2018 December 13 - پنج شنبه 22 آذر 1397

نگاهی جذاب و متفاوت به مزار انبیای الهی در ایران
کد خبر: ١٥٣١٨٦ تاریخ انتشار: ٢٤ دي ١٣٩٦ - ١٦:٠١
صفحه نخست » تیتر یک
صالح مدرسه ای در گفتگو با صابرنیوز؛
نگاهی جذاب و متفاوت به مزار انبیای الهی در ایران

ساختار اين مستند بر «روايت» استوار است و همچنين رواياتي که از منظر مورّخان و انديشمندان حوزه هاي جامعه شناسي و ديني برپا شده است.

گروه فرهنگی و اجتماعی صابرنیوز: «عباس صالح مدرسه‌اي» همزمان با نويسندگي، شروع به كارگرداني فيلم كرد و 83 فيلم کوتاه و بلند مستند و داستاني را ساخت. وی در دوره ديگري از فعاليت‌هاي فرهنگي هنري‌اش، به روزنامه‌نگاري پرداخت و در اين زمينه كاري نو در انداخت و براي نخستين بار طي سفري تحقيقاتي، مرقد پيامبران الهي را در ايران به مردم معرفي كرد. سلسله مقالات «پيامبران سرزمين ما» در سال 1372 در تعدادي از مطبوعات كشور منتشر شد و دانشوران و صاحب‌نظران از آن استقبال كردند.
 
نمايشگاه عكسهاي اين سفر در مراكز فرهنگي برپا و با اقبال عمومي و بين‌المللي روبه‌رو شد و بالاخره در سال 1380 حاصل اين تحقيقات را در تلاشي دوباره به صورت فيلم مستند «پيامبران سرزمين ما» ساخت؛ اين فيلم كه بارها سيماي جمهوري اسلامي ايران اقدام به پخش آن نموده، به جشنواره‌هاي مختلف داخلي و خارجي راه يافت و مورد تقدير قرار گرفت.
عباس صالح‌مدرسه ای درباره ساخت مستند «سرزمین پیامبران» گفت: نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران داریم و تاثیرات مختلف این قبور مطهر را بر زائران بررسی می کنیم.
 
 
وی افزود: البته طی 16 سال گذشته که بارها کار قبلی ام از شبکه ها ی مختلف پخش می شد خیلی ها معتقد بودند چون تاریخ مصرف ندارد با اقبال مخاطبان روبرو می شود. الان هم سعی کردم با نگاهی فراتر از زمان و مناسبت ها فیلم جدید را بسازم. مستند "سرزمین پیامبران"، فيلمي درباره ي «مردم و نقش مزار انبیای الهی در ایران» و ريشه هاي تاريخي و مذهبي آن است؛ فيلمي با زيبايي هاي بصري درباره ي مردم شناسي که جوهره ي آن وفاداري به مستندات است و به تمامي انتزاع. به همين دليل با ساختاري دشوار و بغرنج روبرو بودیم.
 
صالح مدرسه ای عنوان کرد: ساختار اين مستند بر «روايت» استوار است و همچنين رواياتي که از منظر مورّخان و انديشمندان حوزه هاي جامعه شناسي و ديني برپا شده است. با عنايت به اين موضوع ، مبنا و بن مایه موضوع فيلم به عنوان يک اثر هنري مورد مداقه قرار گرفته و از نقطه نظر تاريخي و تأثيرات اجتماعي آن مورد مطالعه واقع شده است.
 
روايت فيلم ارتباط ميان اجزا را برقرار مي سازد و عناصر متنوع فيلم و فصول مختلف آن را به هم مربوط مي سازد. هر يک از اساتيدي که با آنان گفتگو مي شود نقطه نظراتشان را بيان مي دارند و اين فارغ از خطي است که روایت کلی چيده است. اين کمک خواهد کرد که فيلم از لايه هاي گوناگون و نقطه نظرات متنوع برخوردار باشد که در نهايت پرسپکتيوي از موضوع مي سازد و آن را تنها در سطح قرار نمي دهد.
 
ارجاعات متعدد بر گستره ي پهناور ايران به نمونه هاي شاخص از تاريخ و فرهنگ و ادبيات، رنگ آميزي زيبا و تنوع خاصّ ايران اسلامي به ساختار تصويري فيلم افزوده شده است.
 
 
 
تهیه کننده و کارگردان "سرزمین پیامبران" افزود: انگيزه ي ساخت اين فيلم نيز معرفي بعد تاريخي ـ مذهبي ـ معنوي و نيز جذابيت هاي متفاوت مزار پیامبران الهی در ایران است در ميان عوام و خواص که حلقه ي ارتباطي بخش هاي مختلف اين فيلم به تصوير کشيدن گذشته و حال اين مهّم شکل مي گيرد. موضوع و ساختار اين فيلم به گونه اي است که با اتکا به منابع گوناگون و روش هاي متنوع تکنيکي و زيبايي شناسانه مي توان به هدف ساخت. اما حاصل کار، به ياري خداوند فیلمی خواهد بود که تنها جنبه ي اطلاع رساني ندارد، بلکه علاوه بر آن سندي تصويري خواهد بود از ميراثي که در فرهنگ اسلامي ايران موجود است و مهم تر آن که تماشاي آن مي تواند روي هر تماشاگر عام و خاصي تأثير فرامتني بگذارد و او را به عمق جنبه ي، تاريخي و مذهبي «تاثیر و نقش مزار انبیای الهی در ایران» نزديک تر کند.
 
 
مستند بلند «سرزمین پیامبران» محصول شبکه مستند سیما است.صالح مدرسه ای در پایان از حمایت های بی دریغ مهندس سلیم غفوری، ابوالقاسم ناصری و علیرضا نوروزی قدردانی کرد.
 
سایر عوامل این مستند عبارتند از: محمد هادی صالح(مشاور پژوهش)، اشکان ضیایی(تصویر بردار)،محمد جواد عرفانیان(صدابردار)، احمد وفایی (تدوینگر) و روح الله امیری(مشاور تولید).
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه