2018 October 16 - سه شنبه 24 مهر 1397

جنبش «گنجشک کُشی» و حکایت دولت ما
کد خبر: ١٣٥١٢٢ تاریخ انتشار: ٠٧ اسفند ١٣٩٥ - ١٤:٣٠
سیاسی » سیاسی
جنبش «گنجشک کُشی» و حکایت دولت ما

دخالت دولت ها ورای جناح و حزب آنها، در تغییر چرخه طبیعت زیبای گوشه گوشه ایران عزیز ما حکایت همین ماجرای گنجشک کشی است.

سرویس سیاست مشرق - «جنبش گنجشک کُشی» یکی از معروفترین اقدامات مائو رهبر انقلاب چین در برنامه «جهش بزرگ» در سال 1958 است. طبق تصور مائو، «موش، پشه و مگس» و «گنجشک» دشمن پیشرفت کشور بودند و برای «یک گام به جلو» این 4 بلای اصلی باید نابود شوند. سه حیوان اول را که مردم همیشه می‌کشتند اما هدف اصلی گنجشک ها بود که به زعم آنها غلات و محصولات کشاورزی را می خورند و میزان برداشت محصول را کم میکنند!!

با تبلیغات وسیعی، به تمام مردم دستور داده شد که هر جا گنجشکی دیدند، بکشند، دانش آموزان تشویق میشدند که گنجشک ها را به عنوان عامل اصلی گرسنگی و کمبود غذا بکشند و جایزه بگیرند! مردم در زیر درختان با ایجاد سر و صدا مانع نشستن گنجشک ها میشدند و چنین شد که در عرض 1 سال 1 میلیون گنجشک در چین نابود و نسل آن منقرض شد! اما طولی نکشید که با غیبت گنجشک ها، ملخ ها و سایر آفات گیاهی پیدا شدند و هجوم ملخ ها به مزارع آغاز شد. معلوم شد گنجشک ها غیر از غلات، جمعیت حشرات را هم متعادل نگه میداشتند. اما دیر شده بود. میزان زیادی از محصولات کشاورزی نابود شد، برخی مناطق چین را قحطی فرا گرفت و بین بیست تا چهل‌و پنج میلیون نفر بر اثر گرسنگی مردند.

اکوسیستم تنها با حذف یک موجود طبیعی، اینچنین کشوری بزرگ را به بحران کشاند. چینی ها مجبور شدند تا سالها از شوروی گنجشک وارد کنند تا دوباره تعادل را به طبیعت خود برگردانند. اما دیگر جان های از دست رفته برنگشتند..

دخالت دولت ها ورای جناح و حزب آنها، در تغییر چرخه طبیعت زیبای گوشه گوشه ایران عزیز ما حکایت همین ماجرای گنجشک کشی است.

سدسازی های بی رویه، انتقال آب مورد نیاز خوزستان به دیگر استان ها، تخریب گسترده تالاب ها، نابودی پوشش گیاهی با از بین بردن جنگل ها و درختان، کاشت درختان بی فایده برای تصفیه هوا، صنعتی کردن شهرهای کوچک و بزرگ، عدم کنترل جمعیت شهرهای بزرگ و.. از جمله مواردی است که سبب شده چرخه طبیعی زیست، در بسیاری از شهرهای ایران نابود شود.

اینها باعث شده، خوزستانی که با کارون زیبا و نخل های سرافرازش شناخته میشد به تلی از خاک تبدیل شود، اهواز آلوده ترین شهر جهان شود و رشد بی سابقه سرطان (5 تا 500 برابر شدن آن در یک دهه گذشته) و افزایش خطرناک بیماری های تنفسی را رقم زند.

در اراک دلنواز با انواع صنایع آلاینده، مردم به جای اکسیژن؛ سرب، گوگرد، ریزگردهای ناخوانده و ترکیبات نیتروژنی تنفس کنند و این شهر باصفا به مرکز سرطان ریه و مثانه کشور تبدیل شود.

زاینده رودی که روزگاری طراوت و شادابی عطا میکرد، اکنون منبع پسماندهای شیمیایی و سمی انواع کارخانه های بزرگ صنعتی شود و مبارکه نگین سرسبز اصفهان، بخاطر صنعت، به پایتخت ام اس دنیا مبدل شود.

سونامی سکته و سرطان ناشی از آلودگی هوا، تهران و کلان شهرها را فراگیرد. سیستان آباد تشنه جرعه ای آب هیرمند شود و کل شهرهای ایران درگیر موضوع آلودگی هوا و بیماری های قلبی و عروقی اولین و سرطان سومین عامل مرگ و میر ایرانیان.

اگر دردی از مردم دوا نمی کنیم، برخلاف سیکل طبیعت شنا نکنیم. نفرین گنجشک ها، اول انسانها را خواهد کشت.

وَلا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ (بقره/195) خود را با دست خود به هلاکت نیفکنید..


محمد عبدالهی

 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه