2018 March 20 - سه شنبه 29 اسفند 1396

به سه دلیل تصمیم اخیر اوپک موفقیت برای ایران محسوب نمی شود/براساس اجلاس الجزایر،قرار بود ما آزادی عمل داشته باشیم که سطح تولید را به قبل از تحریم ها برسانیم اما نشد/ چرا لیبی و نیجریه در خصوص سطح تولید استثنا شدند اما این موضوع شامل حال ایران نمی شود/اوپک ناچار شد به همان سیاست دو سه دهه قبل که بحث کاهش تولید بود برگردد
کد خبر: ١٢٢٩٨٠ تاریخ انتشار: ١١ آذر ١٣٩٥ - ١٢:٠٧
صفحه نخست » مطالب وسط
نماینده سابق ایران در اوپک در گفتگو با صابرنیوز:
به سه دلیل تصمیم اخیر اوپک موفقیت برای ایران محسوب نمی شود/براساس اجلاس الجزایر،قرار بود ما آزادی عمل داشته باشیم که سطح تولید را به قبل از تحریم ها برسانیم اما نشد/ چرا لیبی و نیجریه در خصوص سطح تولید استثنا شدند اما این موضوع شامل حال ایران نمی شود/اوپک ناچار شد به همان سیاست دو سه دهه قبل که بحث کاهش تولید بود برگردد

بالاخره برای اوپک تجربه گرفتن از تلخ کامی ها و سقوط قیمت ها و کاهش درآمد ها و شکست دیپلماسی سهم بازار بود و...

 
 
گروه صتعت و اقتصاد صابرنیوز: خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک در خصوص توافقات و تصمیمات اخیر اوپک به خبرنگار صابرنیوز گفت: اپک به خاطر برخی فشارها اجازه نداشت کاهش تولید بدهد که بالاخره توانست به کاهش تولید برسد. بنده هم اشاره کردم که ای کاش این تصمیم را دو سه سال پیش می گرفتند که این میزان کاهش قیمت و کاهش درآمد رخ نمی داد تا این همه ضرر به کشورهای صادرکننده نفت که عمدتا کشورهای ضعیفی هستند وارد نمی شد این تصمیم، تصمیم دیرهنگامی بوده  ولی این موفقیتی برای اوپک محسوب می شود.
 
 
کارشناس مسائل نفتی پیرامون ایت صمیم اوپک اظهار داشت: این نشان دهنده این بود که  عربستان وکشورهای حامی عربستان، در واقع از یک سو به بن بست رسیدند، نشان دهنده شکست سیاست های عربستان و کشورهای حامی عربستان بود آن هم به دلیل مشکلات زیادی که در همین کشورها به وجود آمد. همین عربستان را ببینید با کسری بودجه شدید و مشکلات اقتصادی روبه رو شده و بالاخره به بن بست رسیدند و ناچار شدند کاری بکنند که قیمت ها مقداری افزایش پیدا کند. این تصمیم دیرهنگام به هرحال یک تصمیم مثبتی برای اوپک بود که اوپک بعد از حدود سه سال به جایگاه اصلی خودش بازگشت. اوپک در این سال ها می گفت: ما باید به دنبال سهم بازار باشیم و قیمت ها را فدا بکنیم غیراوپک را از بازار خارج بکنیم و قیمت ها آنقدر کاهش پیدا کند که آنها تولیدشان را کاهش بدهند و اصلا از بازار حذف بشوند. مصاحبه آقای وزیر نفت کشورمان اگر در تیرماه را نگاه کنید ایشان یز آن زمان می گفت: که قیمت ها اصلا برای ما مهم نیست و بایستی به دنبال تولید و سهم بازار باشیم حتی اعلام کردند که 7 دلار هم برای ما خوب است یعنی ایشان هم به نوعی دنبال سهم بازار بودند و حتی در ابتدای ورودشان به اوپک بعد از ملاقاتی که با وزیر نفت عربستان داشتند اعلام کردند، ، سیاست های ما به سیاست های عربستان بسیار نزدیک است و بعد از آن بود که عربستان به دنبال این بود که تولید را افزایش دهد و این کار را هم کرد و تولید را کاهش نداد که قیمت پایین بیاید به حساب اینکه رقبای غیراوپک از بازار حذف بشوند. در واقع همه این ها شکست خورد و دوباره اوپک ناچار شد به همان سیاست دو سه دهه قبل که بحث کاهش تولید بود در صورتی که بازار مازاد داشته باشد، برگشت و به این نتیجه رسیدند که همان سیاست بهتر است که اوپک هم کاهش تولید داشته باشد و بازار را تنظیم بکند و اجازه ندهد که عرضه های اضافی قیمت های ضعیف را به ما بدهد در واقع این برای اوپک یک بازگشت به خویشتن بود.
 
خطیبی در ادامه افزود: اما در مورد ایران به چند دلیل این تصمیم یک موفقیت برای ایران نبود یکی اینکه ایران اعلام کرده بود ما تا به سطح تولید قبل از تحریم ها نرسیم تولید را به هیچ وجه کاهش نخواهیم داد این مطلب را آقای وزیر چندین بار بعد از تحریم ها همه جا اعلام کرده است که به  شرط تولید 4میلیون بشکه باید برسیم و از آن چیزی کم نخواهیم کرد و حتی برنامه ریزی کردیم که بالاتر هم برویم . این محقق نشد. الان چیزی که در این اجلاس تصمیم گرفتند اول اینکه ایران استثناء نشد اگر ملاحظه بکنید قرار بود که براساس اجلاس الجزایر، ایران، لیبی و نیجریه استثناء شوند یعنی این کشورها آزادی عمل داشته باشند ولی اکنون در این تصمیم گرفته شده به دو کشور لیبی و نیجریه آزادی عمل داده شده و ایران استثناء نشد. این یک نکته است که ما نتوانستیم حرفمان را به کرسی بنشانیم یعنی ما قرار بود آزادی عمل داشته باشیم که سطح تولید را به قبل از تحریم ها برسانیم که محقق نشد این عدم موفقیت اول، ولی دوم اینکه ما قرار بود تولیدات را در سطح قبل از تحریم ها یعنی حدود 4میلیون بشکه در روز برسانیم و قرارداد پایین تر نبندیم در حالیکه به ما سهمیه 3790هزار بشکه دادند. یعنی ما هم کاهش تولید داریم این هم عدم موفقیت دوم. و مشکل سوم اینکه گفته بودند ما به هیچ وجه کاهش تولید را قبول نمی کنیم. کاهش تولید برای کسانی است که در سال های اخیرافزایش تولید داشتند. شما می بینید که الان تولید ما طبق چیزی که خود آقایان وزارت نفت می گویند حدود 3میلیون و 900 است و الان پذیرفتیم که این را به 3میلیون و790 کاهش بدهیم. این هم دلیل سوم برای اینکه ما را هم جزو کشورهای کاهش تولید بردند و کاهش تولید را به ما تحمیل کردند.بنابراین چیزی که گفته می شود بیشتر برای سرپوش گذاشتن بر این سه دلیلی است که باعث شد ما نتوانیم حرفمان را در این اجلاس به کرسی بنشانیم و در واقع به ما فشار آوردند و این کاهش تولید و عدم استثناء شدن را به ما تحمیل کردند.
 
وی ادامه داد: اما بالاخره برای اوپک تجربه گرفتن از تلخ کامی ها و سقوط قیمت ها و کاهش درآمد ها و شکست دیپلماسی سهم بازار بود و به این نتیجه رسید که کماکان بایستی در بازار مدیریت عرضه را مدنظر قرار بدهد و با مدیریت عرضه بازار را تنظیم بکند.این ماحصل قضایاست که من فکر می کنم آقایان هوچی گری می کنند و برای اینکه روی ناکامی های خود در اوپک سرپوش بگذارند، این مسائل را مطرح میکنند.یک سری افراد متخصص و واقع بین همین مطالب بنده را می گویند که این یک درس آموزی از تجربه تلخ اوپک هست که می خواست به دنبال سهم بازار برود و رقبایش را از بازار حذف کند که موفق هم نشد و به این نتیجه رسید که نمی توان با این کارها رقبایی مثل آمریکا، روسیه و.. را از بازار خارج کرد و الان موقعیت کشورهایی مثل عربستان بسیار بدتر از موقعیت روسیه است عربستانی که می خواست روسیه را از بازار حذف کند نتوانست و خودش دچار مشکلات جدی شد.بنابراین به نظر من اگر بخواهیم کاملا بی طرفانه و تخصصی برخورد بکنیم برای اوپک تجربه و بازگشت به جایگاه مدیریت عرضه است و برای ایران به همان سه دلیلی که گفتم موفقیتی نبود.
 
 
نماینده سابق ایران در اوپک پیرامون اینکه ، ایران می تواند به یکباره تولید خود را افزایش بدهد حاصل این دولت است یا دولت قبل نیز اظهار داشت:اگر چنانچه تولید از سطحی که در قبل از تحریم ها بوده بالاتر برسد، که علی القاعده در برنامه های توسعه ای که ما داریم باید تولید بالاتر هم برود، اما اگر تولید به سطح قبل از تحریم ها برسد این کار خاصی نیست. ما سابقه تولید 4میلیون بشکه در روز را در قبل از تحریم ها داشتیم به دلیل مشکلات فروش و کاهش صادرات خودمان تولید را کاهش دادیم و بعد از برداشته شدن تحریم ها خودمان افزایش دادیم. از تعدا 4 میلیون بشکه حدود 2.5میلیون را صادر می کردیم. ما یک رقمی را قبلا داشتیم حالا دوباره برگشتیم به همان رقم این دستاورد خاصی نیست.اگرچنانچه از آن بالاتر رود که اصولا با این برنامه های توسعه ای باید بالاتر هم می رفتیم. یعنی ما با این برنامه های توسعه ای که می توانیم اجرا بکنیم و  مشکلات و محدودیت های تحریم را نداریم می توانیم قرارداد ببندیم و قطعه بخریم و... باید تولید را بالاتر ببریم ولی الان می خواهیم به سطح تولید قبل از تحریم ها برسیم.
 
خطیبی در پایان افزود: من احساس می کنم آقایان در این روزهای اخیر به ویژه برای دولت یک سری مشکلات به وجود آمده بحث قطع شدن گاز خانگی در اولین سرما در صورتی که قبلا گفته بودند هرچقدر می خواهید مصرف کنید ما دیگر قطعی گاز نداریم، بحث سانحه برخورد قطارها که این سوء مدیریت را نشان داد، بحث افزایش قیمت دلار که می گفتند ما دلار را مهار کردیم که دلار دوباره افزایش داشت، بحث برجام بود که به بن بست خورد و آمریکایی ها دوباره تحریم ها را تمدید کردند و برجام به ابهام رفت و... شرایط خاص یک سری مشکلات دولت به وجود آورد و آقایان دنبال یک دستاورد بودند که یک جو روانی ایجاد کنند و بگویند که ما یک جایی یک پیروزی هم داشتیم و این قضیه را به عنوان یک دستاورد و پیروزی خیلی بزرگ کردند میخواهند به خورد مردم بدهند در حالی که واقعیت این است که ما نتوانستیم حرفما را به کرسی بنشانیم و رقبا حرفشان را به کرسی نشاندند و مسائلی را به ما تحمیل کردند.
Share
1 | حجت | , روسیه | ٢١:٢٠ - ١٢ آذر ١٣٩٥ |
0
 
0
پاسخ
لطفا بیشتر توضیح دهید
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه