2019 January 20 - يکشنبه 30 دي 1397

اقتصاد اسلامی و اقتصاد مقاومتی متکی بر پایه نظام توزیع/ مصرف‌گرایی اندیشه نظام سرمایه‌داری است
کد خبر: ١٥٥٧٧٨ تاریخ انتشار: ٢٣ بهمن ١٣٩٦ - ١١:١٥
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
در سومین نشست فکرآورد مطرح شد
اقتصاد اسلامی و اقتصاد مقاومتی متکی بر پایه نظام توزیع/ مصرف‌گرایی اندیشه نظام سرمایه‌داری است

اقتصاد اسلامی برخلاف نظام سرمایه‌داری و ضد سرمایه‌داری که مصرف‌گرا و تولیدگرا ...

 
 
 
 
گروه اقتصاد صابرنیوز: سومین نشست فکرآورد با عنوان «توزیع درآمد از منظر امام موسی صدر» در دفتر تشکل مردمی فتیه در مشهد مقدس برگزار شد.
 
در این نشست که با همت مجمع عالی بسیج و با همکاری مرکز تفکر و آزاداندیشی برگزار گردید عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) و حسن آقانظری رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه حضور داشتند.
 
این نشست از سلسله نشست‌های تبیینی پیرامون بررسی ماهیت اقتصاد اسلامی برگزار گردید که به بررسی مبانی فکری و تعاریف اقتصاد اسلامی از منظر امام موسی صدر پرداخت.
عادل پیغامی با تاکید بر این موضوع که برای مواجه با مباحث اقتصاد اسلامی باید با شخصیت امام موسی صدر و شهید صدر آشنا شد، گفت: هرجایی صحبت از اقتصاد اسلامی می‌شود بیشتر نام شهید سیدمحمدباقر صدر به ذهن متبادر می‌شود.
وی با بیان اینکه رشته اقتصاد، رشته‌ای پیچیده و سخت هضم است، اظهارداشت: شهید سیدمحمدباقر صدر اولین طلبه‌ای بود که قبل از انقلاب اسلامی وارد رشته اقتصاد شد. تفاوت او با دیگر علمای صاحب نظر در اقتصاد اسلامی در همین مطلب بود که وی لیسانس اقتصاد داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) با اشاره به اینکه شهید سیدمحمد باقر صدر از اعضای اصلی تاسیس نشریه اقتصاد اسلامی در شهر قم بوده است، بیان داشت: شهید صدر یک فقیه قرآن‌شناس بود اما ورود امام موسی صدر به بحث اقتصاد اسلامی بسیار عمیق‌تر و عملیاتی‌تر بوده است.
پیغامی با بیان اینکه بعد از علامه شریف‌الدین که مرجع عالیقدر جنوب لبنان بودند، امام موسی‌صدر به عنوان جانشین او در لبنان برنامه‌های اجتماعی خودش را به قوت پیش می‌برد، گفت: امام موسی صدر یک جامعه‌ساز خرد است. مساله‌ای که در تاریخ علما به ندرت مشاهده شده است. برخلاف امام خمینی و مقام معظم رهبری که جامعه‌ساز کلان هستند.
وی با ضمت تاکید بر مطالعه آثار امام موسی صدر، افزود: شخصیت‌شناسی و مطالعه آثار ایشان را شدیدا برای وضعیت کنونی جامعه ما توصیه می‌کنم.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) با اشاره به اندیشه‌های امام موسی صدر در علم اقتصاد بیان کرد: اقتصاد علم تولید، توزیع و مصرف است. در نظام سرمایه‌داری اصالت با مصرف است. در نظام ضدسرمایه‌داری نیز اصالت با تولید است. اما ملاک امام موسی صدر در اقتصاد اسلامی «توزیع» است زیرا توزیع است که وضعیت مصرف و تولید را مشخص می‌کند. اقتصاد مقاومتی نیز بر همین پایه استوار است.
پیغامی با بیان اینکه امام موسی صدر نظام توزیع در اقتصاد اسلامی را در سه لایه و سه فاز توضیح می‌دهد، گفت: نخستین فاز توزیع در اقتصاد اسلامی از دیدگاه امام موسی صدر، پیش تولید است که از این فاز با نام مالیکیتی و پیشینه‌ای یاد می‌کند. فاز دوم از دیدگاه اقتصاد اسلامی در انتهای تولید قرار دارد که با نام فرآیندی شناخته می‌شود. همچنین فاز سوم بعد از تولید است که در اقتصاد اسلامی با نام جبرانی از آن نام می‌برند.
وی در پایان به واژه‌سازی زیبای امام موسی صدر در علم اقتصاد پرداخت و گفت: عبارت «عدالت فرآیندی» خاص امام موسی صدر است و حتی در آثار شهید مطهری نیز مشاهده نمی‌شود.
 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه