2018 May 23 - چهار شنبه 02 خرداد 1397

مدیران رسانه ملی پاسخ دهند؛ فیلمی که از وزارت ارشاد دولت مجوز گرفته چرا در رسانه ملی مجوز تبلیغ داده نمی شود /آیا صداو سیما در نظر دارد با عدم پخش تیزر فیلم سه بیگانه در ماه های نزدیک به انتخابات ، رابطه اش را با دولت تحکیم ببخشد ؟
کد خبر: ١٣٧٣٥٩ تاریخ انتشار: ١٤ فروردين ١٣٩٦ - ١٠:٤٦
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
مدیران رسانه ملی پاسخ دهند؛ فیلمی که از وزارت ارشاد دولت مجوز گرفته چرا در رسانه ملی مجوز تبلیغ داده نمی شود /آیا صداو سیما در نظر دارد با عدم پخش تیزر فیلم سه بیگانه در ماه های نزدیک به انتخابات ، رابطه اش را با دولت تحکیم ببخشد ؟

فیلم «آباجان» که در دسته فیلم‌های موهن به خانواده شهدا محسوب و با بازی فاظمه معتمد آریا که سال هاست که در صدا وسیما به خاطر عملکردش ممنوع التصویر بوده ، و با خوب بد جلف که...

 
 
گروه فرهنگی صابرنیوز: رسانه ملی همواره سعی کرده است در حوزه های مختلف پیرامون موضع گیری و اتخاذ سیاست های مدیریتی جانب بی طرفی را اتخاد نماید تا متهم به جانبداری از گروه یا حزب خاصی نشود .اما در بعضی اوقات یک تصمیم غیر معقول ، عاملی برای هجمه به این نهاد انقلابی می شود که در کنار انفعال و یا سکوت مدیران ، سبب اوج گیری انتقادات می شوند .

رسانه ملی همانطور که بارها اشاره شد رسانه فراگیری است که بهترین راه تبلیغ محصولات محسوب می شود در این خصوص تهیه کننده فیلم های سینمایی بسیار تمایل دارند که فیلم هایشان در رسانه ملی و در بهترین زمان و با مدت دفعات فراوان پخش تا به نوعی با پخش تیزر در فروش فیلم هایشان در گیشه کمک شود.

بعد از پخش تیزر فیلم های نوروزی در سال گذشته توسط شبکه های ماهواره ایی ، و ورود قوه قضائیه به موضوع و هماهنگی هایی که بین مدیران انجام گرفت ، مقرر شد که سازمان صدا و سیما همکاری بیشتری با تهیه کنندگان برای پخش تبزر های فیلم هایشان داشته باشد و تهیه کنندگان( که در آن زمان مدعی بودند که تیزر فیلم هایشان خودجوش در شبکه های ماهواره ای پخش شده بود، ) متعهد شدند که تیزر تبلیغاتی شان تنها در رسانه ملی  منتشر شود . البته در آن زمان آیت الله لاریجانی که طی دیداری از دادگاه های تهران در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور  و با تهیه کنندگاه فیلم اکران نوروزی که تیزر فیلم هایشان در شکبه ماهواره ای پخش شده بود فرموده بودند که :گروهی برای بررسی مشکلات سینما در حوزه تبلیغات راه اندازی و همچنین ایشان افزوده بودند که پخش تیزر در شبکه های ماهواره ای یک جرم است اما باید شرایطی فراهم شود تا جرم هم به وقوع نپیوندد.

 متأسفانه شاهد نارضایتی و مصاحبه تهیه کننده فیلم سه بیگانه به خاطر عدم پخش تیزر فیلم اش در صدا وسیما بوده ایم  این در حالی است که رسانه ملی به فیلم هایی اجازه تیزر داده که در حالت عادی اذهان عمومی انتظار پخش تیزرهای آن فیلم ها را به خاطر مسائل حاشیه ای ، نداشتند مانند فیلم گشت 2 که کارشناس برنامه هفت آن فیلم را مستهجن معرفی کرد (که اگر آن کارشناس توهین و یا نظر غیر کارشناسی داده باید ممنوع التصویر شود ) و همچنین توهین بازیگز- تهیه کننده فیلم به مجلس و کارشناس برنامه هفت ، و یا فیلم «آباجان» که در دسته فیلم‌های موهن به خانواده شهدا محسوب و با بازی فاظمه معتمد آریا  که سال هاست که در صدا وسیما به خاطر عملکردش ممنوع التصویر بوده ، و با خوب بد جلف که باید حق مولف آن برای سازمان باشد ولی تهیه کننده آن بخش خصوصی است ، پخش تیزر این فیلم ها از رسانه ملی ، شائبه ها در خصوص عدم پخش تیزر فیلم سه بیگانه را در نگاه مخاطبین سینما بیشتر کرد.
 
 
 
Get the Flash Player to see this player.
 

مهمترین شائبه ، حضور حمید لولایی در نقش روحانی در فیلم است ، و چون در اذهان عمومی حمید لولایی نزدکترین شخص از لحاظ شباهت به رئیس جمهور است عدم پخش تیزر فیلم سه بیگانه  را برخی به این موضوع مرتبط می دانند .تا صدا و سیما با عدم پخش تبلیغ فیلم سه بیگانه در ماه هایی که نزدیک به انتخابات ، رابطه اش را با دولت تحکیم ببخشد .

نکته که بسیار مهم این است که صدا و سیما مانند دیگر سیاست های این سازمان (که در بالا به آن اشاره شد) که کاملاً رعایت بی طرفی  و انصاف را داشته باشد و فیلم هایی که در یک ژانر هستند از یک میزان تیزر در تلویزیون برخودار شوند (الیته نگارنده معتقد است که باید به فیلم های ارزشی بیشتر بها داده شود ) در این خصوص مطلب قابل دکر این است که: فیلم های گشت 2 ، خوب بد جلف و سه بیگانه (همه آنها ژانر کمدی دارند) در خصوص پخش تیزر در یک شرابط قرار بگیرند . تا رعایت عدالت شود و این فیلم ها در خصوص تبلیغ تلویزیونی در یک شرایط مساوی قرار بگیرند .

نگارنده به حسن نظر مدیران رسانه ملی واقف و آنها را از زحمتکشان نظام می داند اما در این خصوص بهتر است صداو سیما برای مردم و افکار عمومی به طور شفاف علت عدم پخش تیزر را بیان کنند . و بهتر است که این موضوع را توضیح دهند فیلمی که از وزارت ارشاد دولت تدبیر و امید مجوز گرفته چرا در رسانه ملی مجوز تبلیغ داده نمی شود . اگر قرار است فیلمی ممیزی شود چرا فیلم هایی که در بالا به آنها اشاره شد شامل ممیزی نشده اند .

مطمنا خود مدیران تلویزیون این مهم را قبول دارند که هشتکی که علاقه مندان فیلم سه بیگانه برای فیلم تحت عنوان "فیلمی که تبلیغ آن در تلویزیون ایران ممنوع است"برای رسانه بی طرف و فراگیر شایسته نیست و این عزیزان می بایست با دفع حداقلی و جذب حداکثری در این حوزه حساس کوشا باشند .
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه