2018 December 12 - چهار شنبه 21 آذر 1397

سیانور، فیلمی با کارگردانی خوب و فیلمنامه ای ظاهر فریب در قالبی سردر گم با لاپوشانی تاریخ !!
کد خبر: ١٢٤٩٧٥ تاریخ انتشار: ٠٤ دي ١٣٩٥ - ١٤:٢٣
فرهنگی و اجتماعی » مطلب ویژه
شریف واقفی کیست؟
سیانور، فیلمی با کارگردانی خوب و فیلمنامه ای ظاهر فریب در قالبی سردر گم با لاپوشانی تاریخ !!

برخلاف ادعای نویسنده که مدعی است این فیلمنامه کاملا منطبق با تاریخ است ولی...

 
 
گروه  فرهنگی صابرنیوز: سیانور  فیلمی به کارگردانی بهروز شعیبی و نویسندگی مسعود احمدیان و تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی  است.در این فیلم سعی شده از لای تاریخ سیاه و کثیف سازمان منافقین چند جوان خام معتقد به خط ترور را سفید نشان دهند !
 
برخلاف ادعای نویسنده  که مدعی است این فیلمنامه کاملا منطبق با تاریخ است ولی وی  مواردی را به عمداً یا سهواً در داستان دعوای ایدئولوژی منافقین کنار گذاشته شده است اما مهمترین مسئله اینجاست دعوای شریف واقفی ( بازی بهروز شعیبی) با  تقی شهرام ( بازی فرزین صابونی ) درد دین نبوده بلکه درگیری او برای بقای نفاق و مخالفت با عیان شدن مارکسیسم خالص ( کفر) بوده است.
 
ولی در فیلم جوری نشان دادند گویی اینها به خاطر بقای اسلام با هم درگیر شده اند ! مسئله مهمتر دال بر این گفته نگارنده اینجاست به غیر از شریف واقفی  و صمدیه ( با بازی حمیدیان ) فرد سومی هم در واقعیت بوده به نام سعید شاهسوندی که او نیز با دو فرد قبلی همسو و هم پیمان بوده و مخالف دست خوردن به خط التقاطی منافقین بوده .  حالا چرا در فیلمنامه سیاه نور  اسمی از وی برده نشده است.

 
جواب واضح است : چون با کمی تحقیق درباره ادامه خط فکری شریف واقفی توسط سعید شاهسوندی متوجه می شویم این فرد بعد از آزادی از زندان جزو گروه سازمان منافقین و رجوی بوده  و در بمب گذاریها بعد انقلاب شراکت داشته و در مرصاد علیه ایران و همسو با صدام جنگیده است پس متأسفانه نویسنده نامی از وی نیاورده تا بتواند از دو نفر مرده در سازمان منافقین الگو  بسازد . و نویسنده اسمی از جواد سعیدی نیز در فیلم نمی آورد که جواد سعیدی چه کسی بودهو توسط چه کسی به قتل می رسد.

 همچنین در فیلم دیالوگ مخربی نوشته شده با ظاهری زیبا : کسی که اسلحه دست میگیره باید بدونه چه کسی رو نزنه .

این شعار به ظاهر زیبا در واقع اسلحه دست گرفتن و ترور را نفی نمی کند فقط مدعی است بهتر باید ترور کرد در اصل کار باطل را باید بهتر انجام داد !  در واقع به خیال خودش فرق قائل شده بین ترورها . مگر ترور خوب و بد هم داریم !؟ مگر با اسلحه دست گرفتن مردم یک جامعه منقلب می شوند و انقلاب رخ می دهد ؟
 
قابل ذکر است نام شریف را بر دانشگاه ، دانشجوهای چپ ( مارکسیست )  چند ماه قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نام نهادند و در صورت لزوم از  شریف واقفی و ترورهای او نیز می توان نام برد . برای صحت حرف بنده می توانید در کتابهای پیرامون این دعوای ایدئولوژی یا شاید هم دعوای قدرت نام سعید شاهسنودی را سرچ کنید و تحقیق کنید ببینید چه چیز به خوردمان می دهند .
 
 امیدواریم که اگر قرار است کاری در خصوص این سازمان ملهد ساخته شود کمی تأمل و مشورت بیشتری انجام و حتماً تهیه کننده و کارگردان کار نیز اطلاعات کافی پیرامون موضوع داشته باشند و از سازمان های سرمایه گذار خصوصی و دولتی در خواست می شود قبل از شروع کار تاریخی و اثرگذار، کاملا فیلمنامه را بررسی و با چند نفر مشاور تاریخی مشورت کنند.البته در خبر آمده بود که سید محمود رضوی تهیه کننده سیانور ، سریالی  در خصوص منافقین را تهیه کنندگی می کند ، از ایشان که بسیار برای نگارنده قابل احترام هستند  خواهشمندیم که الویت ها و جامعه هدف و دستاوردهای آن را درنظر گرفته و بسیار پیرامون مسئله خودشان علاوه بر نویسنده و کارگردان تحقیق و مشورت کنند .
 
صابرنیوز آمادگی دارد موارد مورد نظر نویسنده و یا عوامل فیلم سیانور را منتشر و همچنین بسیار خوشحال می شود؛ برای شفاف شدن موضوع برای افکار عمومی در دفتر صابرنیوز و یا هر دفتری دیگر با عوامل فیلم سیانور در خصوص مسائل ذکر شده مناظره نماید.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه