2018 December 17 - دوشنبه 26 آذر 1397

نقدهای غیر کارشناسی یکی از دلایلی است که فیلم یا سریالی تاریخی ساخته نشده/ورزی با ساخت معمای شاه به ما ثابت کرد که اطلاعات مان در خصوص اتفاقات قبل از انقلاب محدود است
کد خبر: ١٢٥٥٧٤ تاریخ انتشار: ١٤ دي ١٣٩٥ - ١٢:٠٣
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
انتقاد رهبری در خصوص عدم ساخت فیلمی از حوادث هفتم تیر یادم رفته است؟
نقدهای غیر کارشناسی یکی از دلایلی است که فیلم یا سریالی تاریخی ساخته نشده/ورزی با ساخت معمای شاه به ما ثابت کرد که اطلاعات مان در خصوص اتفاقات قبل از انقلاب محدود است

با توجه به هجمه و عدم حمایت ها و پشتیبانی لازم از سریال های ارزشی ...

 
گروه فرهنگی صابرنیوز: انقلاب اسلامی ایران حاصل از خودگذشتگی های مردانی است که در طول تاریخ جانفشانی های فراوان کرده اند و همه در هر جای کشور و در هر پست ومقامی که هستند مدیون ان غیور مردان است..
 
انتقال حوادث و جریانات آن دوران وظیفه مورخان و دیگر بزرگان است تا با فرهنگ سازی در سطح جامعه ، تاریخ سراسر مقاومت و ایثار این مملکت را به جوانان این نسل نیز انتقال دهند. یکی از روش های تأثیر گذار و قابل تأمل که متأسفانه غرب روی آن برنامه ریزی خوبی کرده صنعت فیلم و سریال سازی است تا به وسیله فیلم و سریال اهداف و فرهنگ ها را به راحتی انتقال داد .

38 سال از عمر با برکت انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) می گذرد اما متأسفانه بنا به دلایلی که هنوز هم برای نگارنده مشخص نیست تا چندی پیش سریال قابل تأملی از ایثار جوانان این مرز و بوم در قبل از انقلاب ساخته نشده بود تا اینکه در میان این خیل عظیم نویسنده و کارگردانان ، فردی دغدغه مند و دلسوز که پیش از این نیز چند فیلم و سریال تاریخی ساخته بود به نام ورزی پیدا شد تا با ساخت سریال معمای شاه و مرور تاریخ انقلاب این نسل را با حوادث آن دوران بیشتر آشنا کند.

با رسانه ای شدن موضوع ساخت سریالی درخصوص وقایع قبل از انقلاب ، برخی عامدانه شروع به تخریب و سنگ اندازی کردند تا این سریال ساخته نشود مطمئناً اگر مدیریت و پشتیبانی های ضرغامی در آن سال ها نبود به طور حتم سریال در اوایل پیش تولید تعطیل می شد.

اما تخریب ها و نقد های مغرضانه از شروع پخش سریال آغاز شد این هجمه تا آنجایی جلو رفت که یک روحانی که حرفه و تخصص اش پیرامون مسائل جوانان و ازوداج بود در روی آنتن زنده رسانه ملی این سریال را با بدترین الفاظ مورد خطاب قرارداد تا صحبت های آن روحانی تا مدت ها نقل محافل غربی خصوصاً سلطنت طلبان شود .
 

اینکه معدود رسانه های مکتوب (که عمدتاً هم با هزینه های بیت المال هم اداره می شوند) هدف شان تخریب اینگونه سریال ها است چیست برای نگارنده هم مشخص نیست و اگر دوستان منتقد منظورشان این است که امثال سریال های معمای شاه تولید نشود باید توضیح دهند که خودشان در رسانه هایی که در اختیارشان است پیرامون آشنایی نسل جوانان با تاریخ قبل از انقلاب چه کرده اند؟ و چه تأثیراتی در سطح جامعه داشته است؟ اما چرا آن معدود رسانه ها منتقد به دیگر سریال های هجو و بی محتوای رسانه ملی معترض نمی شوند  بیشتر تمرکز و هدف شان تخریب معمای شاه است. 

ورزی با ساخت معمای شاه به ما ثابت کرد که اطلاعات بیشترمان در خصوص اتفاقات قبل از انقلاب بسیار محدود و شناختمان از شخیت های تأثیر گذار ان دوران ناچیز است . و این بزرگترین معضل فرهنگی ماست که نتوانستیم در زمان خودش فساد و وابستگی سلطنت شاه  را به درستی  به افکار عمومی معرفی کنیم اگر امثال سریال معمای شاه زودتر ساخته می شد امثال روزنامه هنرمند از نوشتن نامه طنز آمیز از طرف شاه به کارگردان معمای شاه منصرف می شد . متأسفانه بیشتر انتقادات به عدم مطالعه و درک صحیح از تاریخ و سریال بر می گردد .

وقتی حزب مؤتلفه و یا خانوداده های شهید مطهری و طالقانی و شهدای مدافع حرم و یا کمیسیون فرهنگی مجلس و شخصیت های فرهنگی و کشوری  از عوامل سریال تقدیر می کند به نظر دوستان این تقدیرها  نشان از چیست؟ نشان از اقبال عمومی آن نیست؟ 
 

معظم رهبری پیرامون شهید نواب بسیار توصیف فرموده اند  ولی متأسفانه نسل های جوان این مرز وبوم کمتر در خصوص شخیت والای نواب شناخت دارند شهاب مرادی به عنوان یک سخنران و یا مجله همشهری جوان چه مقدار در آشنایی جوانان با این روحانی مبارز تلاش کرده اند باید گفت"نه این دوستان و نه دستگاه های متولی امور فرهنگی نتوانسته بودند که شخصیت و اهداف شهید نواب را به درستی معرفی کنند تا حق مطلب بیان شود ولی خوشبختانه در سریال معمای شاه بسیار هنرمندانه شهید نواب و هم رزمانشان را به تصویر کشیدند و روحیه مقاوم و انقلابی این شهید عالی مقام را در قالب سریال نمایش دادند . و یا در خصوص ملی شدن صنعت نفت و یا قیام مردم 30 تیر و کودتای 28 مرداد که قبل از کودتا آیت الله کاشانی نامه ای به مصدق ارسال می کند و یا وابستگی شاه به غرب و یا نیت تغییر مذهب کشور توسط هویدا و...به آنها پرداخته است.

اینکه فلان بازیگر چرا در سریال حضور دارد مطمناً هر کارشناسی این مهم را قبول دارد که این موضوع کاملاً مسائلی سلیقه‌ای است اما متأسفانه دوستانی که در مجله هفت راه و یا روزنامه هنرمند و یا همشهری جوان هستند انتقاداتشان اکثراً احساسی و به دوراز مسائل فنی است و تنها برای آنکه انتقادی از سریال کرده  باشند مطالبی نوشته اند اما ای کاش این دوستان کمی دغدغه‌مندتر می شدند و کارهای امثال اصغر فرهادی را بررسی و تحلیل می کردندو در خصوص مسائل تاریخی کمی بیشتر تحقیق می کردند و در خصوص بعد فنی کار هم با دوستانی که سابقه کار تاریخی داشتند مشورت می کردند .

اما این تخریب و نقدهای غیر کارشناسی یکی از دلایلی است که تاکنون فیلم یا سریالی از شخصیت های تأثیر گذار نظام ساخته نشده و این کم کاری ها تا جایی است که مقام معظم رهبری، در خصوص حادثه هفتم تیر فرمودند: بعد از گذشت ۳۵ سال هنوز یک فیلم سینمایی یا یک نمایش یا یک رمان درباره حادثه هفتم تیر و شهید بهشتی و شهدای این حادثه نداریم .

وقتی یک کارگردان شرایط موجود را ارزیابی می کند و می بیند که می تواند یک فیلمی به سبک سلام بمئی تولید کند که گیشه را جوابگو باشد و کسی نیز به او و فیلمش انتقاد زیادی نکند از ساخت کارهای ارزشی و تاریخی منصرف می شود .

با توجه به هجمه و عدم حمایت ها و پشتیبانی لازم از سریال های ارزشی مطمئناً تنها افراد دغدغه مند هستند که می تواند در این شرایط به خاطر حس وظیفه و تکلیف کار کنند و وقتی امثال ورزی ها سریال های تاریخی با هدف روشنگری افکار عمومی می‌سازند باید گفت که کاری بس بزرگ و در حقیقت عملیاتی چریکی انجام داده اند که توانسته اند در این شرایط و هجمه کار را انجام دهند 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه