2018 December 11 - سه شنبه 20 آذر 1397

اگر قیمت بنزین در منطقه بالا رود به تبع آن قاچاق سوخت رونق بگیرد و با کنار رفتن کارت سوخت دیگر هیچ ابزار کنترلی در دست دولت نیست / برای سامانه کارت سوخت کارکردهای دیگری هم می توان تعریف کرد
کد خبر: ١١٢١٣٤ تاریخ انتشار: ١٥ شهریور ١٣٩٥ - ١٢:٣٤
صنعت و اقتصاد » مطلب ویژه
اگر قیمت بنزین در منطقه بالا رود به تبع آن قاچاق سوخت رونق بگیرد و با کنار رفتن کارت سوخت دیگر هیچ ابزار کنترلی در دست دولت نیست / برای سامانه کارت سوخت کارکردهای دیگری هم می توان تعریف کرد

اگر فردا روزی دوباره قیمت نفت افزایش پیدا کند که...

 
 
گروه صنعت و اقتصاد صابرنیوز: سامانه کارت هوشمند سوخت وقتی که طراحی و در سال 86 به بهره برداری رسید در آن زمان بحث سهمیه بندی مطرح بود چون مصرف بنزین به شکل بی رویه سیر صعوری را طی می کرد و  در آن برهه مسئولین دولتی مجبور به واردات بنزین شدند برای همین به خاطر اینکه بتوانند روی مصرف کنترل داشته باشند این سامانه طراحی شد که کل هزینه های این موضوع در یکی دوماه اول برگشت.
 
طبق مصوبه مجلس صحبتی درباره حذف کارت سوخت وجود ندارد. جایی مصوب نشده که کارت سوخت حذف بشود نه الزام به بودن و نه الزام به حذف وجود ندارد. در حقیقت در این رابطه اختیار را به دولت دادند تا دولت برای این موضوع تصمیم گیری کند ولی نکته ای که وجود دارد براساس شواهد در بخش بنزین، تأکید میکنم درفقط در بخش بنزین، تمایلی به حفظ کارت سوخت وجود ندارد.

سامانه در طول این سال هایی که فعالیت داشت توانست به دولت  کمک کند که دولت بنزین 100تومانی که آن زمان بود را به نرخ فعلی که 1000 تومان است برساند برای همین موافقان حذف سامانه می گویند که سامانه به کارکردهایی که برایش تعریف شده بود رسیده است در اینجا چند نکته را می شود تأیید کرد:

اولین نکته این است که دوستان درست می گویند سامانه به کارکردهای خودش رسید ولی برای این سامانه ای که در کشور جاری شده و هزینه های زیادی هم شده و فرهنگ مردم در طول این 10 سال نسبت به سامانه و استفاده از کارت شکل گرفته  و این خیلی مهم است، برای این سامانه می شود کارکردهای دیگری هم تعریف کرد کارکردهایی که دولت در استفاده از آن می تواند خیلی منفعت ببرد برای مثل همان گونه که در لایحه بودجه قبلا پیشنهاد شده بود بحث دریافت عوارض از مصرف کنندگانی که مصرف نامتعارف و غیزنرمال داشتند مانند همان سیاستی که در بحث آب، برق و گاز داریم در حقیقت پلکانی وجود دارد و حتی در بحث گاز قبوض هم رنگی است. برای مشترکان کم مصرف با یک نرخ و برای کسانی که از یک مقدار تعیین شده بالاتر باشد با نرخی دیگر محاسبه می شود. هرسال بحث آلودگی هوا در فصول سرد سال مطرح می شود و دوباره پرونده بسته می شود. این سامانه خیلی در این زمینه می توانست کمک کند در بحث کنترل مصرف و اخذ عوارض از مصرف کننده با مصرف نامتعارف که از همین طریق یک بودجه ای به دست دولت می رسید بابت بحث مبارزه با آلودگی هوا و همین که سیاستی بود برای کنترل مصرف. چیزی که الان وجود ندارد. حالا این یک نمونه بود. خیلی کارکردهای دیگری می توانست در این حوزه تعریف کرد.

نکته دوم: که وجود دارد این است که سیاست شناورسازی قیمت هنوز در کشور رخ نداده است. یعنی به این شکل بگویم اگر فردا روزی دوباره قیمت نفت افزایش پیدا کند که به تبع آن قیمت بنزین در منطقه بالابرود و یا بحث افزایش نرخ ارز در کشور رخ بدهد این باعث می شود که اختلاف قیمت بنزین در داخل و خارج از کشور خیلی زیاد می شود و دوباره بحث قاچاق سوخت رونق می گیرد. اگر این سامانه کنار رفته باشد دیگر در چنین روزی هیچ ابزاری دست دولت نیست که بتواند این موضوع را دوباره با سیاست هایی مثل سهمیه بندی کنترل کند. این یک خطر خیلی بزرگی است که می تواند متوجه کشور باشد. سامانه ای که در حال حاضر وجود دارد و می شود خیلی استفاده ها برد ولی در حقیقت مواقعی که کشور ممکن دربه خاطر بحث افزایش قیمت نفت یا ارز دچار بحران بشود در آن موقع دیگر هیچ ابزاری برای کنترل بحران دست حاکمیت نیست.

نکته سوم: که وجود دارد ما به خاطر بحث نفت و گاز یا همان گازوئیل به دلیل وجود اختلاف قیمت در این حوزه قرار شده است که سامانه کارت هوشمند در این بخش نگهداری بشود نگهداری این سامانه برای خودروهای نفت وگاز سوز یعنی بخش اعظمی از زیرساخت و سامانه را نگه داشتیم به همین دلیل حذف این سامانه در بخش بنزین کاهش هزینه ای را برای کشور به همراه ندارد. با توجه به این نکات ما می توانیم به این نتیجه برسیم که از حذف این سامانه ما چیز خاصی به دست نمی آوریم ولی نگهداشت وبروز رسانی آن ما را به اهداف دیگری که بیشتر به آن اشاره شد،می توان دست یافت.

نکته چهارم: هم که وجود دارد  اکنون عصر فناوری اطلاعات است همان طور که واقف هستید بخش های مختلف می آیند و سرویس های رایگان می دهند که بتوانند اطلاعات از سطح جامعه جمع و تحلیل کنند و در تصمیم گیری هایشان مورد استفاده قرار دهند. سامانه کارت هوشمند سوخت یکی از بزرگترین بسترهای آی تی در کشور بوده و می شود گفت شاید در این حوزه در دنیا خاص بود. می توانیم بگوییم در بخش انرژی هیچ نوع بانک اطلاعاتی با این دقت و کارایی نداریم  ولی متأسفانه از هیچ کدام از این داده ها استفاده ای جهت تحلیل و تصمیم گیری صورت نگرفته است. ولی در آخرین پروژه ای که انجام شد پروژه پیمایش که حتی رئیس جمهور هم تقدیر کردند همین اطلاعات این سامانه بود که توانست به مسئولین در تصمیم گیری کمک کند. در حقیقت حتی اگر دولت در این بخش هزینه امجام دهد  ما می گوییم هیچ هزینه ای هم ندارد چون هم فرهنگ سازی شده و هم پیاده سازی و مردم هم عادت کردند حتی اگر برای به دست آوری این اطلاعات هزینه هم بکنیم این اطلاعات برای بخش های مختلف کشوربسیار ارزشمند است.

نکته اخر: یکی دیگر از مزیت هایی که این سامانه برای کشور داشته بحث این است که حاکمیت با استفاده از این سامانه می تواند بسیاری از سیاست های خودش را در کشور جاری کند. برای مثال در زمانی که بحث تعویض پلاک خودروها مطرح بود نیروی انتظامی با توجه به اینکه این ابزار جریمه را هم در اختیار داشت نتوانست کل جامعه را به تعویض پلاک متقاعد کند تا اینکه به مالکین خودروها هشداری می دهند که اگر نسبت به تعویض پلاک اقدام نکنند ظرف یک تا دوماه آینده کارت سوختشان ابطال می شود. همین موضوع سبب شد در یک تا دوماه کل مالکین خودروهایی که باقی مانده بودند نسبت به تعویض پلاک اقدام کنند.

 


برچسب ها: کارت سوخت, قاچاق,


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه