2018 July 22 - يکشنبه 31 تير 1397

تلاش تل آویو برای تثبیت حضور در سوریه در دوره پساداعش
کد خبر: ١٥٠٣١٩ تاریخ انتشار: ٢٦ شهریور ١٣٩٦ - ٠٨:٢١
صفحه نخست » یادداشت
تلاش تل آویو برای تثبیت حضور در سوریه در دوره پساداعش

جهاد حیدر

به گزارش صابرنیوز ، رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه هفته گذشته دراقدامی متجاوزانه مواضع ارتش سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد. این حمله که در منطقه «مصیاف» واقع در استان حماه سوریه صورت گرفت، در واقع در امتداد سلسله تجاوزهای نظامی رژیم صهیونیستی به اراضی سوریه طی سال های اخیر محسوب می شود. با این حال به نظر می رسد که با توجه به شرایط حاکم بر این تجاوز نظامی آشکار، صهیونیستها به دنبال تحقق برخی اهداف و رساندن برخی پیام های متفاوت به نیروهای مقاومت سوری بوده اند.

تجاوز نظامی رژیم اسرائیل این‌بار رنگ و بوی متفاوتی داشت. صهیونیست‌ها این‌بار همچون گذشته یک انبار بزرگ تسلیحاتی را هدف قرار ندادند. پیشتر آن‌ها در اکثر موارد به انبارهای نگهداری تسلیحات نیروهای مقاومت سوری یورش می ‌بُردند و پس از آن به منظور توجیه اقدام خود مدعی می‌شدند که تسلیحات بمباران شده قرار بود به حزب الله لبنان تحویل داده شود. اما روز پنجشنبه هفته گذشته جنگنده های صهیونیست مواضع نظامی ارتش سوریه را هدف قرار دادند که طبق آخرین گزارش ها، مرکز پژوهش‌ها و تحقیقات علمی سوریه هم در این حملات مورد هجوم واقع شد.

اظهارات نتانیاهو مقدمه تجاوزگری در سوریه

حملات متجاوزانه تل آویو به مواضع ارتش سوریه در حومه حماه پس از سلسله اظهارات خصمانه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت، انجام شد. نتانیاهو پیش از انجام این حملات، مدعی شده بود که تل آویو اجازه افزایش قدرت محور مقاومت چه در سوریه و چه در لبنان را نخواهد داد. وی تلاش کرد تا این پیام را مخابره کند که تل آویو هرگز اجازه بازسازی ساختار نیروهای مسلح سوری و لبنانی و تقویت قدرت آنها را نخواهد داد.

تلاش برای بسیج قدرت‌ها علیه دمشق

نتانیاهو همچنین پیش از صدور دستور تجاوز نظامی مستقیم جنگنده های رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در حومه حماه، در رأس هیأت هایی عریض و طویل از مسئولان سیاسی و امنیتی این رژیم، به مسکو سفر کرد و همزمان، رایزنی هایی را با مقامات ایالات متحده آمریکا در خصوص سوریه کلید زد. با تمام این ها، طبق آخرین گزارش ها از دیدارهای انجام شده میان نخست وزیر اسرائیل با مقامات روسی و همچنین رایزنی های وی با مقامات واشنگتن، نتانیاهو نتوانست به آنچه که دنبالش بود، برسد. نخست وزیر اسرائیل پس از رایزنی‌های گسترده با مقامات آمریکایی در نهایت موفق به جلب رضایت آنها برای اجرای‌ خواسته‌های تل آویو در سوریه نشد.

ناکامی در جلب رضایت پوتین

از سوی دیگر، نتانیاهو حتی در تلاش های بی وقفه برای دریافت ضمانت هایی از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه برای رفع نگرانی های رژیم صهیونیستی از روند تحولات سوریه، ناکام ماند. نتانیاهو در جریان دیدارش با رئیس جمهوری روسیه نسبت به تقویت قدرت نظامی سوریه به ویژه در عرصه موشکی ابراز نگرانی کرد و آن را تهدیدی برای امنیت ملی رژیم اسرائیل برشمرد، اما پاسخ مثبتی از سوی پوتین دریافت نکرد. پس از تمامی این ناکامی‌های بزرگ بود که تجاوز نظامی به مصیاف در حماه سوریه کلید خورد.

آغاز مرحله جدیدی از تجاوزگری صهیونیسم

از یورش نظامی رژیم صهیونیستی به پایگاه نظامی ارتش سوریه در حماه می توان به عنوان آغاز مرحله جدیدی از تجاوزگری اسرائیل در اراضی سوریه یاد کرد. مقامات صهیونیست با این حمله نظامی قصد داشتند تا این پیام را به نیروهای سوری و رهبران سیاسی سوریه برسانند که تحت هر شرایطی، به زعم خود مسیر تقویت قدرت نظامی محور مقاومت را مسدود خواهند کرد. از سوی دیگر، صهیونیستها همچنین با این حمله نظامی، خواستند تا به دولت سوریه بلوف بزنند و اینگونه وانمود کنند که برای هرگونه رویارویی نظامی مستقیم در آینده از آمادگی کامل برخوردارند. این درحالی است که بدون شک آنها وارد نبرد مستقیم با نیروهای سوری نخواهند شد.

حمایت از تروریسم در رأس اولویت‌های رژیم صهیونیستی

اسرائیل با حمله ای که به مواضع ارتش سوریه انجام داد بار دیگر از چهره واقعی خود پرده برداشت و ثابت کرد که در حمایت از گروه های تروریستی ـ تکفیری مستقر در سوریه ازجمله داعش و جبهه النصره، نقش مهمی ایفا می کند. حمله اسرائیل زمانی اتفاق افتاد که ضعف بر صفوف تروریست های تکفیری حاکم شده بود و تل آویو با این عملیات نظامی مستقیم در واقع تلاش کرد تا برای تکفیریها نقش ناجی را ایفا کند. آنچه که توسط اسرائیل در حماه رخ داد، واقعیت تحولات سوریه را بیش از پیش بر همگان آشکار ساخت. اکنون برای چندمین بار ثابت شد که اسرائیل یکی از طرف های جنگ کنونی در سوریه است.

آمادگی برای دوره پساداعش در سوریه

می توان حمله نظامی اسرائیل در سوریه را اینگونه تفسیر کرد که صهیونیستها به دنبال ناکامی متوالی تکفیریها در نبرد با نیروهای مقاومت، اکنون به شکست حتمی آنها پی برده و از طریق مداخله مستقیم به دنبال آن هستند تا حضور نظامی خود را در دوره پساداعش در سوریه تثبیت کنند. البته اسرائیل همزمان با تحرکات خصمانه خود در سوریه تلاش می کند تا از طریق واسطه قرار دادن آمریکا و روسیه از وقوع هرگونه رویارویی مستقیم میان تل آویو و دمشق و تبدیل شدن این رویارویی به یک جنگ منطقه ای، جلوگیری کند. نقشه های اسرائیل برای محور مقاومت در سوریه روی کاغذ، موفقیت آمیز به نظر می رسند. اما این نقشه ها زمانی که به مرحله اجرا می‌رسند، صهیونیستها متوجه می شوند که قدرت و اراده بسیار مستحکمی در برابر آنها قرار دارد که می تواند تمامی معادلات را برهم بزند. اسرائیل در آینده نزدیک به خوبی خواهد فهمید که میان «آنچه که مایل به تحقق آن است» و «آنچه که قادر به تحقق آن است» تفاوت بسیار فاحشی وجود دارد.

 نویسنده : جهاد حیدر

مترجم :اکرم آزادی مهرگانی

پایگاه لبنانی العهد

13 سپتامبر2017
منبع :فارس
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه