیر کالای قاچاق مربوط به همان داستان ۲۱۰ کانتینر معروف و مربوط به برادران «ح» است که سال گذشته رسانه‌ای شد؛ اما بررسی‌های نشان داد که نه تنها متهمین این دو پرونده متفاوت بوده است، بلکه حتی سناریوی تخلف این دو پرونده نیز با یکدیگر تفاوت‌های فاحشی داشته است.
 
با وجود ضعف‌ها و کم‌کاری‌های موجود، ادعای به صفر رساندن قاچاق شبیه یک شوخی خنده‌دار است و تنها نشان می‌دهد که ما خوب برنامه نوشتیم و خوب حرف زدیم اما پای عمل همچنان می‌لنگد.
 
* تفاوت حرف تا عمل
گمرک در حالی با صراحت ادعا می‌کند «قاچاق از مبادی رسمی وجود ندارد» که حاضر نیست بر اساس مستندات قانونی، اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع امور گمرکی را با سامانه جامع تجارت تبادل کند؛ یا آنکه طبق تبصره ۶ آیین‌نامه اجرایی مواد (۵) و (۶) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک تنها می‌بایست تا پیش از راه‌اندازی و بهره‌برداری کامل از سامانه جامع تجارت، به تبادل اطلاعات با دیگر دستگاه‌ها اقدام کند و به محض راه‌اندازی این سامانه‌ها، از روند قبلی خود دست بکشد؛ این روند می‌بایست از بهمن‌ماه سال گذشته تغییر کند اما با گذشت ۱۱ماه از آن تاریخ، در هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد.
 
کارشناسان علت این مسئله که چرا سامانه جامع تجارت باید محور قرار بگیرد، علت اصلی را در این می‌دانند که گمرک در فرآیند واردات ذینفع است، بنابراین نباید سامانه محوری یعنی «سامانه جامع تجارت به عنوان مرکز تبادل اطلاعات تجاری» در اختیار دستگاهی باشد که خود از فرآیند واردات منتفع می‌شود.
 
از سوی دیگر نیز بر اساس ماده۱۱۳ قانون امور گمرکی، مصادیق کالا و ارز زیادند و این دستگاه‌ها اصلاً قادر به شناسایی تمامی این مصادیق نخواهند بود؛ حال جای سوال است که چگونه گمرک ادعای کنترل ۱۰۰درصدی کالاهای ورودی به کشور را با سامانه‌های پیشرفته گمرک دارد؟
 
گمرک چه پاسخی به ادعاهای مطرح شده منتقدان دارد؟ با توجه به کشف ۱۱۲۴ کانتینر کالای قاچاق در بندرعباس، گمرک چه جواب منطقی دارد و آیا با این وجود، باز هم ادعای به صفر رساندن قاچاق مطرح می‌شود؟ اگر گمرک ادعای کنترل ۱۰۰درصدی کالاهای وارداتی را از گمرکات دارد، پس چرا پرونده‌های بسیاری در خصوص قاچاق از مبادی رسمی در سالجاری در خارج از قلمرو گمرکی کشف شده است؟ چرا گمرک حاضر نیست طبق قانون، اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع گمرکی را با سامانه جامع تجارت وزارت صمت تبادل کند؟ و یا آنکه چرا گمرک از فرآیندهای موجود سرپیچی کرده است؟
 
* چرا گمرک قاچاق را فقط تخلف گمرکی می‌داند؟
 کارشناسان حقوقی در نقد گفته‌های مسعود کرباسیان مبنی بر نداشتن قاچاق از مبادی رسمی و اینکه تخلف را باید از قاچاق جدا کرد، عنوان می‌کنند که «گمرک مشتاق به اعلام جرم نیست و تنها تمایل دارد اعلام کند یک «تخلف گمرکی» رخ داده است؛ چراکه از یک سو خودش زیر سوال خواهد رفت و از سوی دیگر با تخلف خواندن این اعمال، جریمه و جزای نقدی ناشی از محکومیت قاچاق، به جای آنکه به خزانه دولت واریز شود، برای گمرک درآمدزاد خواهد بود».
 
* اصرار ناجا برای استقرار در مبادی رسمی و گمرکات
گمرک در حالی ادعای به «صفر رساندن قاچاق» و نیز «کنترل ۱۰۰درصدی کالاهای ورودی به کشور» را دارد که «ناجا» همچنان پیگیر مستقر شدن در گمرکات کشور است.
 
به عنوان مثال، همین چند روز پیش بود که سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته بود: «طی درخواست فرمانده نیروی انتظامی به ستاد کل نیروهای مسلح این مهم ابلاغ و به‌زودی شاهد تشکیل پلیس گمرک خواهیم بود تا با حضور نیروی انتظامی در مبادی رسمی کنترل بیشتری انجام شود»
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه