2018 December 12 - چهار شنبه 21 آذر 1397

ماجرای رفراندوم و رهبری موقت بعد از رحلت امام چه بود؟
کد خبر: ١٥٣٠٨٤ تاریخ انتشار: ٢٠ دي ١٣٩٦ - ١٥:١٣
صفحه نخست » مطالب وسط
ماجرای رفراندوم و رهبری موقت بعد از رحلت امام چه بود؟

بعد از انتشار فیلمی چند دقیقه‌ای از جلسه خبرگان رهبری در تاریخ 14 خرداد 68، موضوعی که مرحوم هاشمی رفسنجانی برای رای گیری تحت عنوان «رهبری موقت تا برگزاری رفراندوم» بیان می‌کنند، به سرعت در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت. اما آیا این افشای یک ناگفته بود؟

 ۴ اردیبهشت ۶۸ امام خمینی در نامه‌ای خطاب به آیت الله خامنه‌ای -رئیس جمهور وقت- با نصب بیست نفر به عنوان «هیأت بازنگری بر اصلاحات قانون اساسی» و طرح 8 موضوع به عنوان محدوده اصلاحات، دستور بازنگری قانون اساسی را صادر می‌کنند. {متن نامه: http://emam.com/posts/view/4217 } 
 
طبق اصل 177 قانون اساسی مصوبات این هیأت پس از مراجعه به آرای مستقیم مردم از طریق همه‌پرسی و کسب اکثریت مطلق آراء شرکت کنندگان، با تایید مقام رهبری، به عنوان قانون اساسی جدید شناخته می‌شود.
هیأت بازنگری مشغول بررسی اصلاحات می‌شود. اما پس از یک‌ماه با رحلت حضرت امام، شرایط ویژه‌ای برای کشور پدید می‌آید. مجلس خبرگان برای تعیین رهبر جدید تشکیل می‌شود. «رهبری شورایی یا انفرادی» و «کفایت اجتهاد یا مرجعیت» از موارد مورد بازنگری در قانون اساسی است که در این جلسه نیز مطرح می‌شود. 
 
آیت‌الله امینی و تعدادی از اعضای خبرگان که عضو هیأت بازنگری نیز هستند اعلام می‌کنند که در جریان بررسی شروط رهبری در بازنگری قانون اساسی، این مساله مورد بحث قرار گرفته است. همچنین امام در نامه خود به آیت‌اللهمشکینی اعللام کرده بودند که مرجعیت شرط لازم رهبری نبوده و احراز «اجتهاد» را کافی می‌دانند. {متن نامه: http://emam.com/posts/view/4223/ } 
 
خبرگان تصمیم به انتخاب «رهبر موقت» تا برگزاری همه‌پرسی و تعیین تکلیف قانون اساسی جدید می‌گیرند. اما برای حفظ آرامش جامعه و پرهیز از مسائلی که ممکن بود پدید آید، موقت بودن این تصمیم را اعلام نمی‌کنند، اما بارها در طول جلسه و رای گیری نسبت به این موضوع تاکید می‌شود. لذا پس از بررسی نظرات مختلف و گزینه‌های مطرح شده، خبرگان پس از رای‌گیری در جلسه ۱۴ خرداد۶۸ ، آیت‌اللهخامنه‌ای را انتخاب می‌کنند. 
 
۶ مرداد ۶۸ همه‌پرسی بازنگری قانون اساسی همزمان با انتخابات پنجمین دوره ریاست جمهوری برگزار می‌شود. مردم همزمان با انتخات هاشمی رفسنجانی، با رای بالای ۹۷درصد به اصلاحات قانون اساسی رای می‌دهند. یکی از موارد اصلاحی، جایگزینی «اجتهاد» به جای «مرجعیت» در شروط تعیین رهبری است.
 
آیت‌اللهخامنه‌ای به عنوان رهبر موقت پس از رای مردم در همه‌پرسی، متن جدید قانون اساسی را در تاریخ 15 مرداد 68 تایید و به وزارت کشور ابلاغ می‌کنند. 
 
اکنون با تغییر قانون اساسی و رفع ابهامات قانونی، می‌بایست وضعیت رهبری انقلاب روشن شود. خبرگان برای رای‌گیری مجدد تشکیل جلسه می‌دهند. این بار نیز با رای اکثریت قریب به اتفاق اعضای مجلس خبرگان، آیت‌الله خامنه‌ای انتخاب می‌شوند.  
 
روزنامه جمهوری اسلامی در ۱۶مرداد، صحبت‌های آیت الله مشکینی و گزارش جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی خبرگان را برای مردم شرح می‌دهد.
 
روزنامه اطلاعات نیز در همان تاریخ می‌نویسد: مجلس خبرگان در جلسه‌ی فوق‌العاده دیروز خود ضمن بررسی اصول جدید قانون اساسی، با اکثریت قریب به اتفاق (بدون مخالف) ادامه رهبری آیت‌الله خامنه‌ای را تصویب کرد. 
  
حال که پنهان نبودن این موضوع از دید مردم و اطلاع رسانی جزییات ماجرا در همان زمان توسط رسانه‌ها و جراید روشن شد. نیت جریانی که قصد دارد با انتشار این فیلم در زمانی که مرحوم هاشمی هم از دنیا رفته‌اند و سوء استفاده از ضعف دانش مردم نسبت به تاریخ انقلاب اسلامی بیش از پیش معلوم می‌شود. جریانی که کوردلانه با فضاسازی دروغ و القای شبهاتی قدیمی مثل عدم برگزاری رفراندوم، چرایی ادامه یافتن رهبری موقت و ... قصد دارد تا بین امت و امام خود فاصله بیندازد.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه