2018 May 25 - جمعه 04 خرداد 1397

نوع نگاه دولت به جوانان و صنعت داخل عاملی برای افزایش بیکاری در جامعه
کد خبر: ١٢٢٨٠٢ تاریخ انتشار: ٠٦ آذر ١٣٩٥ - ١٠:٣٦
صفحه نخست » مطالب وسط
نوع نگاه دولت به جوانان و صنعت داخل عاملی برای افزایش بیکاری در جامعه

اینکه مشکل جوانان ییکاری است و رئیس جمهور به وسیله اهرام های اجرایی و با تدابیر مدیریتی برای رفع آن کوشا باید...

گروه سیاسی صابرنیوز: وقتی امام خامنه ای در دیدار نمایندگان مجلس پیرامون معضل بیکاری فرمودند که : شرمندگی من از بیکاری جوان کمتر از خودش نیست ، بعد از فرمایش مهم مقام معظم رهبری،  خیلی ها امید داشتند که دستگاه های اجرایی و نظارتی کشور اقدام های عملیاتی در خصوص رفع این معضل در جامعه اجرا شود .اما متأسفانه به جزء مصاحبه  و وعده وعید ،شاهد اتفاق مثتبی نبودیم.
 
 
روحانی که در وعدها ی انتخاباتی اش گفته بود که : دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند. و یا در جای دیگر گفته بود :  کشور را می‌توان از بیکاری و گرانی نجات داد. ما 3 میلیون و 200 هزار بیکار داریم و اگر تنها 10 میلیون گردشگری وارد کشور شود بیش از 13 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست می‌شود، یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم بیکاری را حل کنیم، بیکاری که امروز تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه مشکل اجتماعی نیز هست و معضلات فراوانی به همراه دارد. مشکل بیکاری سبب شده است از هر 5 ازدواج یکی به طلاق منجر شود، با رونق اقتصادی و ریشه‌کن کردن بیکاری جلوگیری از این کار امکان‌پذیر است.اما بعد از گذشت سه و نیم از دوران دولت تدبیر وامید وعده های انتخاباتی که به مردم و خصوصاً جوانان داده شده بود محقق نشد.
 

 در خصوص بیکاری جوانان ، رئیس جمهور و معاون اول ایشان، از بیکاری سخن گفته اند و شکوه کرده اند و البته معلوم نیست که چه کسی باید این اشتغال را ایجاد کند؟! من؟ شما؟ هر کس غیر از قوه‌ی مجریه!!با این که وظیفه‌ی طبیعی و بدیهی آن است! و لیکن مهم نیست.رویکرد دولت، «گفتار درمانی» و «سوت و کف گرفتن از مردم» است. آنهم به یمن تکنیک‌های جنگ روانی که ظاهرا دولت تمرکز خود را بر آن گذاشته است.

اینکه مشکل جوانان ییکاری است و رئیس جمهور به وسیله اهرام های اجرایی و با تدابیر مدیریتی  برای رفع  آن کوشا باید باشد ولی مهمترین عامل در ایجاد اشتغال ، پرورش انگیزه و توجه به نیروی های متخصص است  ولی وقتی در استفاده از مدیران کمترین توجه در این دولت به جوانان می شود و به دلیل تمایل دولت تدبیری و امید به استفاده و قرارداد با شرکت های خارجی و عدم استفاده از نیروهای داخلی و یکسری دیگر کج سلیقگی ها عاملی می شود که نرخ بیکاری در کشور روند صعودی و کارخانجات نیز به سرنوشت ارج و ... دچار شوند .

در این مدتی که ازعمر دوات تدبیر و  امید گذشته افکار عمومی شاهد بوده که دولت یازدهم سعی کرده است که همه نقایص را متوجه دولت قبل کند. و دولت در حقیقت می خواهد با «بهره وری» -  البته با تعریف خودش- در انتخابات آینده رأی بیاورد. بهره وری به این معنا: «با کمترین کارکرد، بیشترین نتیجه را در انتخابات گرفتن!» این جدیدترین تعریف از بهره وری است.

اینکه اشتغال زایی با این سیاست هایی که دولت در پیش گرفته چه زمانی به ثمر خواهد نشست و برای مردم راه گشا خواهد ش مسئله ایی که شاید خود دولتمردان هم به طور کامل نتواند جواب انع کننده ایی بدهند .
 
در قسمت تماس با ما سایت یکی  از جوانان که فارغ التحصیل از دانشگاه شده  و از صحبت های مسئولین دولتی در خصوص رقع بیکاری به ستوه آمده  بود  پیشنهادی به دولتمردان داده  : یک پیشنهاد برای اشتغالزایی در دولت داریم. با توجه به تعریفی که دولت از اشتغال دارد (یک ساعت در هفته!! و با این تعریف هنوز هم آمار بیکاری سر به هوا می کشد!!) دولت به هر خانواده هزار تومان یارانه‌ی اشتغال بدهد. سرپرست خانواده هم به جوان بیکار خود بگوید برو نان یا میوه بخر. این هم هزار تومان حقوق تو، تا جوان برود و بیاید می شود یک ساعت و می رود جزو آمار شاغلین کشور!! با این روش شاید آمار بیکاری کاهش محسوسی داشته باشد بدون اینکه دولتی ها خسته شوند! خسته نباشید! البته برای دولتی که استراتژی و سیاست هایش عملیاتی نیست  و تنها با شعار و کنسرت درمانی و اینک هم مطهری درمانی! می خواهد امور را جلو ببرد، نسخه‌ی ساده‌تری نداریم... چرا که دولت نسبت به بیکاری جوانان شرمنده نیست نسبت به لغو سخنرانی مطهری شرمنده است. این نشان می دهد که دغدغه‌ی فکری رئیس جمهور چیست.

البته مطلب فوق دغدغه جوانی است که ماه ها به دنبال کار بوده ولی صابرنیوز به این نکته قائل است که دولتمردان برای برای رفع معضلات فعالیت هایی انجام می دهند اما  همانطور که اشاره شد مشکل در تضاد در نحوه عملکرد و نوع گفتمان دولت است. که مشکلات را حادتر کرده اگر دولت نگاهش به جوانان تحصیلکرده و صنعت داخل مهرباناتر باشد به طور حتم بسیاری از این مشکلات برطرف خواهد شد.

 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه